Araba sevdalılarına özel!

Araba Kullanma Teknikleri

0 12

Araba kullanma teknikleri, hem sürüş güvenliği hem de trafik güvenliği için kritik bir etkiye sahiptir. Bayanlar için araba kullanma teknikleri gündeme geldiği zaman karşımıza yine sürüş ve trafik güvenliği gibi kritik kazanımlar çıkar. Esasında Araba kullanma teknikleri söz konusu olduğu zaman manuel ve otomatik arabalar için farklı seçeneklerin varlığından rahatlıkla söz edebiliyoruz. Bundan dolayıdır ki Araba kullanma teknikleri konusunda uygulamalar gündeme geldiği zaman karşımıza farklı seçenekler de çıkıyor.

Araba sürmek, etrafta dolaşmak için öğrenmeniz ve ustalaşmanız gereken en önemli becerilerden birisidir. Bu, her gün kullandığınız bir beceri olduğundan bunu nasıl doğru yapacağınızı bilmeniz çok önemlidir. Yolda güvenli ve yasal olduğunuzdan emin olmanıza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bazı sürüş teknikleri vardır. Genel olarak bu sürüş tekniklerine uygun hareket edecek olursanız; sorunsuz bir şekilde aracınızla seyahat etme fırsatını da elde edersiniz.

 • Ani frenden kaçının
 • Direksiyon tutuşunuza dikkat edin
 • Gözünüzün yanılmasına dikkat edin
 • Dikiz aynanızı mutlaka kontrol edin
 • Oturma pozisyonunuzu iyi ayarlayın
 • Aracınıza binmeden lastiklerinizi kontrol edin
 • Aynalarınızın düzgün ayarlandığından emin olun
 • Trafikteki yüksek araçların manevralarına dikkat edin
 • Gözlerinizi sürekli bir şekilde hareket ettiriyor olmaya dikkat edin

Araç kullanırken ani fren yapmaktan kaçınmanız sadece sizin için değil; sizi takip eden araçlar için de kritik bir öneme sahiptir. Bundan dolayıdır ki araç kullanırken; ani fren yapmaktan kaçınmamanız gerekmektedir.  Direksiyon tutuşunuzu saat 3’ü çeyrek gece olacak şekilde ayarlamanız, aracınızı daha rahat kontrol etmenizi mümkün kılacaktır. Bir de aracınızı kullanırken göz yanılmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için gözlerinizi sürekli bir şekilde hareket ettirmelisiniz. Üstelik bu dalmanızı da önleyecektir.

Araba Kullanma Teknikleri

Bayanlar İçin Araba Kullanma Teknikleri

Sürüş, bir sürücü olarak ustalaşılması gereken en önemli becerilerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bayan sürücülerin kimi zaman trafikte araç kullanırken zorlandıkları bilinmektedir. Araba kullanmayı öğrenmek, bir motorlu aracı kullanabilmenin önemli bir parçasıdır. Ancak aynı zamanda uygulama ve deneyim gerektiren bir beceridir. Dolayısıyla kadınlar da tecrübe ve birikimleri arttıkça çok daha iyi araç kullanacaklardır. Burada panik olmamak en temel araba kullanma teknikleri arasında yer almaktadır. Günümüz itibariyle sürüş performansınızı artırmanıza yardımcı olabilecek birçok sürüş tekniği vardır. Aşağıda en yaygın olanlardan bazıları verilmiştir:

 • Dönüş teknikleri
 • Frenleme teknikleri
 • Hızlanma teknikleri

Dönüş teknikleri, aracınızla dönüş yaparken, dikkat etmeniz gereken kuralları içermektedir. Dönmeden önce yavaşlayın ve yeterli yeriniz olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Özellikle geri dönmeniz gerekirse diye bir alanın bulunup bulmadığına dikkat etmelisiniz. Mümkünse hafif fren yaparak dönün ve dönüşlerde aynalarınızı sık sık kontrol edebilirsiniz.

YouTube video

Frenleme teknikleri en temel teknikler arasında yer alır. Dönmeden önce fren yapın, ani fren yapmaktan kaçınmalısınız. Fren yaparken iki ayağınızı da kullanın, düz bir çizgide fren yapmalısınız. Hızlanma teknikeri de en temel araba kullanma teknikleri arasında yer almaktadır. İleriye doğru ani hareketler yapmak yerine düzgün bir şekilde hızlanmanız gerekmektedir. Yavaşça ve kademeli olarak hızlanın ve çok hızlı veya çok sert hızlanmanız da gerekmektedir.

Bayanlar İçin Araba Kullanma Teknikleri

Manuel Araba Kullanma Teknikleri

Araba kullanma teknikleri gündeme geldiği zaman manuel arabalar akla ilk gelen seçenekler arasında yer alırlar. Bu araçlara yönelik olarak sürüş teknikleri, bir motorlu taşıtı sürmek için kullanılan bilgi ve becerilerdir. Aşağıda sıraladığımız kavramlar; araba kullanma teknikleri söz konusu olduğu zaman karşımıza çıkmaktadır;

 • Araç bakımı
 • Sürücü eğitimi
 • Sürüş becerileri
 • Trafik güvenliği ipuçları
 • Otoyol güvenliği ipuçları
 • Acil durum sürüş uygulamaları

Sürüş becerileri, bir aracı güvenli bir şekilde manevra yapma, kontrol etme ve park etme becerisini içine almaktadır. Sürücü eğitimi, sürüş ve trafik yasaları, araç bakımı ve genel güvenli sürüş uygulamaları eğitimini içine alan bir süreçtir. Araç bakımı, lambaların, lastiklerin ve sıvıların muayenesini kapsar.

Acil durum sürüş uygulamaları; kayma veya yakıtın bitmesi gibi acil bir durumla nasıl başa çıkılacağı içermektedir. Otoyol güvenliği ipuçları, yolun diğer araçlarla, özellikle de büyük kamyonlarla nasıl paylaşılacağı konusunda bilgi verirler. Trafik güvenliği ipuçları da başka bir sürücü veya yayanın güvenliğini hesaba katmayı içermektedir.

Manuel Araba Kullanma Teknikleri

Otomatik Araba Kullanma Teknikler

Otomatik vitesli arabalar,  ileri vitesten herhangi birine veya geri vitese otomatik olarak geçerler. Vites değiştirirken debriyaj pedalına basmaya gerek yoktur. Sürücü istediği zaman hızlanırken, yavaşlarken ve fren yaparken vites değiştirebilir. Sürücü, vites kolunu istenen konuma getirir ve seçilen vites oranına geçmek için serbest bırakır. Dolayısıyla otomatik vites araçlar; sürüş konforu konusunda iddialı ve üst düzeyde performans ortaya koyan araçlardır.

Bazı modern otomobillerde, sürücünün kırmızı ışıkta veya dur işaretinde tamamen durması gerekmeden vites küçültmesine olanak tanıyan bir vites küçültme işlevi vardır. Bu özellik Spor Modu olarak adlandırılır ve BMW ve Mercedes Benz araçları gibi çeşitli lüks modellerin yanı sıra Ferrari gibi bazı yüksek performanslı spor arabalarda mevcuttur. Bazı araçlarda ayrıca, fren pedallarını veya gaz pedalını hiç kullanmadan çok düşük hızlarda sürünmelerine izin veren özel bir mod da vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.