Araba sevdalılarına özel!

EPC Nedir, EPC Arızası Nedir?

0 159

EPC nedir? Elektronik Power Control sözcüklerinin kısaltmış hali olarak karşımıza çıkan EPC; Aracınıza ait elektronik parçalarının kontrol ünitesine denir. EPC, emisyon kontrolü, teşhis kodu anlamına gelir. Emisyon sistemindeki arızayı gösteren bir koddur. Peki, araçlar açısından bu kadar kritik bir öneme sahip olan EPC nedir? EPC, Elektronik Parça Kataloğu anlamına gelir. Burası aracınızda kullanılan tüm parçaların bir veri tabanıdır. Hangi parçaların değiştirildiğini, ne zaman değiştirildiğini ve hangi parçanın değiştirildiğini gösterir. EPC ayrıca aracın en son ne zaman servise alındığı ve sisteme girilen herhangi bir servis geçmişi hakkında bilgi içermektedir.

EPC, bir motorun performansını izlemek için tasarlanmış bir cihazdır. Araçların verimli çalışmasını, yakıt israf etmemesini ve aşırı duman çıkarmamasını sağlamanın bir yolu olarak geliştirilmiştir. EPC, tüm modern dizel motorlarda bulunur ve sürücülerin araçlarının günlük olarak ne kadar yakıt yaktığını görmelerine olanak tanır. EPC, Elektronik Güç Kontrolü anlamına gelir. Bununla birlikte, bu terim artık otomobil üreticileri veya tamir atölyeleri tarafından resmi olarak kullanılmasa da, birçok kişi bu özelliği hala EPC olarak adlandırmaktadır.

EPC veya Elektronik Güç Kontrolü, Honda, Ford ve diğer otomobil üreticileri tarafından üretilen araçlarda kullanılan bir güç yönetim sistemidir. EPC’nin temel amacı, motorun performansını izlemek ve buna göre rölanti devrini ayarlamaktır. EPC ayrıca yakıt ekonomisi, emisyonlar ve motor sıcaklığı gibi diğer faktörleri de izler. Bütün bu bilgiler ışığında EPC her zaman üzerinde dikkatli bir şekilde durulması şart olan arızaları açısından kritik bir etkiye sahiptir.

EPC nedir

EPC Arızası Nedir?

Aracınızda EPC arızası lambası yanıyorsa bu sorun mutlaka bozuk olan bir sensörden kaynaklanmaktadır. Böyle durumlarda kablo tesisatını kontrol etmek gerekmektedir. Yine bozuk olan sensör bulunarak, tamir edildiği zaman bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. EPC ışığı, araç sahibini emisyon sisteminde bir sorun olduğu konusunda uyaran bir kısa çizgi uyarı ışığıdır. Bazen Arıza Gösterge Lambası olarak da adlandırılır. Motor bilgisayarı, motor kontrol modülüne veri göndermeyen oksijen sensörü gibi bir emisyon sistemi arızası algıladığında EPC ışığı yanar.  Bu bölümde bir arızanın yaşanılması; can sıkıcı bir sorundur.

EPC veya Elektronik Parça Kataloğu, bir araçtaki her bir parça hakkında bilgi içeren bir veri tabanıdır. Her parça uyumu, biçimi ve işlevi ile ilgili bilgiler içerir. EPC ayrıca teknisyenlerin belirli bir parçanın neden değiştirilmesi gerektiğini anlamasına yardımcı olacak teşhis bilgileri de sağlar. EPC, tamirciler tarafından bir parçanın arızalı olup olmadığını veya düzgün çalışıp çalışmadığını belirlemek ve yenisiyle değiştirebilmek için kullanılır. Bir teknisyenin bir EPC’ye erişimi yoksa araçtaki sorunun ne olduğunu teşhis etmek için kendi bilgi ve deneyimini kullanması gerekecektir.

EPC Arızası Nedir?

EPC Işığı Neden Yanıyor?

EPC ışığı birkaç nedenden dolayı yanabilir. Bunun bir nedeni, aracınızın emisyon kontrol sisteminde herhangi bir arıza olmaması olabilir. Başka bir olasılık da, egzoz borunuzdan yayılan aşırı karbon monoksit veya yanmamış hidrokarbonlar nedeniyle aracınızın bir emisyon testinden geçememiş olmasıdır. Bu gösterge ışığının yanmasının en yaygın nedeni, bir veya daha fazla oksijen sensörünüzde sorun olduğu zamandır.

EPC, fren sıvısının basıncını izleyen bir cihazdır. Basınç ayarlanan bir seviyenin altına düşerse, EPC bir uyarı ışığı yakar ve bir uyarı sesi verir. Aracı durdurduktan ve tekrar ilerlemek için trafiğin açılmasını bekledikten sonra ışık ve zil sönecektir. EPC sistemi, frenlerinizin aşırı ısınmasını önlemek için tasarlanmıştır. Sürüş sırasında aşırı durma veya frenleme yaşarsanız, bu, fren hidroliğinizin azaldığını veya balatalarınızı veya pabuçlarınızı değiştirmeniz gerektiğini gösterebilir.

YouTube video

EPC lambasının yanması, Elektronik Veri Modülünde bir hata olduğu anlamına gelir. Bu hatanın ortaya çıkmasının birkaç nedeni vardır. Bu modüller arasındaki kablolar kopmuş veya hasar görmüş olabilir. Ayrıca modül veya konektör içindeki temas noktalarında korozyon olabilir. Bir de akü tam olarak şarj edilmemiş veya tamamen boşalmış olabilir. Böyle durumlarda EPC lambası yanabilir. Aşağıda sıraladığımız özellikle EPC lambasının yanma nedenleri arasında yer alır;

  • Gaz kelebeğinde bir sorun varsa
  • Yakıt basıncında bir sorun olursa
  • Egzoz gazı devridaim valfi arızalıysa
  • Egzoz sisteminde benzin sızıntısı yaşanırsa
  • ABS ya da ESP fren sistemlerinde arıza olursa
  • Bujiler ve ateşleme sistemlerinde sorun yaşanırsa

Böylece EPC nedir, arızası ne demektir? Sorusuna dair kapsamlı yanıtlara yer vermiş olduk.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.