Araba sevdalılarına özel!

Ehliyet Ne Kadar Sürede Alınır?

0 7

Ehliyet ne kadar sürede alınır? 18 yaşını dolduran herkes ehliyetini kavuşup araç sürmek ister. Ehliyet almak isteyen kimseler bunun için ne kadar süre ayırmaları gerektiğini merak ediyorlar. Bu süreci şu şekilde tarif edebiliriz

  • Başvuru yapılır
  • 15 gün yazılı sınav konuları anlatılır
  • 1 ay uygulamalı direksiyon dersi verilir
  • 2 ayda bir yapılan sınava girilir
  • Ertesi gün direksiyon sınavına girilir

Sürücü adayı tüm bu süreci takılmadan geçerse 45 gün gibi bir süre içinde ehliyetini alabilir. Fakat başarısız olur ya da ehliyet sınavlarını kaçırırsa süre 3 aya kadar çıkabilir. Öğrencilerin bir kere harç yatırdıktan sonra 4 kere sınavlara girme hakkı bulunmaktadır. Eğer başarısız olurlarsa bütün süreci tekrar etmeleri gerekir. Bu durumda da süre çok daha fazla uzayacaktır. Peki, araba ehliyet ne kadar sürede alınır? İşte detaylar!

Ehliyet Ne Kadar Sürede Alınır?

Araba Ehliyeti Ne Kadar Sürede Alınır

Sürücü kursları eğitimlerini öğrencilerin sınava girecekleri tarihlere göre ayarlar. Genelde kurslar ayın 9’undan sonra öğrenci almazlar. O günden sonra 45 günlük bir eğitim dönemi başlar. Farklı bir ehliyeti bulunan sürücüler sınavın teorik kısmından muaf tutulurlar. Sadece pratik sınavına girerler. Onlar için eğitim 20 gün kadar sürmektedir. İlk kez ehliyet alacak kişiler ise yaklaşık 15 günlük bir süre teorik eğitim için ders görürler.

Daha sonra araç kullanmakla ilgili bilgileri öğrenmek için direksiyon derslerine girmeye başlarlar. Burada da araca nasıl hâkim olacaklarını öğrenen sürücü adayları sınavda maharetlerini gösterirler. Yazılı sınavda kendilerine 50 soru sorulur. 100 üzerinden 70 puan almaları beklenir. Direksiyon sınavı ise yarım saat kadar sürer. Gözetmenler sizin davranışlarınızı inceleyerek puanlar.

Araba Ehliyeti Ne Kadar Sürede Alınır

Motor Ehliyeti Ne Kadar Sürede Alınır

Motor ehliyeti almak her ne kadar araç ehliyeti almaya benzese de aralarında bazı prosedür farklılıkları bulunmaktadır. Motor sürümek için A, A1, A2 farklı ehliyet çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar motorun hacmine göre sınıflandırılmıştır. 24 yaşından küçük kişiler 2 yıllık deneyime sahip değillerse A2 ehliyeti alamazlar. Ayrıca motor ehliyeti almak için sınava pratik sınavına girildiğinde iki aşama bulunur. Sınavın ilk kısmı parkurda geçer. Daha sonra sürücü adayı trafiğe çıkıp burada maharetlerini gösterir.

Bu kısımların haricinde sürücü adayının ehliyetini alması 45 gün ile 3 ay arasında sürecektir. Bu süre tamamen adayın maharetlerine göre değişiklik göstermektedir. Tek seferde sınavları geçen adaylar hızlıca ehliyetlerini alırlar. Süreçte takılan adaylar tekrar tekrar sınava gireceklerinden sürede uzamaktadır. Ehliyet almaya hak kazanan adayların ehliyetleri ise 15 gün gibi kısa sürede ellerine geçer. Bütün bu bilgiler ışığında forklift tarz araçlar için ehliyet ne kadar sürede alınır? İşte ayrıntılar!

YouTube video

Forklift Ehliyeti Ne Kadar Sürede Alınır

G sınıfı Forklitf ehliyeti diye geçen belgeyi alabilmek için sürücü adaylarının 18 yaşını doldurmuş olmaları gereklidir. Hüküm giymemiş olmamalılardır. En az ilkokul mezunu olmaları yeterlidir. İş makinesi sınıfına giren forklifti ehliyetsiz şekilde sürmenin cezası bulunmaktadır. Bu nedenle iş yerleri Forklitf operatörü alırken mutlaka ehliyet istemektedir. Kişilerin ehliyet için almaları gereken eğitim 2 ay sürmektedir. Sınavlarında ise Forklitf ile ilgili konulardan sorular çıkmaktadır.

Adaylarçalışma prensibi, motor yağı, soğutma sistemi gibi birçok konudan sorumlu tutulmaktadır. Bu sayede ehliyeti alan kişiler kullandıkları aracın bakımını yapabilecek kadar yetkin hale gelirler. Sınavlarda sadece teorik konular sorulmaz. Forklift kullanma maharetlerine de bakılır. Sınavları başarıyla geçen adaylar yaklaşık 10 gün içinde sertifikalarını alırlar.

Ehliyetim Ne Zaman Gelir?

Ehliyetim Ne Zaman Gelir?

Ehliyet sınavlarını geçmeyi başaran adaylar büyük bir heyecanla ehliyetlerinin gelmesini beklemektedir. Bu süre içinde onlara araç kullanabilmeleri için geçici ehliyet belgesi verilmektedir. Verilen belgenin geçerlilik süresi 30 gündür. Bu sürede adaylar çoktan belgelerine kavuşmuş olurlar. Belgeleri gelmeyen adayların PTT müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri önerilmektedir. Çünkü adres karışması nadirde olsa yaşanan bir durumdur.

Genelde 15 gün içinde ehliyet adayların belirtildiği adrese ulaşmaktadır. Fakat ehliyeti gelmeyen adaylar isterlerse postalarının nerde olduğuna bakabilirler. Bunun için Nüfus Müdürlüğüne verdikleri telefona gelen mesajda ki gönderi takip numarasını kullanabilirler.  Basım işlemi adaylar Nüfus Müdürlüklerinde ki işlemlerini tamamladıktan hemen sonra başlar. Bu yazımızda Ehliyet ne kadar sürede alınır? Sorusuna detaylarıyla yer verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.