Araba sevdalılarına özel!

Kaç Lt Benzin Kaç Km Gider?

0 18

Kaç lt benzin kaç km gider? Otomobil kullanıcıların genel olarak aklına gelen sorulardandır kullandığı aracın ne kadar yakıt tükettiği. Otomobil üreticileri araçları piyasaya sürmeden önce test sürüşleri yaparak bu konuyu her araç için detaylandırır. Otomobil üreticileri hazırlamış oldukları araç bilgilendirmelerinde ürettikleri araçların kilometre başına ne kadar benzin yaktığı hakkında bilgi verir.

Otomobillerin yapısal olarak motor güçleri ile ne kadar yakıt tükettikleri arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu söyleyebiliriz. Büyük motor hacimlerine sahip araçların kilometre başına daha çok yakıt tükettiğini söyleyebiliriz.

Otomobil kullanıcıların merak ettiği konulardan bir diğeri ise otomobilin kaç litre benzin tükettiğini nasıl hesaplanacağı konusudur. Bu konuda aracımızın deposu bitmek üzereyken araç kilometresini bir yere not alın. Daha sonra aracınızın depo hacmini bilin ve deponuzu tamamen dolacak şekilde yakıt transferini gerçekleştirin.

Kaç Lt Benzin Kaç Km Gider

Otomobilinizde deponuzun toplam yakıt litresini o güne kadar yapılan toplam kilometreye bölerek aracınızın kilometre başına ne kadar benzin yaktığını hesaplayabilirsiniz. Otomobillerde kilometre başına hesaplanan benzin tüketimleri değişkenlik gösterebilmektedir. Bu değişkenliği sağlayan unsurları ele alacak olursak söyle sıralayabiliriz.

 • Otomobil kullanımlarında sürekli frene basmak
 • Otomobilimizin lastik basınçları ve lastiklerin yol kavrayışı
 • Otomobiliniz seyir halindeyken klima hava sistemini kullanmak
 • Araç içerisinde ve bagaj da ağır malzemeler taşımak
 • Otomobilleri düşük devirlerde kullanmak
 • Otomobilleri yüksek hızlarda kullanmak
 • Aracı yol tutuşu zor olan karlı ve yağmurlu havalarda kullanmak

Yukarıda ki sonuçları inceleyecek olursak otomobillerimizde sürekli olarak debriyaj ve frene basarak kullanmak araç motorunu yorduğu için benzin tüketimini artırmaktadır. Otomobil lastiklerinin basınçları yeterli değilse araç yolda tutunmak için normal harcaması gerekenden fazla benzin tüketecektir.

Otomobillerimizde yüksek ağırlıklar taşımak aracın hareketi için motorun daha fazla çalışması gerektiği için bu durum yakıt tüketimini artıracaktır. Otomobillerimizi benzinli araçlarda iki bin devirin altında kullanmak motoru yoracağı için benzin tüketimini artıracaktır. Peki, 1.6 motorda; Kaç lt benzin kaç km gider? İşte detaylar!

1.6 Benzinli Motorda 1 Lt Benzin Kaç Km Gider

Otomobillerimiz karlı ve yağmurlu havalarda kısaca kaygan zeminlerde yol tutuşu sağlaması açısından gereğinden fazla motor kullanımı getirdiğinden yakıt tüketimi artacaktır. Araçlarımızda yüksek hızlara ulaşmak demek motorun çok daha fazla çalışması anlamına geldiği için yakıt tüketimi normal olarak artacaktır.

Otomobillerimizin daha az yakıt tüketmesini sağlamak için araçta fazla vites geçişine gerek duymadan ve ortalama sabit bir hızda kullanmak yarar sağlayacaktır. Aracımızı benzinli araçlarda iki bin ile üç bin devir arasında kullanırsak araç motoruna aşırı yüklenmemiş oluruz. Bu durumda yakıt tüketimi en az düzeyde kalır.

Otomobillerde kilometre başına ne kadar benzin yakacağı merak uyandıran bir konu olmuştur. Otomobillerde benzinin ne kadar tüketileceği konusunun ana unsuru otomobillerde yer alan motorun gücüdür. Araba modellerine göre aynı motor gücünde olsa bile yakıt performansı değişebilmektedir.

1.6 Benzinli Motorda 1 Lt Benzin Kaç Km Gider

Yapılan araştırmalara göre 1.6 benzinli motorlu otomobillerde şehir içi 100 kilometrede 8,5 litre benzin yaktığı belirlenmiştir. Yapılacak hesapla bir litre benzin ile ortalama 16,6 kilometre yol gidilebildiğini söyleyebiliriz.

1.6 Benzinli motorlu araçlarda benzin tüketimi modelden modele değişse de yakıt tüketiminin az olması için aşağıdaki unsurlara dikkat etmeliyiz.

 • Sürekli debriyaj ve fren kullanmamalıyız
 • Aracımızın motor bakımlarını rutin olarak yaptırmalıyız
 • Yüksek hızlı sürüşlerde yakıt tüketimi artacaktır.
1.6 Benzinli Motorda 1 Lt Benzin Kaç Km Gider

1.4 Benzinli Motorda 1 Lt Benzin Kaç Km Gider

1.4 benzinli motorlu araçlarda yakıt tüketimi yüksek motor hacmine sahip araçlara göre az olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre şehir içi 100 kilometrede 7,3 litre şehirler dışı yolda 4,8 litre ortalama 5.7 litre benzin yakmaktadır.

Yapacağımız hesaba göre 1,4 benzinli motorlu otomobillerde şehir içi 1 litre benzin ile 13,6 kilometre şehir dışı 20,8 kilometre yol alabilmektedir.1,4 benzinli motorlu araçlarda ortalama 1 litre benzinle 17,2 kilometre yol gidilebilmektedir.

1.4 Benzinli motorlu araçlarda yakıt tüketimini azaltmak için aşağıdaki unsurlara dikkat etmeliyiz.

 • Lastik basınçlarını düzenli kontrol etmeliyiz
 • Araç içinde ve bagajda çok ağır şeyler taşımamalıyız.
1.4 Benzinli Motorda 1 Lt Benzin Kaç Km Gider

1.0 Benzinli Motorda 1 Lt Benzin Kaç Km Gider

1.0 benzinli motorlu araçlarda yakıt tüketimi diğer motor hacimli araçlara göre daha azdır. Motor hacminin küçük olması yakıt tüketiminin azalmasına sebep olmuştur. Yapılan araştırmalarda 1,0 benzinli motorlu araçlarda şehir içi 100 kilometrede 6,5 litre şehir dışı yolda 5 litre benzin yakmaktadır.

Yapacağımız hesaba göre 1,0 benzinli motorlu araçlarla 1 litre benzinle ortalama

 • Şehir içi 15,3 kilometre
 • Şehir dışı 20 kilometre
 • Ortalama 17,6 kilometre yol gidilebilmektedir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.