Araba sevdalılarına özel!

Jenerik Arıza Nedir?

0 6

Jenerik arıza nedir? Günümüzde otomobil sektörünün artan ticaret hacmi ile birlikte dünyanın birçok ülkesinin kendi araba markası bu piyasada yer almaktadır. Otomobil sektörünün artan ticaret hacmi ve artan sayıda otomobil hemen hemen her ülkede yollarda ki yerini almaktadır. Peki, Jenerik arıza nedir? İşte bu soruya dair merak edilen ayrıntıların tamamı!

Otomobil sektöründe birçok segmentte ve modelde üretilen otomobiller yollarda ki yerlerini alırken oluşan kazalar ve ya yıllık bakım yapılmaması birçok problemi doğurmaktadır. Artan araç sayıları ile doğru orantılı olarak arıza yapan otomobil sayısı da gün geçtikçe artmaktadır.

Arıza yapan araçların arızalarını sürücülerin teknik bilgi konusunda yetersizliğinden anlaması pek mümkün görünmemektedir. İşte tamda bu yüzden artan üretim ve mühendislik teknolojileri sayesinde arıza yapan aracın sürücüsüne gerek duymadan anlamamız mümkündür.

Arıza yapan otomobil bölümüne yönelik araç gösterge panellerinde çeşitli görselliğe sahip arıza göstergeleri yanarak uyarı vermektedir. Bu göstergeler sayesinde sürücüler aracın hangi bölümünde ne tür bir arıza olduğunu anlamaktadır.

İşte bu arıza işaretlerinden biri olan jenerik arıza işareti olan üçgen içerisinde bulunan ünlem işareti yanarak arızaya yönelik sürücüyü uyarır. Jenerik arıza çubuğu yandığı zaman sürücünün en yakın teknik servisten yardım alması en uygun yol olacaktır. Bunun sebepleri ise

 • Mevcutta ki arıza yolda kalmanıza neden olabilir
 • Mevcutta ki jenerik arıza düzgün çalışan bir diğer aksamı çözüm üretilmedikçe bozabilir
 • Yol güvenliğinizi tehlike içine sokabilir.
Jenerik arıza nedir?

Jenerik arıza ne demek?

Jenerik arıza nedir? Günümüzde hemen hemen her araç markasında ve modelinde sıkça karşılaşılan bir arıza olan jenerik arızayı gelin hep beraber araştıralım. Jenerik arıza araç gösterge panellerinde üçgen içerisinde yer alan ünlem işaretinin yanması ile anlaşılmaktadır.

Jenerik arızasını ortaya çıkaran ve araç gösterge panelinin yanmasına yol açan sebepleri sizler için araştırdık. Gelin dilerseniz bu sebeplerden bahsedelim.

 • Hız sınırının aşılması
 • Dış aydınlatmalarda arıza olması
 • Dst arızası
 • Mazot filtresinde nem algılanması
 • Çalıştırma stop sisteminde oluşan arızalar
 • Gaz sensörü arızası
 • Fren kontrol sistemi arızası
 • Yağmur sensörü arızası
 • Park sensörü arızası
 • Motoryağı sensörü arızası
Jenerik arıza ne demek?

Jenerik arıza lambası neden yanar?

Araçlarda meydana gelen jenerik arızalarının meydana gelmesinde bir çok sebep vardır. Gelin bu sebeplerin neden olduğunu inceleyelim.

Hız sınırı aşılması sebebi ile oluşan arızlarda manuel olarak ayarlanan hız sınırı aşıldığında jenerik arızası uyarısı verecektir.

Dış aydınlatmalarda olan arızalarda jenerik arızası uyarı verecektir. Dış aydınlatmaları aşağıda ki şekilde sırlayabiliriz.

 • Frene basıldığında yanan stop lambası
 • Arka lambalar
 • Sinyal lambaları
 • Plaka aydınlatmaları

Otomobilinizin dinamik tork sisteminde dst olan arıza durumunda jenerik arızası sinyali alacaksınız. Dst ler viraj dönüşlerinde yol tutuşu sağlayan bir sistemdir. Bu sistem araç pedalını kullanırken devreye girer araçtaki tork dağıtımını sağlar. Bu sistemde viraj dönüşlerinde ani direksiyon kırmalarınızda aracı tekrar yol aldığı şeride sokarak düzende kalmasını sağlar.

YouTube video

Mazot filtresinde nem algılanması da jenerik arızası sinyali vermektedir. Bu durumda mazot yanma durumunda sıkıntı yaşandığı ihtimali yüksektir. Otomobillerde çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza varsa bu durum aracınızın jenerik arıza göstergesinin yanmasına sebep olacaktır.

Aracınız kullanılan yakıtın yanmasına yönelik bazı yanmış gazların dışarı salınımı ile çalışmaktadır. İşte bu salınım durumlarında gazların belirlenen seviyelerde olup olmadığını gaz sensörleri ile tespit etmekteyiz. Gaz sensörlerinde oluşan arızalarda aracınızın jenerik arıza göstergesinin yanmasına sebep olacaktır.

Şehir içi araç kullanımlarının güvenliğini sağlamak amacıyla çarpışma azaltma sistemi olan şehir fren sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemde oluşan arızalarda aracınızın jenerik arıza göstergesinin yanmasına sebep olacaktır. Aracınızda ki yağmur sensörü arızaları da aracınızın jenerik arıza göstergesinin yanmasına sebep olacaktır.

Jenerik arıza lambası neden yanar?

Araç içerisinde özellikle geri parklarda kullanılan görüş açısı sensörleri ve karanlık durumlarda kullanılan aydınlatma sensör arızalarıda aracınızın jenerik arıza göstergesinin yanmasına sebep olacaktır. Son olarak ta motor yağlarının araçta ki miktarlarına yönelik seviye tespiti yapmamıza yaramaktadır.

Motor yağı basınç sensörlerinde oluşabilecek herhangi bir arıza durumda da aracınızın jenerik arıza göstergesinin yanmasına sebep olacaktır. Böylece pek çok araç sahibinin merak ettiği Jenerik arıza nedir? Sorusuna yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.