Araba sevdalılarına özel!

Volkswagen Arıza Lambaları

0 3

Volkswagen arıza lambaları konusuna merak ettiklerinize bu yazımızda yer verdik! Volkswagen markası teknolojiyi yakından takip etmektedir. Bu nedenle araçlarında birçok farklı özellik bulunmaktadır. Şoförün bu özellikleri rahat bir şekilde kullanabilmesi için gösterge panelinde birçok farklı sembol yerleştirilmiştir. Özelliklerin çalışıp çalışmadığı böylelikle kolaylıkla anlaşılabilmektedir.

A etrafında çember; aracın başlat durdur sisteminin aktif olduğunu gösterir.

Üstünde çapraz şerit bulunan oturan insan; emniyet kemeri uyarısıdır. Aracın içindeki sürücü ve yolcular emniyet kemerini takmadığı zaman yanar. Ayrıca ikaz sesi de gelebilir. Emniyet kemerleri takılınca pasif hale gelir.

Yağdanlık simgesi; yağ basıncı düşük olduğu zaman bu arıza lambası yanmaya başlar. Bu işaret yandığında en kısa sürede servise gidilmesi gereklidir. İmkân yoksa eksilen yağ miktarı tamamlanmadan araç kullanılmamalıdır.

Direksiyon simgesi; aracın direksiyon destek sistemi arızalanmış demektir. Sürücülerin aracı dikkatli şekilde kullanması gereklidir.

Daire içinde ünlem; el freni çekili olduğu zaman bu işaret yanar. El freni tamamen indirildikten sonra işaret söner. Eğer hareket halindeyken yanıyorsa fren sisteminde arıza olabilir. Sürücüler mümkünse aracı kullanmadan çekici çağırmalıdır.

Daire içinde ayakkabı; adaptif hız sistemi aktif olduğunda bu işaret yanmaya başlar. Araç belirli bir hız üstüne çıkamaz.

Akü simgesi; Uyarı ortaya çıktığında elektrik sisteminde bir arıza olduğu anlamına gelir. Bu durumda dikkatli olunmalıdır. Farlar gibi önemli parçalar çalışmayabilir.

İki dalgalı çizgi üzerinde derece simgesi; motor soğutma suyu sıcaklığı yüksek ya da düşük olduğunda ortaya çıkar. Bu durum aracın motoruna zarar vereceğinden araç durdurulmalı ve çekici çağrılmalıdır.

Spiral tel simgesi; ısıtma bujisinin aktif olduğunu gösterir. Bu işaret araç çalıştırıldığında yanar. Dizel araçlara özgüdür. Sürücü bu işaret sönmeden aracı hareket ettirmemelidir. Eğer araç hareket halindeyken yanarsa ısıtma bujilerinde arıza var demektir. 

Volkswagen arıza lambaları

Volkswagen Caddy Arıza Lambaları

Volkswagen markasının Caddy modelinde bulunan arıza lambaları birçok modelle aynıdır. Sürücülerin uyarılması konusunda efektif dizayna sahip semboller kullanıldığı söylenebilir. Olası sorunları ve araçta çalışan sistemleri şoförler kolaylıkla algılayabilirler.

Araç arkasında dalgalı izler, altında off yazısı; araç denge sisteminin kapalı olduğu anlamına gelir. Araç çalıştırıldığında bir kere yanıp söner.

Araç arkasında dalgalı izler; aracın denge sistemi aktif olduğunda bu sembol yanıp söner. Fakat sürekli yanıyorsa araçta bir arıza olduğu anlamına gelir.

Dişli içinde ünlem işareti; araca özel şanzıman sistemi olan duologic’in arızalanması durumunda yanar. Volkswagen arıza lambaları konusunu her zaman dikkate almanız gerekmektedir.

Volkswagen Caddy Arıza Lambaları

Volkswagen İkaz İşaretleri

Volkswagen uyarı işaretlerinde şoförlerin durumun ciddiyetini anlamaları için işaretler farklı renklerde yapılmıştır. Çalışan sistemleri gösteren ışıklar yeşildir. Çok önemli olmayan ama sürücülerin dikkat etmesi gereken sorunlar sarıyla gösterilir. Sürücünün acilen müdahale etmesi gerekenler ise kırmızı ile gösterilir. Sürücü renklere göre nasıl müdahale edeceğine karar verebilir. Volkswagen arıza lambaları söz konusu olduğu zaman;

  • Sarı ampul içinde ünlem; aracın farlarında ki LED’ler ve ampuller bozulursa bu ikaz işareti yanmaya başlar.
  • Sarı renkli araç altında anahtar işareti; immobilizer sistemiyle ilgili uyarıdır. Araç çalıştırıldığında bir kere yanıp söner. Eğer sürekli olarak çalışıyorsa anahtar tanınmamış olabilir.
  • Yol simgesi; şerit takip asistanının aktif olduğu anlamına gelir. Sistem devreden çıkarılınca ikaz işareti söner.
  • Cam üzerinde sıçrayan su simgesi; cam suyu azaldığında bu işaret yanmaya başlar. Sürücü cam suyunu doldurduğunda söner.
  • Egzoz işareti; dizel araçlarda bulunur. Aracın dizel partikül filtresi kirlendiğinde yanmaya başlar. Sürücü rölantide sürerek filtreyi temizleyebilir.
Volkswagen İkaz İşaretleri

Volkswagen Passat Arıza Lambaları

Passat Volkswagen’in oldukça gelişmiş modellerinden birisidir. İçinde sürücülerin sürüş keyfini artıracak birçok özellik bulunmaktadır. Sürücülerin etkin olarak bu özellikleri kullanabilmesi için gösterge paneline semboller tek tek yerleştirilmiştir. Ayrıca olası arıza durumlarına hızlıca müdahale edilmesi için birçok arıza ışığa bulunmaktadır. Özellikle motor arıza lambasına oldukça dikkat edilmelidir. Büyük arızalarda bu işaret yanmaya başlar.

YouTube video
Volkswagen Passat Arıza Lambaları

Ayrıca motor ışığı kadar önemli olmasa da sensörlerden gelen veriler ışığında bazı yanan lambalar bulunmaktadır. Tekerlek basıncı düşük uyarısı, bagaj açık uyarısı, kaput açık uyarısı, kapı açık uyarısı bunlardan bazılarıdır.  Volkswagen arıza lambaları konusunda merak ettiklerinizin tamamına bu yazımızda yer verdik. Siz de yorum kısmından fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.