Araba sevdalılarına özel!

Grenaj Nedir?

0 33

Grenaj nedir? Grenajın tanımı motosikletlerin yan ve ön taraflarının çevreleyen yani dış kaplamasına verilen bir isimdir. Grenaj bir dış kaplama malzemesidir ve motosikletlerin şasini örtmeye yaran bir kaplamadır. Grensjlar birçok farklı malzemeden üretilebilirler. Tek bir çeşit grenaj yoktur. Grenaj çeşitleri ise plastik, alüminyum, cam ya da polimer gibi çeşit çeşit yapılardan üretilmektedir. Grenaj yalnızca kaplama yapılmasının, motorların dışını korumasının etkileri yoktur. Peki, grenaj nedir? Dahası motor grenaj nedir, ne demektir? İşte merak edilen ayrıntıların tamamı!

Grenajın birçok farklı alanda da motosikletlere avantajları vardır. Grenaj motorların panellerinde oldukça fazla işlev görür bu da genellikle tur ya da yarış motorlarında oldukça etkili bir şeydir. Geçmişte grenajlara günümüzdeki kadar önem verilmiyordu. Daha az çeşit ve daha az şekilleri mevcuttu. Grenajlar geçmişte yalnızca motosikletlerin kaputlarına yapılırken günümüzde neredeyse motorun her tarafına yapılmaktadır. Bu sayede motorların performanslarına da olumlu etkiler sağlanmaktadır.

Grenaj nedir

Grenaj Nedir? Neden Önemlidir?

Grenaj hem motorları muhafaza edip korurken hem de estetik açıdan da katkılar sağlamaktadır. Pekçok çeşit grenaj vardır ve tarza ve isteğe uygun motorlara kaplamalar yapılmaktadır. Hem farklı yapılarda hem de farklı renk ve desenlerde grenaj yapılmaktadır. Grenajın aynı zamanda sürücü içinde olumlu yanları mevcuttur. Grenajlar sürücüyü rüzgardan dolayı hipotermi riskine karşın korumaktadır. yağmur ya da soğuk gibi hava koşulları gibi olumsuz hava şartlarından sürücüyü korumaya yarar. Bu nedenle grenaj hem araç için hem de sürücü için oldukça önemli bir yapıdır. Bunun için grenajın iyisini seçmeye yönelmelisiniz.

Genellikle grenaj en çok yarış motorlarında önem verilmektedir. Çünkü bir yarışçı için performans ne kadar önemliyse kendiside bir o kadar önemlidir. Yarış motorlarında grenaja oldukça dikkat edilir bu sayede hem yarışçı korunmuş olunur hem de performans daha da yükselmiş olacaktır. Grenajlar peki yalnızca motorlarda mı kullanıyor? Hayır, tabi ki de grenajlar tur bisikletlerinde de kullanılıyor. Aynı motorlarda olduğu gibi bisikletlerde kullanılan grenajlarda bisikletin performansının artmasını sağlamaktadır.

Grenaj Nedir? Neden Önemlidir?

Bisikletlerde olan grenaj bisiklette oluşan hava akışını kontrol etmekte bu sayede daha konforlu ve güvenilir bir sürüş sağlamaktadır. Artık motosiklet markaları grenaj işini daha farklı boyuta taşıyarak motorlara grenaj ile farklı tasarımlar sunarak farklı bir boyuta taşıyorlar. Bu sayede motorlar daha tasarım ve dikkat çekici özellikler kazanıyorlar. Bu tarz bir ürün temin ederken, kullanım özelliklerine dikkat etmeniz ve her zaman üst düzeyde bir kaliteye sahip olup olmadığını kontrol etmeniz de şarttır.

Motor Grenaj Nedir?

Grenaj motorun parçalarını örten ve motoru muhafaza eden kaplamaya verilen bir isimdir. Birçok konudan motoru koruyan grenajın bir diğer özelliği ise motorlara estetik açıdan da fark katmaktır. Grenajlar hem motoru hem de motorcuyu korumaya yaran bir kaplamadır. Motor bir kaza geçirdiğinde onu korumaya yaran grenaj aynı zamanda sürücünün de daha konforlu bir sürüş yapmasını sağlar.

YouTube video

Grenajın en büyük kullanım amacı sürüş esnasındaki rüzgardan kaynaklanan sürtünmeyi en aza indirmektedir. Bu nedenle hem motor hem de sürücü için önemli olan grenaj birçok yönden etkilidir. Hem sürücünün daha konforlu bir sürüş yapmasını hem de motorun performansının artmasına yardımcı olan grenajlar pek çok özellikte, desende ve üründe üretilebilmektedir. Motor grenajları genellikle karbonfiber malzemelerden üretilmektedir.

Yalnızca motorlarda değil günümüzde tur ya da yarış bisikletlerinde de daha yüksek performanslı sürüşler için grenajlar yapılıyor. Grenaj kelimesinin kökeni aslen Fransızca’dan gelmektedir ve Fransızca’da bu kelimeye ‘carenage’ denmektedir. Türkiye’de de bu kelime ‘grenaj’ olarak teleffuz edilmektedir. Artık, grenaj nedir? Sorusuna yanıt verdikten sonra diğer ayrıntıları aktarmanın zamanı geldi!

Motor Grenaj Nedir?

Motor Grenaj Hasarı Nedir?

Grenaj motorunuzu dış etmenlere karşı koruması için yapılan bir motor dış kaplamasıdır. Grenaj sayesinde motorunuz dışarıdan gelen etkilere karşı daha dirençli bir hal alır. Fakat motorların grenajları zaman içerisinde hasar alabilmektedir. Bu hasarlar motorda oluşan ezilmeler ya da aşınmalar olabilmektedir. Bu gibi durumlar sonrasında motorun grenajında ciddi hasarlar meydana gelebilmektedir. Böyle durumlarda parçanın hasardan korunmasına yönelik olarak önlemlerin alınması şarttır.

Grenaj motorların performansını yükselttiği gibi grenaj hasarları da motorların performansının düşmesine neden olur.  Grenaj hasarı sonucunda motorda hem dayanıklılık hem de performans düşüşü meydana gelecektir. Eğer grenaj bir hasar aldığında en uygun parçalar ile değişim yapılması gerekir. Değişim yaparken seçmiş olduğunu parçalara dikkat etmeli ve motorunuza en uygun nitelikte parçalar seçmeye özen göstermelisiniz.

Grenaj nedir? Motosikletler açısından kritik bir öneme sahip olan grenaj; motosikletinizin şasesiyle motorunu koruyan parçaya verilen isimdir. Bir de bu parça motosikletlerin aerodinamik yapısına doğrudan etki etmektedir. Bundan dolayıdır ki bu tarz parçaların kritik bir öneme sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Karbonfiber malzemeden üretimi yapılan grenaj; estetik görünüm bakımından da iddialı bir görselliğin adresi konumunda yer almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.