Araba sevdalılarına özel!

P0113 Arıza Kodu

0 2

P0113 arıza kodu sıklıkla karşılaştığımız arıza kodları arasında yer alır. Bu arıza kodu aracınızın motorunda emme havasının sıcaklık sensörüyle ilgili bir sorundur. Bu kod motorunuzun IAT yani bu sıcaklığı ölçen mekanizmada sorun olduğu zaman arıza verir. Aracınızın normal yanma sıcaklığı 90 derece iken aracınız ilk başta 50-60 derecelerde çalışmaya başladığından dolayı bu mekanizma ilk sıralarda 5 voltluk bir elektrik verir. Daha sonrasında ise motor normal çalışma sıcaklığına eriştiği anda yani 90 dereceye ulaştığında ise IAT mekanizmasının ucundaki termometre ile aracınızın sıcaklığını ölçerek kendisini 1.5 volta düşürür.

Eğer bu mekanizma bozuk ise aracınızın ilk çalışma sıcaklığında 5 volt vermesi gerekirken 5 volttan daha düşük veya daha fazla veriyor ise p0113 arıza kodu gibi hataları meydana getirir. Bu sorun aracınızın motorunda hava filtresinin kirli olmasından kaynaklanabilir. Aracınızın motorunun her hangi bir yerinde kirlilik veya paslılık olmuşsa da IAT sensörünün kirlenmesine ya da arızalanmasına neden olabilir. IAT mekanizmasının arızalanması oldukça ciddi ve önem verilmesi gereken bir durumdur. Bu yüzden bu durum hiç hafife alınmamalı aksine acil olarak müdahale edilmesi gerekir.

P0113 arıza kodu

Eğer olaya müdahale edilmezse bu durum daha da ciddileşir ve aracınıza olduğundan daha büyük hasarlar verebilmektedir. Bu yüzden bu arıza kodu ile karşılaştığınız zaman en acil yetkili birimlere haber vermelisiniz. Aracınızda daha büyük bir hasar meydana gelmeden önce yapmanız gereken ilk şey hasarın nedenini öğrenmektir. Sebebi tespit ettikten sonra gerekli tamir işleri yapılmalıdır. Bu işlemleri hallettikten sonra aracınız daha büyük bir hasar almadan kurtulmuş olacaksınız. P0113 arıza kodu farklı nedenlerden kaynaklanabilir.

P0113 Arıza Kodu Nedir?

P0113 arıza kodu aracınızın IAT sensöründe bir sorun olduğunda meydana gelen bir arıza kodudur. Aracınızdaki IAT sensörü motorun emme manifoldun genel olarak içindeki sıcaklığı bilgisayar beynine iletir yani bi nevi ölçer. Bu arıza kodu en kısa sürede düzeltilmelidir yoksa aracınızın diğer yerlerine zarar verme riski oldukça fazladır. Bu arıza kodu belki bi ihtimal aracınızın çekiş gücünü ya da yakıt tüketimini arttırabilir ama aracınızın göstergesinde motor alarm ışığı yanar ve sönmez.

YouTube video

Tamiri çok basit olan bu mekanizma direkt olarak çıkartılıp yenisi ile değiştirilebilir daha sonrasında artık hem motorunuzun alarm ışığı sönecektir ve daha sonrasında eğer var ise aracınızın çekiş gücü ve yakıt tüketimi normal seviyelere gelecektir. Eğer bu arıza kodu ile karşılaşırsanız ile aracınızı yol kenarına çekmenize gerek yoktur yetkili bayiye veya sanayiye kadar gitmenizde bir sakınca yoktur fakat ertelemenizi önermeyiz.

Eğer ertelendiği taktirde küçük bir hasar aracınızda büyük bir hasar oluşturur. Eğer aracınızda P0113 arıza kodu yanıyor ise ya aracınızdaki hava filtresi kirlenmiş ya ECM’de bazı sorunlar meydana gelmiş ya da aracın bağlantı yerlerinde kir, pas gibi sorunlar oluşmuştur. Aracınızda bu gibi bir sorun varsa eğer aracınızın arıza ışığı yanıyor olacaktır. P0113 arıza kodu alıyorsanız bir an önce tamircinize uğramanızda fayda vardır.

P0113 Arıza Kodu Nedir?

P0113 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

Aracınız ile yolda giderken yokuş yukarı ya da yokuş aşağı hiç fark etmeksizin öyle bir anlayabileceğiniz bir belirtisi bulunmamaktadır. Bir ihtimal belki aracınızın yakıt tüketiminde farklılık olabilir ama o da çok fazla hissettirmeyebilir. Kendinize acaba çok mu gaza bastım diyebilirsiniz. Bu hata kodunu sadece aracınızın göstergesinde yanan motor arızası lambası yanar ve öyle anlarsınız.

Aracınızın beynine bilgisayar ile bakıldığında ise oto tamirci veya yetkili bayi aracınızın p0113 arıza kodu verdiğini belirterek IAT sensörünü tamir işlemini bitirecektir. Daha sonrasında arabanızı tekrardan kullanabilirsiniz bu süreçte aracınızı vakit geçirmeden tamir yaptırmaya sanayiye veya yetkili şubeye götürmeniz gerekmektedir yoksa aracınızın diğer aksamlarına zarar verebilir.

Bir diğer anlama yöntemi ise aracınızın motoru çalışmıyor ya da zor çalışıyor olmasıdır. Bu gibi bir durum ile karşılaştığımızda motora daha fazla hasar vermemek için servisi aramamız gerekir. Eğer ki aracınızın egzoz bölümünden yakıt kokusu geliyorsa eğer bu durumda P0113 arızası ile ilgili olabilmektedir.

P0113 Arıza Kodunun Belirtileri Nelerdir?

IAT Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

P0113 arıza kodu doğrudan IAT sensörü arızasıyla ilgili olabilir. Böyle durumlarda bu sensörün kontrol edilmesinde fayda vardır. Bu aşamada IAT sensöründe yer alan arıza belirtilerine dikkat etmek her zaman önerilmektedir. Emiş havası sıcak sensörünün arızasına dair belirtiler gündeme geldiği zaman ilk olarak yakıt tüketiminin artış göstermesi karşımıza çıkmaktadır. böyle bir durumda aklınıza bu parçada bir hatanın bulunma olasılığını getirmelisiniz.

IAT sensörü arızası söz konusu olduğu zaman hızlanma sorunları yaşarsınız. Yine motorunuzun çekişinde belirgin bir seviyede düşüş de yaşarsınız. Bir de ateşleme başta olmak üzere motorda vuruntuya benzer sorunlar da yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda bir an önce tamircinize gitmenizde fayda vardır. Elbette ki bu durum P0113 arıza kodu belirtisi için de geçerlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.