Araba sevdalılarına özel!

Kamu Araçları Satış Merkezi

0 4

Kamu araçları satış merkezi, son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. İnternette araştırdığınızda kamu araçları satış merkezi adı altında oluşturulmuş resmi bir site bulunmadığını görebilirsiniz. Hatta bu ifadeyle aradığınızda böyle bir merkezin varlığına dair resmi bir yazıda bulamazsınız. Bu ifade sadece birkaç sitenin kullandığı bir tanımdan ibarettir. Böyle bir merkez olduğuna dair net bir yazı ya da ifade internette bulunmamaktadır. Fakat kamu kurum ve kuruluşları zaman zaman ihale yöntemi ile satış yapmaktadır.

Yapılan satışlar Ticaret Bakanlığının ihale sayfası üzerinden duyurulmaktadır. Bu araçları almak genelde ikinci el pazarından araç almaktan çok daha yararlıdır. Çünkü genelde satılan araçlar piyasa değerlerinden çok daha ucuza ihaleye çıkar. Kamuda kullanılan arabaların bakımları aksatılmaz. Uzun yıllardır araç kullanan deneyimli şoförler bu araçları kullanmıştır. Bu nedenle araçlar az sorunlu ve temiz olmaktadır. Tek olumsuz yönleri birçoğu yüksek kilometrelerde olduklarından motorları yorulmuş araçlardır. Özellikle kamudan satılık araçlar söz konusu olduğu zaman Kamu araçları satış merkezi konusu gündeme gelmektedir.

Ama aldığınız aracın marka ve modelini iyi araştırırsanız bu durum sorun teşkil etmeyecektir. Çünkü bazı modellerin parçaları çok daha ucuza bulunabilmektedir. Eğer aldığınız modeli yedek parça fiyatlarına göre seçerseniz motoru rektifiye etmek yüksek maliyet tutmayacaktır. Böylece hem aracı uzun süreler kullanmaya devam edersiniz hem de temiz bir aracınız olur. Özellikle makamlara hizmet eden araçları seçerseniz çok daha temiz ve dikkatli şekilde kullanılmış bir araç bulma şansınız artar.

Yıl içerisinde ihalelere çıkıldığı zamanlarda araç alabilirsiniz!

Satılık Kamu Araçlarını Nereden Bulabilirim

Son dönemlerde birçok kişi araç almak için icralık ve kamu araçlarını araştırmaya başladı. Çünkü

  • Bu araçlar daha ucuz
  • Birçok ikinci el araca göre daha özenli kullanılmış
  • Kazasız olanları mevcut

Fakat birçok kimse bu araçlara nasıl ulaşacağını da tam olarak bilmiyor. Eğer internete e-ihale yazıp aratırsanız Ticaret Bakanlığının resmi sayfasına ulaşabilirsiniz. Burada araçlar ve gümrükte unutulmuş icralık olmuş birçok eşyanın satışı gerçekleştirilmektedir. Kolayca siteye abone olup sizlerde ihalelere katılabilirsiniz. Burada bir açılış fiyatı yer almaktadır. Satın almak isteyenler açılış fiyatı üzerinden artırım yapmaya başlarlar. İhale süresi sonunda en yüksek teklifi vermiş olan kişi ya da kurum ihaleye çıkmış malı almaya hak kazanır.

Kişilerin ihalelere katılabilmesi için hesaplarında teklif ücreti kadar meblağ olması gereklidir. Eğer kazanırlarsa bu ücreti doğrudan havale ederler. Daha sonra kendilerine bir satış sözleşmesi gönderilir. Malı nerden alacaklarına dair adres verilir. Alıcıda bu satış sözleşmesi ile belirtilen adrese gider ve malı teslim alır. İhale sitesi haricinde bazen belediyeler bazende kurumlar satış yapabilmektedir. Bu durumda da belediyeler kendi resmi siteleri üzerinden duyuru yapmaktadır. Ayrıca resmî gazete de ilan çıkabilmektedir. Bu tarz kamu ihalelerine meraklıysanız tavsiyemiz resmî gazeteyi ara sıra kontrol etmenizdir.

Satılık Kamu Araçlarını Nereden Bulabilirim

Kamu Araçları Satış Merkezi Ne İşe Yarar?

Kamu araçları satış merkezi şeklinde resmi bir internet sitesine sahip bir kurum olmamakla birlikte kamu kurum ve kuruluşları zaman zaman ihale yapmaktadır. Genelde eskiyen ve artık eskisi gibi efektif olarak hizmet veremeyen araçların satışları gerçekleşmektedir. Bu araçlar arasında makam araçları ve kamu görevlilerine tahsis edilmiş araçlar olabilmektedir. Bunun haricinde kamu kurumları tarafından kullanılmış ambulans, kamyon gibi araçlarda satışa çıkabilmektedir. Bu araçlar sivil hayata tahsis edildikten sonra kamu aracı vasfını yitirir. Kamu araçları satış merkezi, kamudan araç almak isteyenler açısından kritik bir öneme sahiptir.

Yani araçları alan kimseler üzerlerinde ki kamu logolarını kullanamazlar. Bunları sildirmeleri ya da boyatmaları gerekmektedir. Yine resmi armaların bulunduğu plakalarda sivil plakalarla değiştirilir. Üzerlerinde çakarlar varsa bunlarda sökülür. Bu nedenle kamu da kullanılmış araçların bazılarının yeniden modifiye edilmesi gerekebilmektedir. Alırken bu kısma dikkat ederseniz ödemeniz gereken ücretleri ayarlamanız kolay olur. Kamuda kullanıldıktan sonra sivil kullanıma gönderilen araçları alan kimseler bazen bu araçları koleksiyon olarak da değerlendirebilmektedir. Özellikle belli bir serinin içine dahil olan araçlar koleksiyonerler tarafından yüksek bedellere alınabilmektedir.

Satılık Kamu Araçlarını Nereden Bulabilirim

Yine bir dönemler kullanılmış ve yüksek makamlara tahsis edilmiş araçlar ihalelerde yüksek bedellere satılabilmektedir. Bu araçlar yeniden rektifiye edilip eski görkemine kavuşturulduktan sonra koleksiyon içinde yerini almaktadır. Özetleyecek olursak kamu ihaleleri hem ucuz hem de koleksiyonluk araçlar arayan kimseler için değerlendirilecek bir fırsattır. Bu ihaleler ile size uzun süreler hizmet edecek kaliteli araçlar bulabilirsiniz. Böylece Kamu araçları satış merkezi konusuna ayrıntılı bir şekilde yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.