Araba sevdalılarına özel!

Polen Filtresi Nerede?

0 4

Polen filtresi nerede? Arabayla seyahatin konforlu bir şekilde geçmesini sağlayan iklimlendirme sistemleri sayesinde yazın soğuk kışın sıcak bir ortam yaratmak mümkün hale gelmiştir. Fakat bu sistemler ortam koşullarından oldukça fazla etkilenmektedir. Bu nedenle belirli periyodlarda bakımının yapılması şarttır. Özellikle bu sistemin içinde yer alan polen filtresinin değişimine özen gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü bu filtre içeri giren havada bulunan zararlı partiküllerin ayıklanmasında büyük bir rol oynamaktadır. Filtre sayesinde kabin içinde temiz ve taze hava dolar. Böylece sürücü ve yolcular sağlıklı bir seyahat gerçekleştirirler.

Bu filtrenin yılda bir kere değiştirilmesi şarttır. Eğer değiştirmezseniz sağlığınızı tehlikeye atarsınız özellikle uzun süreler araçla seyahat ediyorsanız zamanla alerjik hastalıklara yakalanabilirsiniz. Özellikle çocuklar, bünyeleri daha zayıf olduğundan havadan gelen zararlı partiküllerden etkilenmeye daha müsaitlerdir. Polen filtresinin değişmesi gerektiği zaman bazı araçlar uyarı vermektedir. İkaz işaretine sahip olmayan araçlarda ise bu durum klimayı çalıştırdığınızda kabinin içine kötü kokuların dolmasıyla kendini belli eder.

Bu filtre dışardan gelen yapraklar ve kirlerle tıkanabilir. Bu gibi durumlarda da aracın içeri hava üflenmesini sağlayan fanı yeteri kadar hava çekemez. Yine filtre tıkandığından dolayı fan gereğinden fazla ısınır. Çalışırken bu durumlarda aracın klima sisteminin gereksiz yorulmasına ve yıpranmasına sebebiyet verebilir. Filtrenizi kontrol etmediğiniz ve değiştirmediğiniz için çok daha yüksek tamir bedelleri ödemek zorunda kalabilirsiniz. 

Polen filtresi nerede?

Genelde bu filtrenin değiştirilmesi için sürücülerin servise gitmesi gerekmez. Birçok araçta bu filtre torpido gözünün arkasına yerleştirilmiştir. Biraz el maharetiyle kolayca filtreye erişip değiştirebilirler. İnternette her modele uygun filtreler satıldığından kendi aracınıza uyacak filtreyi bulmakta oldukça kolay olacaktır. Bazı araçlarda ise bu filtre daha zor noktalarda olabilmektedir.

Örneğin bazı modellerde aracın gösterge panelinin arkasına bu filtre yerleştirilmiştir. Bazı modellerde ise filtreler hemen klima sisteminin ön kısmına konumlandırılmıştır. Bu araçlarsa filtre değişimi için mecburen servise gitmek gereklidir. Aksi halde aracınızın filtresini değiştirmeye çalışırken aracınıza zarar verebilirsiniz. Peki, Polen filtresi nerede? İşte detaylar!

Fluence Polen Filtresi Nerede

Renault marka araçların çoğunda polen filtresine ulaşmak oldukça kolaydır. Bir kere öğrendikten sonra değişimi kolayca yapabilirsiniz. Sadece polen filtresine ulaşmak için kullanmanız gereken alan dar olduğundan zorlanabilirsiniz.

 • Filtreye ulaşmak için aracın sağ kısmına ya da yolcu tarafına geçmeniz gerekir
 • Daha sonra torpido gözünün altına doğru eğildiğinizde en aşağıda solda bir tırnak göreceksiniz
 •  Bu tırnağı kaldırıp kapağı açtığınızda çekere polen filtresini çıkarabilir yine itekleyerek takabilirsiniz.

Ford Courier Polen Filtresi Nerede

Tourneo ve Courier modellerinde filtre değişiminin biraz zahmetli olduğunu söylememiz gerekir. Öncelikle aracın yolcu koltuğu tarafına geçmelisiniz.

 • Burada solda görsel bütünlüğün sağlanması için konumlandırılmış tek vidayla orta konsola bağlı büyük bir kapak göreceksiniz
 •  Bu kapağı sökünce biraz aşağıda 4 vida ile tutturulmuş bir kapak karşınıza çıkacak
 •  Bu vidaları söküp kapağı yerinden çıkardıktan sonra kolayca polen filtresine ulaşabilirsiniz
Fluence Polen Filtresi Nerede

Opel Astra Polen Filtresi Nerede 

Opel Astra polen filtresi değiştirmesi en zor araçlardan birisi olabilir. Neredeyse her Opel modelinde farklı bir yöntem uygulanması gerekmesi de bu durumu iyice zorlaştırmaktadır. Astra modelinin H, J ve K olmak üzere üç kasa modeli vardır.

 • J ve K kasalarda torpido gözünü sökmek için öncelikle torpido gözünün sağ yanında bulunan ve tırnaklarla konsola tutturulmuş parçayı çekerek çıkarmanız lazımdır
 • Torpidoyu konsola bağlayan vidaların bir kısmı burada yer almaktadır.
 • 7 numara lokma anahtarı ile 4 vidayı söktükten sonra torpido gözü çıkacaktır
 • Burada gözü dikkatlice yere indirmenizi öneririz
 •  Çünkü arkasında torpido ışığına bağlı bir kablo bulunmaktadır
 • Torpido gözünü söktükten sonra hemen karşınıza iki tırnaklı bir kapak çıkacak
 • Bu kapağı tırnaklardan kurtardıktan sonra filtreye ulaşabilirsiniz
 • H kasalarda ise torpido gözünü tutan vidalar torpido kapağını açar açmaz kenarlarda yer almaktadır
 • Dört vidayı söktükten sonra bu seferde karşınıza iki vida ve iki tırnakla hava filtresi kasasına tutturulmuş bir kapak çıkacak
 •  Bu kapağı da söktükten sonra artık filtreyi değiştirebilirsiniz
Opel Astra Polen Filtresi Nerede 

Clio 4 Polen Filtresi Nerede 

Clio 4 polen filtresini ilk etapta bulmak kolay olmayabilir. Çünkü filtre biraz derinde bir noktaya konumlandırılmıştır.

 • Yolcu kısmına geçtikten sonra yatarak orta konsolun en arka kısmına bakarsanız orada iki tırnakla tutturulmuş bir kapak göreceksiniz.
 •  Bu kapağı açtığınızda filtre karşınıza çıkacaktır
YouTube video

Nissan Qashqai Polen Filtresi Nerede

Birçok Qashqai kullanıcısı filtre değişimi için servise gitmenin en doğru olduğunu söylemektedir. Çünkü filtre aslında basit noktada gibi görünse de alanda onu yerine oturtmanızı engelleyecek birçok parça yer almaktadır. Bu parçaları çıkarmadan yerine takmaya çalışken hem zorlanabilirsiniz hem de filtreye zarar verebilirsiniz.

 •  Filtreye ulaşmak için öncelikle şoför kısmında gaz pedalının yanında yer alan orta konsolun kablo kirliliğini saklayan büyük plastik kapağı tırnaklarından kurtarıp açmanız gerekir
 •  Kapak çıktıktan sonra eğildiğinizde beyaz filtreyi kolayca görebilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.