Araba sevdalılarına özel!

Symbol Radyo Kodu Öğrenme – Pratik Yöntem!

0 10

Symbol radyo kodu nedir? Teyp kodu çalınmalara karşı firmaların çıkardığı eşsiz bir kod dizisidir. Bu kod dizisi immobilizer sistemi bulunan her araçta bulunmaktadır. Amacı aracın radyosu çalınsa bile farklı bir araçta kullanılmasını engellemektir. Sürücüler aracı aldıklarında bu kod müzik sistemine hazır olarak girilmiş olduğundan girmek zorunda değildirler. Fakat müzik sistemi sökülürse ya da akü biterse bu durumda kodun müzik sistemine yeniden girilmesi gerekmektedir. Bu kod sistemi sayesinde araçlardan bu sistemlerin çalınması ihtimali azalmıştır.

Marka ve modele göre bu kodun yazdığı kısım farklı olabilmektedir. Yine her modelde kodun girilme şekli de birbirinden farklıdır. Renault markasının Symbol modelinde bu kodu öğrenmek için servisle iletişime geçmeniz gereklidir. İsterseniz doğrudan servise gidebilirsiniz. Böylece kodu girmekle uğraşmazsınız. Serviste şasi numarasına bakılır. Bu numaraya kayıtlı olan kod müzik sistemine girilir ve siz hiç uğraşmamış olursunuz. Servise gitmek istemeyen veya erişimi olmayanlar ise telefonla arayarak öğrenebilirler.

Symbol radyo kodu pek çok durumda gerekli olmaktadır. Böyle durumlarda servisten destek almak en mantıklısıdır. Böylece müşteri hizmetleri aracılığıyla bilgi alabilirsiniz. Müşteri temsilcisi sürücüden şasi numarasını isteyecektir. Bu nedenle sürücülerin kaputu açıp camın sol alt kısmında yazan şasi numarasını önceden not etmelidir. Servisler plakaya göre bu kodu vermemektedir. Bazı servisler bu kodu vermek için ücret isteyebilmektedir. Alınan kodu girmek içinse;

  • Kontak açılmalıdır.
  • Müzik sistemi kapatılmalıdır.
  • 1 ve 6 tuşuna basılı tutulmalıdır.
  • Müzik sistemi açıldığında kod girme ekranı gelecektir.
  • Alınan kod buraya girildiğinde müzik sistemi çalışmaya başlayacaktır.
Symbol radyo kodu

Symbol Radyo Kodu Nerede Yazar Nereden Alınır

Symbol marka araçlarda kodun yazdığı bir kısım ne yazık ki yoktur. Sürücülerin yapabileceği en doğru şey servise gitmek ve yardım almaktadır. Servise gidildiğinde şasi numarasına bakılır. Daha sonra aracın müzik sistemi sökülür. Sistemin arkasında bir güvenlik numarası bulunmaktadır. Bu numara üzerinden yeni bir radyo kodu türetilir. Bu kod sürücüye teslim edilir. Sürücüler servislere gitmeden önce farklı yollar deneyebilirler. Bunlardan birisi online olarak başvurmaktır.

Renault sitesine girip arama kısmına radyo kodu yazmalısınız. Karşınıza Renault radyo diye bir sayfa gelecektir. Buraya bilgilerinizi girerseniz size yeni bir radyo kodu verilecektir. Bunun haricinde telefonla servisten kodu öğrenme ihtimali bulunmaktadır. Bu yöntemler dışında bazı kod türeten programlar indirilip denenebilir. Google Play uygulamasına girildiğine Renault radyo kodu yazdığınızda birçok program önünüze gelecektir. Bu sisteme bilgilerinizi girdiğiniz taktirde size kod türetebilir. Symbol radyo kodu konusunda profesyonel bir destek almak gerekmektedir.

Eğer online programlardan alınan kodlar işe yaramıyorsa tek şansınız servise gitmek olacaktır. İkinci el araçlarda bu tarz kodun kabul edilmeme durumu yaşanmaktadır. Çünkü önceki sürücüler aracın müzik sistemini değiştirebilmektedir. Bu durumda orijinal müzik sistemi olmadığından verilen kodlar işe yaramayacaktır. Servise gittiğinizde müzik sisteminin arkasında yazan kod üzerinden yeni bir radyo kodu türeterek sorunu çözebilir. Çok eski araçlarda bu kod silinebiliyor. O zaman yeni bir müzik sistemi alınması gerekmektedir.

Symbol Radyo Kodu Nerede Yazar Nereden Alınır

Symbol Radyo Kodu Nasıl Girilir

Symbol marka araçlarda müzik sistemlerine kod girmek biraz karışık olabilir. Araçların radyolarının alt kısmında hızlı atama tuşları bulunmaktadır. Bunlar 1’den 6’ya kadar dizilmiştir. Sürüler 4 haneli kodlarını aldıktan sonra bunu doğrudan girmemelidir. Bu şekilde girildiğinde kod geçersiz olacaktır. Bunun yerine birinci basamakta olan sayı kadar 1 tuşuna basmalıdır. Aynı işlemi devam ettirmelidir. Yani ikinci satırda yazan kod sayısı kadar iki tuşuna basmalıdır.

YouTube video
Symbol Radyo Kodu Nasıl Girilir

Kod girme işlemi tamamlandıktan sonra ise en sonda yer alan tuşa uzun süre basılmalıdır. Genelde en sonra 6 numaralı tuş yer almaktadır. Eğer kod doğruysa ve dikkatli şekilde girildiyse ekrana aktif yazısı çıkacaktır. Sürücü bu yazı çıktıktan sonra tuşa basmayı bırakabilirler. Sürücüler eğer nasıl yapacaklarını bilemezlerse internetten yardım alabilirler. İnternette kodların nasıl girileceği ile ilgili birden çok öğretici video bulunmaktadır. 

Symbol Radyo Kodu Nasıl Girilir

Kod konusunda birçok sürücü doğrudan servislerden yardım almaktadır. Çünkü bu şekilde işlemi yapmak çok daha basit olmaktadır. Kod girerek radyoyu aktif etme işlemi sayesinde sürücüler artık müzik sistemlerini sökmek zorunda değildir. Ayrıca hırsızlar araca girerken camlara da zarar verebildiğinden sürücülere ekstra maliyetler çıkabilmektedir. Kod sistemi sayesinde sürücüler bu tarz maddi zararlara katlanmaktan da kurtulmuşlardır. Günümüzde çıkan yeni modellerin hepsinde bu sistem bulunmaktadır. Symbol radyo kodu konusunda merak ettiklerinize yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.