Araba sevdalılarına özel!

Coupe Ne Demek?

0 2

Coupe ne demek? Otomobil meraklıları için bu kavram pek de yabancı değildir. Ancak Coupe ne demek? Dediğimiz de pek net yanıtlarla karşılaşamayız. Bu yazımızda Couple konusuna kapsamlı bir şekilde yer vererek; bu konuya yönelik olarak merak edilenlere ayrıntılı bir şekilde yanıtlar verdik.

 Spor araba isteyenlerin hayallerinde genelde Coupe bir araç yatmaktadır. Bu araç tasarımında iki kapı bulunur. Pencere sayısı ise 4 tanedir. Günümüzde bu araçları V8 gibi güçlü motorlar beslemektedir. Bu sayede araçlar 600 beygirin üzerinde güç 750 Nm üzerinde tork üretebilmektedirler. Barındıkları özelliklere göre Coupe araçlar farklı isimler alabilirler. Otomobil Mühendisleri Birliği Coupe araçları iç hacmi 934 litreden küçük araç olarak tanımlamıştır. Bu araçların çoğu iki kişiliktir. İç kabinleri daha dardır.

  • Arka koltuğa sahip Coupe modelleri Clup Coupe olarak tanımlanmıştır.
  • Çok eski yıllarda yolcunun kabinde sürücünün açıkta olduğu modeller Coupe Chauffeur olarak tanımlanmıştır. 
  • Ön kısımda ki yolcuların üstünün açılabildiği modeller ise Town Coupe olarak tanımlanmıştır.
  • Ön koltuğu katlanarak arka koltuğa oturma veren modeller ise Opera Coupe olarak tanımlanmıştır.
Coupe ne demek

Ülkemizde Coupe Modeller Nelerdir?

Ülkemizde çokça bilinen Coupe modellerinden birisi 71 model Murat 128’dir. Tek kapılı katlanan koltuklara sahip model zamanının hızlı ve spor araçlarından bir tanesiydi. Yurtdışında ilk üretilen Coupe modellerinden birisi ise Mercedes Benz W188 dir. Günümüz Coupe araçlarına örnek olaraksa Porsche markasının Cayman modelini verebilir. Bu tarz araçlarda genelde agresif bir görünüm bulunur. Güçlü motora sahip bu araçlar hız yapmaları için özel bir dizayna sahip olurlar. Böylece hava direncine maruz kalmadan ilerleyebilirler. Bu araçların çoğu günlük kullanım için değildir. Halk arasında daha çok zevk araçları olarak tanınırlar. Motorları güçlü olduğu için yakıt tüketimleri de bir hayli yüksektir.

YouTube video
Ülkemizde Coupe Modeller Nelerdir?

Çoğundan verimli şekilde yakıtı tüketmeleri beklenmez. Seri araçlardır. Bunun için şanzımanlarına da büyük önem verilir. Genelde çift kavramalı ve 7 ileri vitesli yüksek değerlere sahip şanzımanlar tercih edilir. İçlerinde sürücünün konforlu hissetmeleri için birçok gelişmiş özelliği barındırırlar. Multimedya sistemlerinde yüksek verim alınması için bilindik markalar ile çalışılır. Çarpışma önleme, savrulma engelleme gibi güvenlik sistemleri bulunur. Böylece sürücünün yüksek hızlarda kaza yapma ihtimali azaltılır.

Ülkemizde Coupe Modeller Nelerdir?

Coupe Araba Ne Demek

Coupe tarzı araçlarla genelde Cabrio tarzı araçlar oldukça fazla karıştırılmaktadır. Çünkü bu iki araç arasında ki tek fark üstünün açık veya kapalı olmasıdır. Üstü açılabilen modeller Cabrio olarak anılmaktadır. Üstü açılmayan modeller ise Coupe olarak anılmaktadır. Genelde adrenalin severler üstü açık Cabrio modeller tercih etmektedir. Yüksek hızlarda nispeten daha sessiz ve konforlu bir kabinin içinde olmak isteyenler ise Coupe modelleri seçmektedir. Coupe modeller arasında en bilinen modelleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

BMW M Coupe serisi; farklı tasarımı ile oldukça sevilen model hız tutkunlarının hoşuna gitmektedir. Konforlu ve dinamik bir araçtır. İç kabinde kaliteli malzeme kullanılarak bir tasarım yapılmıştır. 0’dan 100 kilometreye 7 saniyede çıkabilmektedir. Hız olaraksa 230 kilometreyi zorlamaktadır. 100 kilometrede 4,4 litre yakıt tüketmektedir. Yeni modelleri daha düşük emisyon değerlerine sahiptir.

Coupe Araba Ne Demektir

Hyundai Coupe; 2008 de üretimi durmuş olan model hala kendisine alıcı bulabilmektedir. Zamanında ön kaput tasarımından dolayı köpekbalığına benzetilen araç modifiye tutkunlarının ilgisini çekmeye devam etmektedir. 140 beygir motor gücüne sahip olan araç 2 litrelik 16v motora sahipti. 0’dan 100 kilometreye ise 9 saniyede çıkabiliyordu.

Volkswagen Sirocco; üretimi bitmiş olan modellerden birisi de Siroccodur. En sonra yeniden makyajlanarak 2014 yılında bir kere daha piyasaya çıkmıştır. Ama ülkemizde ikinci el araç almak isteyenlerin baktıkları modellerden bir tanesidir. Oldukça sportif bir görünüme sahiptir. Üstelik yakıt tüketimi Coupe araçlara göre oldukça düşüktür. İç tasarımına dahil edilmiş ek kadranlarda sürücülerin hoşuna giden bir detay olarak öne çıkmaktadır.

Coupe Araba Ne Demek

Subaru İmpreza; Keskin hatları ile öne çıkan model modifiye severlerin beğendiği araçlardan bir diğeridir. Güçlü bir motora sahip olan araç Japon dayanıklılığına sahiptir. Yani kolay kolay yorulacak bir araç değildir.

Mitsubishi Lancer; bir zamanlar Coupe severlerin en beğendiği araçlardan biri olmuştur. 1.6 motora sahiptir. 9 nesil boyunca üretilmeye devam etmiştir. Yapılacak yükseltmelerle hala birçok modeli geride bırakabilecek kapasitededir.  Böylece detaylı bir şekilde Coupe ne demek? Konusuna yer verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.