Araba sevdalılarına özel!

Seat Hangi Ülkenin?

0 4

Seat hangi ülkenin? Dünyanın en büyük sekizinci otomobil üreticisi Avrupa’nın en büyük pazarlarından biri olan İspanya bugünlere kolay kolay gelmedi. 20. yüzyılın ortalarında İspanya Avrupa’nın diğer ülkelerine göre aslında hem teknolojik anlamda hem de otomotiv anlamında geri durumdaydı.

Bu yıllarda İspanya’da kişi başına düşen otomobil sayısı binde üç gibi çok düşük durumdaydı. İspanyada satılan otomobillerin birçoğu eski uçak üreticisi olan suizan markasının otomobilleriydi. 1899 yılında kurulmuş olan bu şirket elektrikli otomobil üretmek için kurulmuştu. Daha sonra bu marka döneminin en büyük otomobil üreticisi olmuştur.

Uzun zaman Rolls Royce firması bile bu firmanın ürettiği elektrikli fren sistemlerini kullandı. O  dönemlerde İspanya’da bu şirket dışında otomobil üreten başka bir firma yoktu. 1936 yılında İspanya’da başlayan iç savaş sebebiyle zaten küçük olan otomobil endüstrisi o yıllarda yerle bir olmuştu.

Her kriz tabi ki de fırsatları doğurduğu için İspanya’da o dönem otomobil sektörü açısından ciddi bir boşluk oluşmuştu. Bu kriz ortamını fırsata dönüştürmek ve otomobil sektörüne girmek isteyen yatırımcılar vardı. O dönem ki İspanyol bankaları birleşerek İspanyol otomobil markası Siat’ı kurdular.

Seat Hangi Ülkenin?

1940 yılında dünya savaşı sebebiyle Siat markası fabrika üretimine ara vermek zorunda kaldı. 1940 ların sonuna doğru firma Fiat markası ile anlaşma yaparak tekrar üretime başladı. Fiat için İtalya’daki sektörel daralmanın kurtuluşu İspanyol pazarına açılmaktı. Fiat yüzde yedilik oranla İspanyol markasına ortak olmuştu.

Ortaklık ile 9 Mayıs 1950 yılında yeni marka ismi ile Seat otomobil markası kuruldu. Yeni kurulan otomobil markası olan Seat sadece İspanyol pazarına üretim yapması planlanarak açılmıştır. Yapılan antlaşmanın şartlarına göre Fiat’ın İtalya üretimleri Seat markası adı altında İspanya’da üretilerek satılacaktı. Markanın 1953 yılında ürettiği ilk otomobil markası ise Seat 1453 modelidir.

Seat Hangi Ülkenin Arabası

Seat hangi ülkenin? Seat Otomobil markası İspanyol markası olup üretimlerine 1953 yılında Seat 1453 modeli ile başlamıştır. Bu otomobilin üretiminde Fiat markasına ait ithal parçalar kullanılmaktaydı. Bu durum 1954 lere doğru otomobilin yüzde doksan dört parçalığı ve işçiliğini İspanya’ya ait olacak şekilde üretmeye başladılar.

Seat Hangi Ülkenin Arabası

1955 yılına gelindiğinde Seat tam anlamıyla baştan sona İspanyol parçalara ait olarak üretilmeye başlandı. 1993 yılında Wolskvagen ile ortalık kurulur. Alman markası olan bu markanın modelleri Seat markası adı altında İspanya’da üretilmeye başlanır. Alman arkası Avrupa’nın en büyük otomobil fabrikasını bu ortaklık sonucu İspanya’da açmıştır.

Seat Hangi Ülkenin Markası

Seat İspanya’nın otomobil üretimi yapan markasıdır. 1996 yılına geldiğinde Seat markası için bir ilk gerçekleşir. Seat markası ilk kez İspanya dışında üretilmeye başlanır. İspanya dışında üretilen ilk model Seat Avamra modelidir.1999 yılında Cenevre otomobil fuarında Seat logo değişikliğini tüm dünyaya tanıttı.

1999 yılında Seat Toledo modeli üretildi ve bu fuarda dünya pazarına tanıtıldı. Ayrıca Toledo’nun hatchback versiyonu olan Leon modeli de tanıtıldı. 2000’li yıllara gelindiğinde duygusal otomobil temalı motor gücü yüksek otomobiller üretilmeye başlandı. Bu modellerin en büyük özelliği ise tasarımlarının iddialı modeller olmasıydı.

Seat Nerede Üretiliyor

2002- 2007 yılları arasında Audi markası ile yapılan antlaşma ile üretilen otomobillere sportif anlamda görsellik kazandırılarak trend otomobiller üretilmiştir. 2007 yılından itibaren Seat markası araba yarış sektöründe yer alarak sportif araçlarını tüm dünyaya reklamını yapmıştır. Otomobil yarışlarında Seat markası spor araçları ile birçok yarış kazanarak sportif araç modellerinde ne kadar iddialı olduklarını kanıtlamıştır.

Seat Nerede Üretiliyor

Seat markası 1953 yılından itibaren çeşitli yabancı otomobil firmaları ile ortaklık yaparak İspanya’da otomobil üretmektedir. Böylece Seat hangi ülkenin? Sorusuna detaylarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.