Araba sevdalılarına özel!

Anti Pollution Fault Hatası Nedir?

0 5

Anti Pollution Fault hatası farklı durumlarda karşımıza çıkar. Kirlilik hatası olarak Türkçeye çevirebileceğimiz anti pollution fault Peugeot markasında görülebilen bir sorundur. Ayrıca bazı Citroen marka araçlarda da bu sorun görülebilmektedir. Genelde bu hata ikazı yol bilgisayarında ortaya çıktıktan sonra uyarı sinyali sesinin de gelmesi sebebiyle sürücüler panik yapmaktadır. Fakat endişeye mahal verecek bir durum yoktur. Sürücülerin uzun dönemde motorun zarar görmemesi için bir servise gitmesi gereklidir. Aracın motoru çevreye kirlilik yayıyor demektir.

Bu hata mesajının ortaya sürücüleri en çok psikolojik olarak yıpratmaktadır. Çünkü hata bir kere ortaya çıktıktan sonra sorun çözülene kadar orada sabitlenir. Konunun çözümünü bulamadığından dolayı aracını değiştirmeyi düşünen sürücüler bile bulunmaktadır. Özellikle hata kodu her çıktığında sinyalle de uyarması çok can sıkıcı olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için yapılabilecek olanlar oldukça kısıtlıdır. Sürücülerin profesyonel bir servisten yardım almaları elzemdir. Araç mutlaka OBD cihazına takılmalıdır.

YouTube video
Anti Pollution Fault hatası

Çünkü bu hata kodu sebepsiz yere ortaya çıkmaz. Hatanın nerden kaynaklandığının anlaşılması için motor taranmalıdır. Aracın başka uyarı hataları verip vermediğine bakılmalı ve gerekli bakımlarının yapılması gereklidir. Ayrıca araca sonradan eklenen parçalar varsa ya da orijinal olmayan parçalar bulunuyorsa bunlarında kontrolü gerçekleştirilmelidir.  Bazı şoförler komple bu sistemi araçlarından çıkarttırmaya çalışmaktadır. Fakat bu tavsiye edilmeyen bir işlemdir. Aracın önemli durumlarda sürücüyü uyarması da engellenmiş olur.

Anti Pollution Fault

Anti Pollution Fault Dizel Ne Demek

Dizel motorlarda ortaya çıkan anti pollution fault uyarısı önemli bir durumun habercisi olabilir. Benzinli araçlarda bu uyarı yandığında çok önemli olmadığı söylenmektedir. Ama dizel araçlarda dikkate alınması gereklidir. Arızanın olası sebepleri bunlar olabilir;

  • Katalitik konvektör tıkanmış olabilir
  • Egzoz gazları temizlenmeden dışarı atılıyor olabilir
  • Silindirlere gerekli miktarlarda hava girmiyor olabilir.
  • Yakıt kalitesiz olabilir
  • Depoda ki yakıt düşük olduğu için motora pis yakıt pompalanıyor olabilir.
  • Hava filtresi kirlenmiş olabilir.
  • Yakıt filtresi kirlenmiş olabilir.
  • Araç bakımsız kalmış olabilir.
  • Motor temizliği ihmal edilmiş olabilir.
  • Ateşleme sisteminde arıza olabilir.

Bu sorunların anlaşılması için aracın dikkatli bir şekilde incelenmesi gereklidir. Sorun çıkaran parçanın yerine yenisi takıldıktan sonra sorun ortadan kalkacaktır. Anti Pollution Fault hatası gündeme geldiği zaman aracınızın performansını doğrudan etkileyen bir durum karşımıza çıkar.

Anti Pollution Fault

Anti Pollution Fault Çözümü Dizel

Kirlilik hatasının düzeltilebilmesi için öncelikle sorunun tespit edilmesi gereklidir. LPG’li araçlarda görülen kirlilik sorunu aracın sensörlerinin benzinli araca uygun olmasından kaynaklanabilir. Bu durumda araç içinde ki sistemlerin LPG verilerine göre entegre edilmesi gereklidir. Bu işlemin ardından sorun kısa sürede çözülecektir. Benzinli araçlarda ortaya çıktığında ise arızalı parçalar sökülebilir. Sorun sürekli olarak devam ediyorsa farklı yöntemler denenebilir. Bunlardan birisi araca devre takılmasıdır.

Konu ile ilgili bazı servislerde yol bilgisayarına bu uyarının düşmemesi için ekstra bir ara devre takılmaktadır. Fakat bu çözümün ne kadar sağlıklı olduğu tartışma konusudur. Dizel araçlarda ise durumun çözümü çok kolay olmamaktadır. Çünkü kesin bir arıza var demektir. Parça değişimi yapılması ve filtrelerin temizlenmesi elzemdir. Ayrıca sensörlerin doğru şekilde verileri aktarıp aktarmadığı da kontrol edilmelidir. Ateşleme bobinleri kontrol edilmeli ve doğru şekilde çalışıp çalışmadıklarına bakılmalıdır.

Dizel araçlar özellikle yaşlanmaya başladıktan çok sorun çıkarabilmektedir. Bu nedenle sürücüler yaşlı dizel araçları almadan önce iki kere düşünmelidir. Ayrıca sürücülerin yakıt aldığı istasyonları da bu sorun oluştuktan sonra değiştirmeyi düşünmelidir. Çünkü istasyonda ki yakıt bir sebepten kirleniyor olabilir. Benzinin yüksek oktanlı çeşitlerinin de değerlendirilmesi düşünülmelidir. Bazı araçlarda düşük oktanlı benzin kullanımı da kirlilik hatasına yol açabilmektedir. Peugeot ve Citroen marka araçlarda bu sorunun görülmesi oldukça düşündürücüdür.

Anti Pollution Fault Çözümü Dizel

Bu sorunun araçlarda görülen kronik bir sorun olduğunu sürücülere düşündürmektedir. Forumlara baktığımızda bu arızanın 2005 ve 2011 yılları arasında ki araçlarda daha çok görüldüğüne dair şikayetler bulunmaktadır. Bu nedenle ikinci el araç almak isteyen sürücüler seçtikleri aracın 2011’den yaşlı olmamasına özen göstermelidir. Özellikle 308 ve 307 modellerini alırken iki kere düşünmelerini tavsiye ederiz. Ayrıca Peugeot marka aracına LPG taktırmayı düşünen kişilerde bu uyarıyı alabileceklerini bilmelidirler. Böylece Anti Pollution Fault hatası hakkında merak edilenlere kapsamlı bir şekilde yanıtlar verdik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.