Araba sevdalılarına özel!

Tpw Kontrol Ettirin Nedir?

0 870

TPW kontrol ettirin nedir? Renault marka araçlarında bulunan TPW kontrol ettirin hatası, lastiklerdeki sensörlerle yakından ilgilidir. Günümüzde araçların çoğu dijital sistemlerle donatılmıştır. Sensörler ve servolar aracılığı ile bilgi toplayan bu sistemler ellerinde ki verileri ECU’ya gönderir. Aracın beyni diyebileceğimiz ECU bu bilgileri denetleyerek arıza ikazı gönderir. Hata kodları üretir. Olası durumlarda aracın hareketlerine müdahalede bulunur.

Renault marka araçlarda görülen ikazlardan bir tanesi TPW kontrol ettirin uyarısıdır. Lastiklerde bulunan sensörler dönüş hızını ve basıncı düzenli olarak kontrol eder. Lastiklerin herhangi birinde basınç kaybı olunca da veriyi ECU’ya gönderir.

Sonunda da aracın ön gösterge panelinde ortasında ünlem olan kenarlardan şişik şekilde görünen ikaz ışığı yanar. Bu ikazı gördükten sonra sürücülerin dikkatli olması şarttır. Bazen aracın sensörü bozulduğu için bu sensör yanıyor olabilir. Fakat bazende aracın lastiğinin havası indiğinden dolayı ikaz ışığı yanmaya başlamış olabilir. Bu durum yol tutuşunu etkileyecektir. Lastik tümüyle inince aracı hareket ettirmek mümkün olmayacaktır. Olumsuz durumlar yaşamamak için uyarı çıkınca aracı kenara çekip lastikleri kontrol etmenizi öneririz. Peki, TPW kontrol ettirin ne demektir? İşte detaylar!

Tpw Kontrol Ettirin

Tpw Ne Demek?

İngilizce Tyre Pressure Warning yani lastik basınç uyarısı teriminin kısaltılmış halidir TPW. Normalde araç sahiplerinin güvenli ve konforlu bir sürüş için belirli periyodlarda lastik basıncını kontrol etmesi gereklidir. TPW sistemi ise bu gerekliliği ortadan kaldırmıştır diyebiliriz. Lastiklerin basınçları belirli bir limitin altına düştüğü noktada TPW ikaz ışığı yanmaya başlamaktadır. Böylece sürücüler aracın lastiklerinde bir sorun olduğunu anlamakta ve müdahale etmektedir.

Bu uyarı çıktıktan sonra sürücülerin yapması gereken aracının lastiklerini kontrol etmektir. Eğer lastikler zarar görmemişse basıncı düşmüş demektir. Aracın park edildiği yere bağlı olarak aracın lastik basıncı düşebilmektedir. Benzinliklerde lastikleri şişirmeye yarayan otomatik hava doldurma makineleri bulunmaktadır.

Burada lastiklerin supap kapağını açıp hava doldurma cihazının ucunu buraya bastırmak ve çalıştırmak yeterli olacaktır. Lastikler normal limitlerine geldikten sonra basınç ikazı ortadan kalkacaktır. Eğer basınç ikazı buna rağmen sönmüyorsa aracı servise götürmek gereklidir. Çünkü sensörler bozulmuş olabilir.

Clio 4 Lastik Kaptörü Arızası Nasıl Söndürülür

Tpw Ne Demek?

Araçların denetleme sistemlerinin bir parçası olan sensörler zamanla bozulabilmektedir. Bunun sonucunda araçta bir sorun olmamasına rağmen ikaz ışıkları yanmaya başlayabilmektedir. Bu gibi sorunlar yaşayan araçlar bir tanesi de Clio’dur. Sürücülerin bazıları bir zaman sonra araçlarında bu sorunu kronik olarak yaşadıklarını bildirmektedir. Bu ikazın ortaya çıkmasının ardından öncelikle lastiklerin sağlam olduğundan emin olunmalıdır. Ardından lastiklerin basınçları ayarlanmalıdır. Sürücü kapısının hemen altında lastik basınç miktarının ne kadar olması gerektiği yazmaktadır.

YouTube video

Lastik basınçlarını bu bilgilere göre ayarladıktan sonra dahi lastik basınç uyarısı yanmaya devam ediyorsa bu sistemde bir sorun olduğunu gösterir. En doğrusu bir servise gitmek olacaktır. Ama servise gitmeden önce bu adımları deneyebilirsiniz.

  • Kontağı açın
  • İkinci göstergenin üzerinde bulunan Lastik Set TPW fonksiyonunu seçin
  • 3 ve 4 butonuna peş peşe basın
  • Ardından aynı butonlara 3 saniye kadar basılı tutun
  • Bu işlemin ardından Set TPW Başladı uyarısı 5 saniye kadar görünecektir.

Aracı sürmeye başladıktan kısa süre sonra lastik basınç uyarısı silinir.

Clio 4 Lastik Basınç Sensörü Sönmüyor

Clio 4 Lastik Basınç Sensörü Sönmüyor

Renault her ne kadar sevilen bir marka olsa da bazı araçlarının bazı modellerinde kronik sorunlar olabilmektedir.  Lastik basınç sensörü arızası da bunlardan birisidir. Bu uyarıyı aldığınızda yapabileceğiniz en doğru şey lastik basınçlarını kontrol etmektir. Lastiğiniz sağlam ve yeterli basınca sahipse sensörler arızalanmış demektedir. Bu durumda öncelikle TPW sistemine reset atmayı deneyebilirsiniz. Sürekli olarak bu uyarıyı alan sürücüler genelde bu yöntemi deniyorlar. Bunun haricinde bir diğer yöntemde servise gitmektir.

Servis öncelikle lastik basınçlarına ve lastiklerin durumuna bakacaktır. Daha sonra sensörlerden gelen verileri karşılaştıracak ve bir sorun olup olmadığını anlayacaktır. Eğer sensörler bozuksa bunların değişimi sonucu bir daha uyarı almazsınız. Aynı şekilde ECU’nun değiştirilmesi de gerekebilir. Ama tüm işlemlerden sonra yine uyarı almaya devam ediyorsanız bu durumda ne yazık ki yapacak bir şey yoktur. Uyarı çıktıkça resetleyip aracınızı bu şekilde kullanmanız gerekir.  Böylece TPW kontrol ettirin konusuna dair kapsamlı bir şekilde bilgileri sizlerle paylaştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.