Araba sevdalılarına özel!

Akü Işığı Neden Yanar?

0 4

Akü ışığı neden yanar? Günümüz araçlarında daha çok elektronik cihaz bulunmasından dolayı akü sistemi aracın kalbi haline gelmiştir. Eski araçlarda akü sadece aracın marş motorunun çalışmasına ve aydınlatma sistemlerinin kullanılmasına yarardı. Peki, araçlarda Akü ışığı neden yanar? İşte bu soru hakkında merak edilenlerin tamamı!

Günümüzde ise akü artık sensörlerden ECU’ya kadar birçok sistemin aktif olmasında rol oynamaktadır. Araç hareket halindeyken alternatör yardımıyla kendini şarj eden ve aracı besleyen akü yaklaşık 6 yıl ömre sahiptir. Ama kısa süreler içinde arıza yapabilir ya da şarjı boşalabilir.

Akünün bu gibi durumlarda kalması sonucunda akü ikaz işareti yanar. Sürücü bu işareti gördüğünde oldukça dikkatli olmalıdır. Eğer seyir halindeyse en yakın servise gitmelidir. Çünkü akünün olmaması halinde aracın birçok sistemi çalışmaz hale gelecektir. Araç durdurulursa bir daha çalışmayabilir. Kısaca sürücünün yolda kalma ihtimali bulunmaktadır. Eğer sürücü aracı çalıştırdıktan sonra bu ikaz işaretini görürse aracı hareket ettirmemesi daha doğru olacaktır.

Akü Işığı Neden Yanar?

Akünün şarj olmadığı ve gücünün tükendiği şu belirtilerde anlaşılır;

  • Araç farkları cılız bir şekilde yanar
  • Kalorifer ya da klima sistemi çalıştırıldığında eskisi kadar etkin çalışmayacaktır
  • Aracın silecekleri çalıştırıldığında zorlanacaktır

Akü arıza işaretinin yanmasının sebepleri şunlar olabilir;

  • Şarj dinamosu arızalanmış olabilir
  • Şarj dinamosunun kömürü bitmiş olabilir
  • V kayışı kopmuş olabilir
  • Bağlantı kabloları arızalanmış ya da hasar almış olabilir

Akü işaret lambasının yanıyor olması; can sıkıcı sorunları da beraberinde getirmektedir. Bundan dolayı bu tarz bir sorunu mutlaka dikkate alıyor olmanız gerekmektedir.

Akü Lambası Neden Yanar

Akü Lambası Neden Yanar

Akü ikaz ışığı genelde araç çalıştırıldığında bir kere yanmaktadır. Bu arıza ikaz ışıklarının çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi için rutin olarak araç tarafından otomatik olarak yapılan bir işlemdir. Sürücünün böyle bir durumda endişelenmesine gerek yoktur. Ama araç hareket halindeyken ya da araç çalıştırıldıktan bir süre sonra bu işaret yanıyorsa bu akünün gerektiği gibi çalışmadığı anlamına gelir. Bu durumda aracı en yakın tamir servisine götürmek gereklidir.

 Araç burada kontrol edilecek ve akü ışığının neden yandığı bulunacaktır. Yaşlı araçlarda genelde akü arıza ışığının yanmasının sebeplerinden birisi akü başlarının paslanmaya başlamış olmasıdır. Pas sebebiyle akü gerektiği şekilde elektriği aktaramıyor olabilir. Sürücülerin bu durumu yaşamamak için akü başlarını belirli zaman aralıklarında gres yağı ile silmesi gereklidir. Paslı akü başları için yapılacak olan ise bunu yenileri ile değiştirmektedir. Eğer pas çok yoğun değilse tek fırça ile temizlik yapmakta yeterli olacaktır. Bu tarz bir sorunla baş edemezseniz hızlı bir şekilde tamircinize gitmenizde fayda vardır.

Araba Seyir Halindeyken Akü Işığı Yanarsa

Yaşanan bir sorunlardan birisi ise kabloların yıpranması durumudur. Akü sistemi çalışmak için topraklamaya ihtiyaç duyar. Topraklama kablosunun zarar görmesi halinde güç aktarımında sorun yaşanacaktır. Kabloların yeniden elden geçirilmesinden sonra akü arıza ışığı sönecek ve araç gerektiği gibi çalışacaktır. Ayrıca aracın kontrolleri sırasında da mutlaka akü kablolarının bağlantı noktaları gözden geçirilmelidir. Zamanda kablolar sarkabilmekte ve haliyle bağlantılar gevşemektedir. Bunlar kontrol edilip sarkmaya başlayanları yeniden sabitlenirse sürücüler sorun yaşamayacaktır.

Araba Seyir Halindeyken Akü Işığı Yanarsa Ne Yapmalıyız

Araba Seyir Halindeyken Akü Işığı Yanarsa Ne Yapmalıyız

Araçla yolda giderken akü arıza ışığının yandığını gören şoförler bunu önemsemeli ve dikkatli olmalıdır. Çünkü yolda kalma ihtimali bulunmaktadır. Genelde seyahat halindeyken yaşanan sorunun sebebi V kayışının gevşemesi ya da alternatör sisteminin çalışmaması olabilmektedir. Her iki durumda da akü şarj olmadığından kısa süre içinde tükenecektir. Sürücülerin bu durumda yapması gereken ilk şey elektrik tüketen bütün sistemlerin kapatılması olmalıdır. Multimedya sistemleri ve klima kapatılmalıdır. Farlar eğer zorunlu değilse çalıştırılmamalıdır.

Araba Seyir Halindeyken Akü Işığı Yanarsa Ne Yapmalıyız

Böylece akünün daha fazla dayanma şansı bulunur. Araçtan anlayan sürücüler kenara çekip ilk kontrolleri gerçekleştirebilirler. V kayışı gevşemişse bunu sıklaştırmayı deneyebilir ya da bağlantıların gevşemiş olup olmadığını kontrol edebilirler. Akü ışığı şoförün çabaları ile sönmeyecek gibiyse bu durumda en kısa sürede servise gidilmesi gereklidir. Alternatör sisteminin içinde bir tür kömür bulunmaktadır. Bu sistem 7 yıla kadar dayanmaktadır. Bir süre sonra içinde ki kömür tükenmektedir.

YouTube video
Akü ışığı neden yanar?

Böyle bir durumda kömürün değiştirilmesi sorunu çözecektir. Aynı şekilde alternatör kayışının gevşemiş olması da bir akünün şarj olmamasına sebep olan bir sorundur. Bu durumda da kayışın değiştirilmesi elzemdir. Akünün boşalması durumunda da yapılacak olan ise harici kaynaklar ile akünün doldurulmasıdır. Böylece sıklıkla merak edilen bir soru olarak karşımıza çıkan Akü ışığı neden yanar? Sorusuna detaylarıyla yanıtlar vermiş olduk!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.