Araba sevdalılarına özel!

Arabadan Benzin Kokusu Neden Gelir?

0 15

Arabadan benzin kokusu neden gelir? Aracın içinde benzin kokusu olması belirli parçaların bozulduğuna işaret eder. Sürücüler bu tarz belirtileri ciddiye almalıdır. Böyle bir durumda bir servise gitmek ve aracı detaylı şekilde inceletmek en doğrusu olacaktır. Peki, Arabadan benzin kokusu neden gelir? İşte arabadan benzin kokusunun gelmesinin ön plana çıkan sebepleri;

  • Şamandıra contası eskimiş ve aşınmış olabilir.
  • Depo kapağı tam oturmamış ya da aşınmış olabilir.
  • Basınç tahliye valfi arızalanmış olabilir.
  • Geri dönüş hortumlarında sorun olabilir.
  • Enjektör benzin hortumunda delik olabilir
  • Benzin tesisatında arıza olabilir.
  • Ateşleme sisteminde arıza olabilir.

Aracın marka ve modeline göre değişiklik göstermekle birlikte benzin pompası arka koltuğun alt kısmında bulunmaktadır. Benzin şamandırası takılırken sızıntıların olmaması için conta takılmaktadır. Fakat conta bir süre aşınarak hava kaçırmaya başlayabilir. Böyle bir durumda aracın içine benzin kokusu dolacaktır. Aynı şekilde depo kapağının çevresinde de sızıntı önleyici kauçuk bir yapı bulunmaktadır. Bu yapıda bir süre sonra eskimekte ve benzin kokusu oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.

Her iki durumunda çözümü ucuz ve hızlı şekilde yapılabilmektedir. Bu tarz basit arızalar dışında benzin aktarım sisteminde ve depolarında sıkıntılarda görülebilmektedir. Basınç tahliye valfi depo içinde ki fazla basıncı dengeleyen bir sistemdir. Çünkü benzin yapısı itibariyle genleşebilir. Eğer valf bozulursa bu durumda yüksek basınç oluşur ve araç içine kokular gelebilir. Geri dönüş hortumu yakılmayan yakıtın yeniden depoya tahliyesine yaramaktadır.

Bu hortumun bağlantı noktalarında kaçaklar olması veya delinmeler benzin kokusuna sebebiyet verebilir. Sürücüler ayırt edemeyebilir ama çiğ ve yanmış benzin kokusu ayırımı tamir işlerini kolaylaştıracaktır. Yanmış benzin kokusu motorla ilgili sorunları çiğ benzin kokusu ise benzin tesisatından kaynaklanana sorunları işaret eder. Sürücü bu detaylara hâkim değilse bu durumda aracın komple incelenmesi gerekebilir.

Arabadan benzin kokusu neden gelir

İçerik Tablosu

Arabanın İçine Benzin Kokusu Neden Gelir

Aracından benzin kokusu gelen kimselerin öncelikle benzin aldıkları istasyonu değiştirmeleri önerilir. Çünkü benzin kokusunun en basit sebebi kalitesiz yakıttır. Yine uzun süreler hareket ettirilmemiş araçların depolarında ki benzin bozulabilmektedir. Böyle durumlarda araç içine benzin kokusu gelebilir. Bu tarz durumlar geçicidir. İstasyon değiştirildiğinde ya da araç kullanılmaya başlandığında koku tamamen kesilecektir. Ama koku kesilmiyor devam ediyorsa bu durumda bir servise gidilmelidir. Çünkü aracın benzin tesisatında ya da motorda sorun olabilir.

YouTube video
Arabadan benzin kokusu neden gelir?

Motor sorunlarında buji arızası ve oksijen sensörü arızası en sık görülen sorunlardır. Buji arızalarında yakı odalarının içine alınan benzin ve hava karışımı gerektiği gibi yanamaz. Bu durumda da benzin yanmadan dışarı atılır. Böyle bir durumda sürücüler egzozdan benzin aktığını fark edecektir. Aynı durum sensör arızalarında da olmaktadır. Doğru karışım elde edilemediği taktirde zengin yakıt denilen bir durum ortaya çıkar. Yakıt fazlalığı olan bu durumlarda da benzin yakılamadan atılır.

Haliyle sürücüler çiğ benzin kokusu duyacaktır. Bazı motorlarda kanister isminde bir sistem bulunmaktadır. Bu sistem benzin buharını biriktirir. Daha sonra araç çalıştırıldığında bunu motora göndererek motorun hızlıca ısınmasını sağlar. Bu sistem bozulduğundan buhar kokusu aracın içine dolabilir. Yeni araçlarda artık karbüratör sistemi görülmemektedir. Ama eski araçlarda karbüratör isminde benzin be yakıtı karıştıran bir sistem bulunmaktadır. İşte bu sistem araç LPG’li sisteme döndürüldüğünde arıza yapabilmektedir.

Arabanın İçine Benzin Kokusu Neden Gelir

Kışın Arabadan Benzin Kokusu Neden Gelir?

Kışın arabadan benzin kokusuna dair şikayetlerin sayısında bir artış yaşanabilir.  Bu durum daha çok havaların soğumasıyla açıklanabilir. Kış ayarında özellikle aracınızı ilk çalıştırırken benzin kokusu hissedebilirsiniz. Burada karbüratör sisteminde bir arızadan da söz edebilir. Arıza durumunda da karbüratör sistemi içinde ki eski benzinin kalıntılarının kokusu araç içine gelebilmektedir.

Bu oldukça ciddi bir durumdur. Çünkü karbüratör içinde ki kalıntılar aracın yanması gibi oldukça kötü senaryolara sebep olabilir. Sürücüler bilmelidir ki benzin kokusu oluşması hem nahoş bir durumdur hem de önemli bir soruna işaret edebilir. Parçaların delinmesi ve benzinin dışarı dökülmesi oldukça tehlikeli bir durumdur. Yangınlara sebebiyet verme ihtimali vardır.

Kışın Arabadan Benzin Kokusu Neden Gelir?

Böyle bir koku geldiğinde özellikle sızıntı olma ihtimaline karşı dikkatli şekilde kontroller gerçekleştirilmelidir. Eğer koku kısa süreler içinde geçmiyorsa en kısa sürede servise gitmek en doğrusu olacaktır. Aracın yanması ihtimali oldukça korkutucudur. Hem trafiği hem de araç içinde ki kişilerin hayatını tehlikeye atabilir. Böylece Arabadan benzin kokusu neden gelir? Sorusuna dair kapsamlı yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.