Araba sevdalılarına özel!

Mercedes Hangi Ülkenin

0 6

Mercedes hangi ülkenin? Mercedes markası Almanya merkezlidir. Ancak otomobil üreticisi, Çin, Güney Afrika ve Brezilya da dahil olmak üzere diğer ülkelerde de fabrikalar bulundurmaktadır. Mercedes-Benz, GLE, GLS ve GLA dahil olmak üzere geniş bir otomobil ve SUV yelpazesine sahip olan uluslararası bir markadır.

Mercedes için en önemli üç pazar halen Almanya, ABD ve Çin gibi ülkelerdir. Bu markaya ait araçların yaklaşık yüzde 60’ını Almanya’da üretiyor. Diğer yüzde 40 ise diğer yedi ülkedeki fabrikalar üretiliyor. Bu ülkeler; Avusturya, Brezilya, Kanada, Fransa, Macaristan, Rusya ve İspanya’dır.

Mercedes-Benz, küresel bir otomobil üreticisi ve Alman Daimler AG şirketinin bir bölümüdür. Bu marka lüks araçları, otobüsleri, otobüsleri ve kamyonları ile tanınır. Bu markaya ait olan arabalar, dünyanın en pahalı lüks arabalarından bazıları olarak biliniyor. Dolayısıyla günümüz itibariyle Mercedes dünya genelinde en çok talep gören markalar arasında yer alıyor.

Mercedes-Benz araba markasının genel merkezi Almanya, Stuttgart’ta bulunmaktadır. Şirketin dünya çapında 50’den fazla ülkede üretim tesisleri ve dağıtım merkezleri bulunmaktadır. En büyük fabrika, 16 binden fazla kişiyi istihdam eden Almanya’nın Sindelfingen şehrinde bulunmaktadır. Bununla birlikte şirket dünyanın pek çok yerindeki fabrikalarında binlerce kişiyi çalıştırmaktadır.

Mercedes Hangi Ülkenin

İçerik Tablosu

Mercedes fabrikası nerede

Mercedes-Benz, Karl Benz’in içten yanmalı motorla çalışan ilk otomobili tasarladığı 1885 yılına kadar uzanan uzun bir geçmişe sahiptir. Hatta Benz, icadına kızı Mercedes’in adını verdi. Bu tarihten sonra da bu marka hızlı bir gelişin sürecine girdi. Mercedes fabrikası Almanya’nın Sindelfingen kentinde bulunmaktadır. Yine bu marya ait dünya genelinde pek çok farklı fabrikanın bulunduğu da bilinmektedir.

1926 yılında Karl Benz tarafından kurulan Mercedes-Benz’in merkezi Stuttgart şehridir. Bununla birlikte, Baden-Württemberg bu markanın önemli bir merkezi konumunda yer almaktadır. Alman çok uluslu otomotiv şirketi ve markası olan Mercedes, ülkemizde de tutulan bir markadır. Hatta bu markanın artık bir prestij kaynağı olarak görüldüğünü dahi ifade edebiliriz.

 Mercedes-Benz, dünyanın hala üretilecek en eski otomotiv markası olmasıyla, bugün hala var olan dünyanın en eski otomobil markaları arasında yer alıyor. Özellikle lüks ve performans konusunda bir üne sahip olmasıyla dikkatleri üzerine çeken bu uluslararası marka adından sıklıkla söz ettirmeyi de başarıyor. Bu durumun doğal sonucu olarak bu uluslararası markaya dair soruların da sayısı artış gösteriyor!

Mercedes A-Serisi, bir Alman otomotiv şirketi olan Daimler AG tarafından üretilmiştir. İlk olarak 1997’de piyasaya sürüldü ve o zamandan beri birçok kez güncellenmiştir. 2014 yılı itibarıyla Mercedes serisinin en küçük modelidir ve Almanya’nın Bremen kentinde üretilmektedir. Bununa birlikte bu markaya ait dünya genelinde pek çok fabrika bulunuyor.

Mercedes fabrikası nerede

Mercedes nerede üretiliyor?

Mercedes-Benz firmasının merkezi Stuttgart, Almanya’dır. Mercedes-Benz markası, bir asırdan fazla bir süredir kalite ve lüks ile ilişkilendirilmiştir. Mercedes-Benz Müzesi, 1998 yılında bu tarihe bir saygı duruşu olarak açıldı. Mercedes adını taşıyan ilk otomobil, 1885 yılında Karl Benz tarafından üretildi. Tek silindirli, dört zamanlı bir motorla çalışıyordu ve ahşap tekerlekleri vardı. Bu araç, 9 km/sa hıza ulaşabiliyordu. Bu tarihten sonra bu uluslararası marka pek çok farklı tasarıma imzasını attı.

Mercedes a serisi nerede üretiliyor

Mercedes a serisi nerede üretiliyor

Mercedes öncelikli olarak Almanya’da üretilmekle birlikte dünyanın pek çok ülkesinde fabrikası bulunan bir markadır. Mesela; Mercedes-Benz A Serisi, Almanya’nın Rastatt kentindeki Mercedes fabrikasında üretilir. İlk Mercedes-Benz A Serisi üretim aracı 15 Haziran 2015’te montaj hattından çıktı. Araç daha sonra Temmuz ayı sonlarında Avrupa’daki bayilere sevk edildi. Sonraki süreçte A Serisi daha da geliştirildi.

2016 yılında Mercedes, Alabama fabrikasında 2017 gibi erken bir tarihte araç üretmeye başlamayı planladığını duyurdu. Burada üretilecek ilk araçlar GLE ve GLS SUV modeller olacak şekilde tasarlandı. Bu arada Mercedes’in dünya genelinde yer alan pek çok farklı ülkede üretim tesisleri bulunuyor. Dolayısıyla bu markaya ait pek çok farklı modelden söz edebiliyoruz.

Özetle; Mercedes-Benz, bir Alman otomobil üreticisidir. Alman Daimler AG şirketinin bir bölümü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde de Mercedes Benz faaliyet göstermektedir. Sadece otomobil piyasasında değil ağır vasıta araçlar da bu markanın oldukça güçlü bir yapıya sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu durumun doğal sonucu olarak bu markanın otomotiv sektörünün temel dinamikleri arasında yer aldığı biliniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.