Araba sevdalılarına özel!

Volkswagen Arıza İşaretleri

0 4.050

Volkswagen Arıza İşaretleri – Araçların sürücü koltuğunun ön kısmında tüm araçlarda gösterge paneli bulunmaktadır. Bu gösterge paneli üzerinde ikaz göstergeleri bulunmakta olup bazı teknik problemler söz konusu olduğunda sürücüleri uyarmaktadır.

YouTube video

Özellikle alman markası olan Volkswagen tarafından üretilmiş olan Tiguan, Passat, Caddy, Golf ve Polo araba modellerinde Volkswagen arıza işaretleri ortak olarak bulunmaktadır.

Volkswagen arıza işaretleri içerisinde yer alan ikaz lambaları şöyle sıralanabilir;

 • lastik basınç uyarısı
 • emniyet kemeri uyarısı
 • start stop sisteme uyarısı
 • Volkswagen motor arıza lambası
 • fren sistemi uyarısı
 • motor yağı basıncı
 • egzoz gazı uyarıcısı
 • soğutma sistemi uyarısı
 • alternatör uyarısı
 • cam yıkama suyu uyarısı
 • yakıt miktarı uyarısı

Tüm bu uyarılar sayesinde aracın iç kısmında sürücülerin bizzat gözle görmesi mümkün olmayan noktalarda meydana gelen arızalar veya problemler sürücüye bildirilmektedir.

Özellikle bu sorunlar içerisinde yer alan motor arıza lambasının uyarı vermesi araçta ciddi sorunlara yol açabildiği gibi aynı zamanda trafikte de tehlike yaratacağı için mutlaka aracın en uygun konumda sağa çekilip teknik servise haber verilmesi gerekmektedir.

Volkswagen Arıza İşaretlerinin Önemi Nedir?

Volkswagen arıza işaretlerinin önemi temelde artık günümüzde neredeyse üretilmekte olan birçok aracın elektronik sisteme sahip olması ile araçların dışarıdan problemlerinin tespit edilmesi mümkün değildir.

Bu noktada teknolojik yenilik içerisinde yer alan elektronik araçların özel bilgisayar sistemleri sayesinde aracın içerisinde meydana gelen arızalar tespit edilip daha sonra arızaya yönelik açma ve tamir işlemleri uygulanmaktadır.

Bu noktada sürücülerin araçta meydana gelen problemleri bizzat gözle görmeleri mümkün olmadığından Volkswagen arıza işaretleri sayesinde Volkswagen tarafından üretilmiş olan araç markalarında meydana gelen teknik problemler tespit edilmiş olmaktadır.

İlgini Çekebilir  Check Engine Ne Demek

Volkswagen Arıza Lambalarının Renkleri

Özellikle renkler gösterge sistemi için oldukça önemli olmaktadır. Bu noktada trafikte sık sık karşılaşılan yeşil, sarı ve kırmızı renkler aynı zamanda araçların gösterge panelinde de birtakım uyarıları vermektedir.

Volkswagen arıza lambalarının renkleri içerisinde yer alan yeşil araç sisteminin düzgün çalıştığını ve şu anda kullanılır durumda olduğunu göstermektedir.

ancak sarı renkle yanması sistem unsurlarından en az birinin düzgün çalışmadığını göstermektedir. Bu durumda aracın kullanımına herhangi bir engel durumu söz konusu olmasa da aracın iç kısmında meydana gelen arızanın kısa sürede tespit edilmesi gerekmektedir.

Aracın gösterge panelinde yer alan arıza lambalarının kırmızı renkli yanması ise aracın bir an önce durdurulması ve servis ya da tamirci tarafından çekici yardımıyla bulunduğu konumdan alınması ve tamir ettirilmesi anlamına gelmektedir.

Araç Start Stop Hatası Arıza Lambası Nedir?

Araçların gösterge panelinde sürücüler tarafından sık sık karşılaşılan problemler arasında araç start stop hatası arıza lambası yanmasıdır. Bu lambanın sarı renkli yanması otomatik motor çalıştırma durdurma sisteminde bir arıza tespit edildiği anlamına gelmektedir.

Yani sarı üçgen şeklinde bulunan bu gösterge yandığında aracın servis tarafından analiz edilmesi ve tespit edilen sorunun tahmin edilmesi gerektiği anlamını vermektedir.

Araç Fren Balatası Aşınma Arıza Lambası Nedir?

Araç fren balatası aşınma arıza lambası sarı renkli arıza lambaları arasında yer alıp fren balatalarına meydana gelmiş olan aşınmayı göstermektedir. Bu noktada kişilerin bir an önce araçlarındaki yer alan fren balatalarının değiştirmesi gerektiği anlamını taşımaktadır.

Bu lamba yanmaya başladığından itibaren sorunsuz bir şekilde seyahat etmek sadece 1000 mil mesafeyi kapsamakta olup daha sonra araçta ciddi problemler söz konusu olmaktadır.

Bu durumda aracın bir an önce fren balatalarının değiştirilmesi gerekmekte olup eğer değiştirmezse ciddi kazalara sebebiyet verebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

İlgini Çekebilir  Üçgen İçinde Ünlem İşareti
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.