Araba sevdalılarına özel!

Westinghouse Nedir?

0 6

Westinghouse nedir? Aracın temel parçaları arasında gaz, debriyaj, fren sistemleri oldukça öne çıkmaktadır. Çünkü bu parçalarda oluşan arızalar büyük kazalara sebep olabilirler. Günümüzde bu sistemlerin daha efektif çalışması için içlerine sensörler eklenmiştir. Bu sayede sistemler birbirileriyle düzenli şekilde iletişim kurar. En ufak hatalar dahi gözden kaçmaz. Westinghouse fren sistemi ya da kısaca fren servosu dediğimiz birimde fren sisteminin içine yerleştirilmiş ve daha etkin frenlemeyi sağlayan bir mekanizmadır.

Sistem içinde servo, pedal ve frenleme merkezi bir arada çalışmaktadır. Bu mekanizma sayesinde çok daha güçlü şekilde frenleme yapılabilir. Aynı zamanda bastığınızda size mukavemet gösteren fren pedalı daha yumuşak bir tepki gösterir. Ani gelişen bir durumda bu parça sayesinde çok hızlı bir şekilde zorlanmadan yavaşlayabilirsiniz. Bu özelliği nedeniyle güvenliğe önem veren firmaların çoğu bu servoya araçlarında yer vermektedir. 

Westinghouse nedir

Elektriğe ihtiyaç duyan sistem motorun çalışmasıyla beraber etkin hale gelir. Siz fren pedalına bastığınızda bir valf çubuğu servonun içine doğru ilerler. İçerde ki diyafram benzeri bir yapıya baskı yapar. Bu sayede diyaframın öbür tarafında ki çubukta mekanizmanın içinde ki pistonun hareket etmesini sağlar. Böylece pedala uyguladığınız mukavemet saniyeler içerisinde misliyle artırılarak fren merkezine iletilmiş olur. Peki, Westinghouse nedir, dahası; Westinghouse hava kaçırırsa ne olur? İşte detaylar!

Westinghouse Hava Kaçırıyor Ne Olur

Aracınızda ki Westinghouse mekanizmasının arızalandığını düşünüyorsanız en servise gitmeniz gerekmektedir. Bu şekilde aracı kullanmak fren sisteminize zarar verecektir. Arızanın ilk başlarında sadece fren pedalının tepkisinin daha sertleştiğini fark edersiniz. Zamanla fren yaptığınızda eskisi kadar hızlı şekilde yavaşlayamadığınızı görürsünüz. Genelde bu noktada sürücüler sisteme alıştığı için frenin daha geç tepki vermesi kazalara sebebiyet vermektedir.

Sorunun daha da ilerlediği durumlarda ise artık frenler tutmamaya başlar. Çünkü fren sisteminde ki boşluk ayarı bozulmaya başlamıştır. Araçlarında bir sorun olduğunu fark ettikleri halde kullanmaya devam eden sürücüler bu etapta oldukça zorlanırlar. Önceden pedala ufak bir baskı uygulayarak araçlarını durdururlarken artık en ufak hızlarda bile pedala sonuna kadar basmak zorunda kalırlar.

Westinghouse Arızası Nasıldır

Bu arızanın giderilmemesi durumunda en sonunda fren sistemi bozulmaya başlar. Fren pedalları adeta saçmalar. Normalde hava kaçırma sorunun ilk görüldüğü zamanlarda servise giden sürücüler sadece arızalanan parçanın değiştirilmesiyle bu durumun üstesinden gelebilirler. Ama artık fren sisteminin de arıza yaptığı durumlarda servise giden müşteriler çok daha yüksek bedeller ödemek zorunda kalacaklardır.

Westinghouse Arızası

Her mekanizma gibi Westinghouse mekanizması da zaman zaman arıza yapabilir. Bu durumun geçici mi yoksa kalıcı mı olduğunu şu şekilde anlayabilirsiniz;

  • Aracı durdurun
  • Fren pedalına sertleşip hareketsiz kalana kadar basın
  • Aracınızı çalıştırın

Eğer pedal eskisi gibi yumuşak bir hale geldiyse devreye girmeyen Westinghouse mekanizması devreye girmiş demektir. Bu durum sık tekrarlanır hale geldiyse servise gitmeniz gereklidir. Çünkü elektriksel bir arıza meydana gelmiş olabilir. Ama bunu yaptığınız halde pedal eski yumuşaklığına gelmediyse en kısa zamanda servise gidin. Çünkü bu mekanizmanın arızalanmış olduğu anlamına gelir. 

Servise gittiğinizde öncelikle vakum hortumlarına ve hidrolik haznesine bakılacaktır. Hortumlarda bir kaçak olması ya da haznenin delinmiş olması sistemin çalışmamasına sebebiyet verebilir. Eğer bu parçalarda sorun varsa değişimi yapılır. Ama bu kısımlarda sorun yoksa sistem içinde ki diyafram patlamış ve hava kaçırıyor demektir. Bu durumda da Westinghouse sisteminin değiştirilmesi gerekir.

Westinghouse Arızası

Westinghouse Tamiri

Westinghouse sisteminde bir hava durumu kaçırması söz konusuysa

  • Fren pedalı sertleşir
  • Frene basıldığı zaman kaputtan balondan hava kaçtığında çıkan sese benzer bir ses çıkar
  • Frenleme yapıldığında araç daha geç durur

Bu belirtiler gözlemlendiğinde ne yazık ki mekanizmanın değişme zamanı gelmiş demektir. Birçok sürücü bu parçanın değiştirilmesini değil tamir edilmesini istemektedir. Çünkü fren servosu fiyatları aracın marka ve modeline göre oldukça yükselebilmektedir. Parçanın yerli üretimi olmadığı ve yurtdışından getirildiği için fiyatı dolarla orantılı olarak artmaktadır.

YouTube video

Fakat tamirciler bu parçanın tamirini değil değiştirilmesini tavsiye etmektedir. Çünkü mekanizmanın içinde yer alan diyafram oldukça hassas bir parçadır. Hava geçirmez ve basınca dayanıklı olarak kauçuktan üretilmiş bu parça bir kere delindiğinde eski performansını kaybetmektedir. Yama gibi ek parçalarla delik tamir edilse bile eskisi kadar dayanıklı olmamakta ve sorun kısa süre içinde tekrar nüksedebilmektedir.

Ama biraz araştırmayla ikinci el bir Westinghouse bulabilirsiniz. Kazalı araçlardan çıkarılan parçaların satışını yapan birçok firma bulunmaktadır. Böylece tamir ücretlerini daha uyguna çekmiş olursunuz. Ama alacağınız ikinci el parçanın ne kadar yıpranmış olduğunu da bilemezsiniz. Yani o parçanın ne kadar dayanacağı da tamamen şansınıza kalmıştır. Böylece Westinghouse nedir? sorusuna detaylı bir şekilde yanıtlar vermiş olduk!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.