Araba sevdalılarına özel!

En İyi Kışlık Lastik Markaları

0 2

En iyi kışlık lastik markaları, üst düzeyde bir performans ortaya koyabilme kabiliyetine sahip lastiklerden oluşur. Kışın yolları kaplayan kar ve buz sürücülerin hareketini oldukça zorlaştırmaktadır. Araç hakimiyeti kolay olmadığı için sürücüler işlerini kolaylaştıracak özel lastiklere ihtiyaç duyarlar. Fakat sürücülerin birçoğu piyasada onlarca lastik markası olduğundan doğru ürüne ulaşmakta zorluk yaşayabilirler. Karasız sürücülere birkaç tavsiye vermemiz gerekirse;

  • Michelin Alpin 6; uzun yılardır lastik üretimi yapan marka tecrübeleriyle nokta atışı ürünler yapmaktadır. Malzeme kalitesi olarak da lastikleri üst düzeydedir. Güvenli bir sürüş isteyen sürücüler mutlaka bu ürünü incelemelidir. Sürücünün konforunu yükseltmesinin yanında sessiz olması da büyük bir artıdır.
  • Lassa Snoways 4; Üst düzey performans sunan ürün ekstra güçlü omuz iskeletine sahiptir. Lastiğinizin zarar görmesinden korkmanıza gerek olmaz. Çünkü marka ürünü dayanıklı olması için özel olarak tasarlamıştır. Fiyatı sürücülere biraz pahalı gelebilir. Ama zaman zaman indirime girmektedir.
  • Nokian WR D4; Birçok özelliğe sahip olan ürün sürücülere bir kış lastiğinden beklenebilecek her şeyi verebilecektir. Oldukça sessiz olan lastik büyük jantlara da takılabilir. Silika malzeme kullanılması sayesinde yola adeta yapışır. Geniş tabanı frenleme konusunda avantaj sağlar. Özel kanalları karı çamuru hızlıca tahliye edebilir.
  • Pirelli Winter Carrier; kalitesi ile adından söz ettiren marka kış için oldukça dayanıklı bir ürün tasarlamış diyebilir. Lastikler sayesinde frenleme konusunda sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Ayrıca sürücülerin manevra yapmasını da kolaylaştırmaktadır.
En iyi kışlık lastik markaları

En İyi Kış Lastiği Hangisi 2023

Kış lastiği kışın kötü koşullarına adapte olabilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Karayolları Trafik Kanununa göre sürücüler aralık ayının başından nisan ayının sonuna kadar araçlarına kış lastiği takmalıdır. Ayrıca sürücüler kış ayı boyunca araçlarında zincirde bulundurmalıdır. Lastiklerin sırt kısmı genelde kauçuk malzemeden imal edilir. Dişleri yaz lastiklerine göre çok daha derindir. Firmaların sırt desenleri de birbirinden farklı olmaktadır. Çünkü kimi firmalar aracın kızaklamaması için karı ve çamuru lastiğin hızla tahliye etmesini ister.

En iyi kışlık lastik markaları söz konusu olduğu zaman dünyada her zaman ün yapan markalar karşımıza çıkmaktadır. Bazı firmalar ise yol kavrayışına ve frenleme mesafesine daha çok önem vermektedir. Bu özellikleri sürücüler dikkatli okumalı ve seçimlerini ihtiyaçlarına göre yapmalıdır. Bir sürücü kış lastiği seçimi yaparken;

  • Bulunduğu bölgenin zemin şartlarına
  • Aracının segmentine
  • Aracı ne şartlarda ne kadar kullandığına
  • Aracının özelliklerine

Dikkat etmelidir. Ayrıca alacağı lastiklerin üretim tarihine de bakmalıdır. Mümkün olduğunca yeni tarihli lastikler almak sürüş güvenliği açısından önem taşır. Çünkü lastikler saklanma koşullarına göre durdukları yerde yıpranabilir. Sahip olduğu özellikleri kaybeden lastikler sürücüye vadettiği güvenliği sağlamayabilir.

Sürücülerin önem vermesi gereken bir diğer unsurda lastik üreticilerinin verdiği değerlerdir. Her lastiğin üzerinde ebatları, hangi hızlara uygun olduğu, ne kadar yük kaldırabileceği yazmaktadır. Bu değerlerle aracın değerleri karşılaştırılmalıdır. Eğer değerler uymuyorsa lastik alınmamalıdır.

En İyi Kış Lastiği Hangisi 2023

En İyi Kışlık Lastik Markaları Hangileri?

Araçları için en iyi kış lastiklerini arayan sürücüler bilindik markalara bakabilirler. Goodyear, Pirelli, Michelin markaları yıllardır lastik üretmektedir. Haliyle lastikleri tam olarak sürücülerin ihtiyaç duyabileceği özellikleri taşımaktadır. Eğer lastik konusunda yeterince bilgiye sahip değilseniz bu markaların kış lastikleri sizi yolda bırakmayacaktır. Lastikler sessiz olduğu için sürücünün konforunuzu bozmaz. Kış şartlarına oldukça dayanıklıdırlar. Michelin lastikleri daha çok karlı zemin performanslarıyla öne çıkmaktadır.

Yaşadığınız bölgede kar uzun süre yerde kalıyorsa Michelin ürünlerini tercih edebilirsiniz. Goodyear ve Pirelli lastiklerinin kar performansı daha düşüktür. Ama bu iki markada yağışlı iklimlerde ve kaygan zeminlerde oldukça iyi sonuçlar ortaya koymaktadır. Bu lastiklerin yanında Hankook markasının ürünleri de beğenilmektedir. Kore menşeili bir marka olan bu markada isminden sıkça söz ettirmektedir. Islak ve karlı zeminlerde performansı oldukça iyidir. Sürücülerin birçoğu yorumlarda memnun kaldıklarını belirtmiştir.

En İyi Kışlık Lastik Markaları Hangileri?

Yüksek konfor isteyen kimseler ise Continental markasının lastiklerini tercih edebilirler. Marka birçok denetleme kurumundan yüksek puan almaktadır. Yenilikçi bir anlayışla lastikler üreten markadır.  Sırtında yer alan desenler ve cool chlili adında ki özel malzemeleri ile dayanıklılık ve performans sunmaktadır. Son olarak sürücülerin alabilecekleri lastik markalarından birisi de Bridgestone’dur. Bazı sürücüler bu markayı çok beğenmese de ebat olarak geniş bir kullanım imkânı sunması markayı ön plana çıkarmaktadır. En iyi kışlık lastik markaları arasında bir tercihte bulunurken iklim yapısını dikkate almanız gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.