Araba sevdalılarına özel!

Esc Ne Demektir?

0 2

Esc ne demektir? İngilizcesi Electronic Speed Control olan ESC sistemi Türkçede elektronik hız kontrol olarak geçmektedir. Sistem araçlarda standart bir donanım olarak bulunabildiği gibi sonradan da takılabilmektedir. Eklenti olarak araçlara entegre edilen modüllerde kumanda sistemi de bulunmaktadır. Bu sayede sürücüler istedikleri zaman sistemi devreye alıp istedikleri zaman kapatabilmektedir. Sisteme dahil sensörler bulunmaktadır. Bu sensörler fren ve gaz pedallarından gelen tepkileri değerlendirir. Bu sensörlerden gelen tepkilere göre de aracın hızlanmasına ve durmasına otomatik olarak araç tepki gösterebilir.

Bu sistem birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Aracın efektif biçimde hareket etmesini sağlar.

  • Arabalarda
  • Teknelerde
  • Hava taşıtlarında

Bu sistemden faydalanılmaktadır. Aracı kullanan kişi için bu sistem destek teşkil etmektedir. Kullanan kişi gaz ya da fren pedalına baskı uyguladığında verilen tepkinin doğru aktarılmasında rol oynar. Bu sayede uygulanan enerji doğrultusunda gecikme olmadan araç hızlıca ivmelenebilir. Sistem çok daha güvenli bir sürüş imkânı sağlar. Sürücünün ani bir durumda kaza yapmasının önüne geçer. Bütün bu bilgiler ışığında Esc ne demektir? Dahası Esc arızası nedir? İşte detaylar!

Esc Ne Demektir?

Esc Arızası Nedir

Esc sistemi genelde arıza yapan bir sistem değildir. İnternete baktığımızda eski modellerde standart donanım olarak gelen bazı araç modellerinde müşteriler sistemin zaman zaman arıza verdiği söylemektedir. Fakat günümüzde araçlara takılan sistemler arıza konusunda çok daha iyileştirildiği için artık bu tarz kronik sistem problemleri bulunmamaktadır. Bazen sensörler kirden veya tozdan etkilenebilmekte ve pedalların hareketlerini algılayamadığından arıza ışığı yanabilmektedir. Böyle durumlarda sensörlerin değiştirilmesi sistemin yeniden sorunsuzca çalışmasını sağlamaktadır.

Yine bazen kablolarda yaşanan sorunlar nedeniyle sistem kısa devre yapabilmektedir. Bu gibi durumlarda da serviste kablolar kontrol edilmekte ve ufak bir değişimle sorun çözülmektedir. Olası kısa devre sorunlarında görülen bir diğer durumda ışığın kısa süreli yanıp sönmesidir. Aracınızın ESC arıza ışığı kısa süreli olarak yanıp sönüyorsa bu durumda da olası bir kısa devre sorunu olduğunu anlayabilirsiniz. Genelde bu durum aracın çalışmasında bir sorun yaratmaz. Fakat ilerde yaşanabilecek kötü durumların önüne geçmek için geciktirmeden servise gitmenizi öneririz.

Esc Arızası Nasıl Giderilir

Esc Devre Dışı Ne Demek

Aracınızda ki ESC arıza ışığı yanıyor ya da yol bilgisayarında ESC devre dışı yazıyorsa bu ciddi bir durumu işaret edebilir. Bu nedenle bir servise gitmenizi öneririz. Servis çalışanları aracınızı OBD cihazına bağlayacak ve sorunun ne olduğunu tespit edeceklerdir. Bu ikaz yandıktan sonra ESC sistemi devre dışı kaldığı için dikkatli sürmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu sistem aracın savrulmamasından, araca çok daha rahat hâkim olmaya kadar birçok noktada sürücüye destek olmaktadır.

Özellikle deneyimli olmayan ve bu sisteme sahip bir aracı sürmeye alışmış olan kişiler sistem kapandıktan sonra zorlanabilir. Bu durum haricinde sistemin kapanması araçta ki önemli sistemleri etkilemez. Yani ESC sisteminin kapanması aracınızda herhangi bir arızaya neden olmaz. Ama yeniden güvenli ve konforlu bir sürüş için tamir ettirmenizi öneririz. Basit sensör değişimleri oldukça kolay ve uygun fiyatlara yapılmaktadır. Ama sistemin beyninde bir sorun varsa bu durum biraz daha pahalıya tamir olabilir. Peki, Esc ne demektir? Esc arızası nasıl giderilir? İşte detaylar!

Esc Devre Dışı Ne Demek

Esc Arızası Nasıl Giderilir

ESC sisteminde oluşan arızaların çoğunlukla tamiri yapılmamaktadır. Bu sistem hassas ve dengeli olduğundan dolayı tamiri yeterli olmamaktadır. ESC yeniden arıza verebilmektedir. Yine ESC arızalarında sürücünün yaptığı bir hatada sadece arıza kodlarını sildirmektir. Bu durumda sadece sorunun büyümesine neden olacaktır. Tüm bunlar yerine ikaz ışığı görüldükten sonra araç hangi markaysa o markanın önerdiği servislere gitmek en doğru çözüm olacaktır. 

YouTube video

Markanın önerdiği servisler konu hakkında çok daha uzman olacağından size doğru çözümü bulacaktır. Değiştirilmesi gereken parçaların ve işçiliğin maliyetini çıkaracak ve sizden onay bekleyeceklerdir. Eğer değişmesi gereken parçalar varsa bu parçaları doğrudan firmalardan alıp taktırmakta uygun fiyatlı bir çözüm olacaktır.

Genelde servisler parça fiyatlarında kâr payı koyabilmektedir. Bu neden distribütörlerden parça temin etmek birçok sürücünün tercih ettiği bir çözümdür. Tamirciler yan sanayi ürünlerin kullanılmasını ise tavsiye etmemektedir. Çünkü bu ürünler genelde dayanıksız olmaktadır. Böylece Esc ne demektir? Sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıt vermiş olduk. Siz de merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.