Araba sevdalılarına özel!

Carplay Nedir, Nasıl Kullanılır?

0 2

Carplay nedir? Artık araçlarda sadece motor özellikleri ve dış görünüşü önemli değil. Bunun yanında sürücüler aracın içinde yer alan bilgi ve eğlence sistemlerine de özen gösteriyorlar. Çünkü bu sistemler sürüş konforunu artırırken seyahat edenlerinde zevkli zaman geçirmelerine yardımcı oluyor. Araçlarda kullanılmak üzere Android cephesinde Android Auto geliştirilmişken Apple cephesinde de Carplay platformu geliştirilmiştir. Apple kendi geliştirdiği Carplay platformunu bir nevi copilot gibi görmektedir. Sürücüler bu sistemi kullanarak

  • Arama yapabilir
  • Mesaj gönderebilir
  • Yol tarifi alabilir
  • Telefon fonksiyonlarını araç ekranına taşıyabilir
  • Ses tanıma teknolojisi olan araçlarda Siri’yi kullanabilirler.

Bluetooth teknolojisini destekleyen car play platformu sayesinde telefonunu araca bağlamak için uğraşmanıza gerek olmaz. Eğer telefonunuzda bluetooth açıksa araca bindiğiniz anda telefonunuz araçla eşleşir. Böylece telefon özelliklerini kullanmanın yanında telefonunuzda ki müzikleri dedinleyebilirsiniz. Telefonunuzda ki üçüncü parti mesajlaşma uygulamaları gibi birçok uygulamanın özelliklerini aracınızda da kullanabilirsiniz. 

Carplay platformunun belki de tek kötü yanı video platformlarına erişime izin vermemesidir. Sürücülerin video izlemeye çalışıp dikkatleri dağılabilir. Bu durum sürüş güvenliğini etkileyeceğinden platformda bu özellik yoktur. Bunun dışında oldukça stabil çalışan bir platform olduğunu için sürücülerin beğenisini kazanmıştır. Oldukça hızlı ve gecikmesizdir. Sunduğu her yeni hizmeti kusursuz şekilde kullanıcıları ile buluşturan Apple car play konusunda başarılı bir iş çıkarmış diyebiliriz. Peki, Apple Carplay nedir? İşte detaylar!

Carplay Nedir, Nasıl Kullanılır?

Apple Carplay Nedir

Hem Apple hem de Android tarafın çıkarılmış olan platformlar oldukça yararlıdır. Bu sistemler birçok özelliği bir araya getirmektedir. Sürücülerin kaza yapmalarına sebep olan durumlardan birisi araç içinde telefonla oynamaktır. Bu platformlar sayesinde sürücüler ön konsolda bulunan ekrana telefonlarını yansıtabiliyorlar. Böylece sürüş esnasında dikkatleri dağılmadan yollarına devam edebiliyorlar. Yine sürücüler yol tarifini görmek için sürekli telefonlarına bakmak zorunda kalmıyor önlerinde ki ekranda görüyorlar.

Sesli olarak tarifi alabildiklerinden sadece yola konsantre olabiliyorlar. Sesli kontrol sistemi de artık birçok lüks araçta standart olarak yer almaya başladı. Böylece sürücüler dijital asistan üzerinden pek çok işlemi yapabiliyorlar. Ses tanıma sistemi sayesinde telefondan eller serbest şekilde mesaj atmak bile mümkün. Bu özelliklerin yanında platformu kendi aracınıza kurmanızda oldukça kolaydır! Apple burada da sürücülere yardımcı olmayı ihmal etmemiş. Siz basit bir iki tuşa bastıktan sonra geri kalan bütün işlemleri platform kendisi hallediyor.

YouTube video

Size ise sadece platformun nimetlerinden faydalanmak kalıyor. Android ile Apple karşılaştıracak olursak ortaya şu sonuç çıkıyor. Kullanıcıların en beğendikleri özelliklerin başında her telefonla hızlıca bağlantı kurması geliyor. Androidde telefon modeline bağlı olarak sorun çıkabiliyor.  Siri sistemi oldukça başarılı. Kullanıcılar bu sistem ile sorunsuz şekilde eller serbest birçok özelliği kontrol edebiliyor. Google asistan ise yeterince efektif değil. Apple sürücülere hem Google Maps hem de yerleşik Apple Maps haritasından bilgi alma imkânı sağlıyor. Android tarafında ise sadece Google Maps çalışıyor.

Apple Carplay Nedir

Carplay Nedir Nasıl Kullanılır

Aracınıza Apple Car uygulamasını yüklemek eğer eski bir araca sahipseniz zor olacaktır. Bunun için öncelikle telefonunuzu araca USB kablo ile bağlamanız gerekebilir. Yine aracınıza harita gibi bazı özelliklerin yüklenmesi içinde kablo kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Yeni model araçlarda ise genelde firmalar müşterilere opsiyon sunuyor. Müşteri araca istediği platformlardan birisini kurdurabiliyor. Bu noktadan sonra sürücüler sesle denetim butonuna bir kere tıkladıktan sonra telefonla eşleşim süreci başlıyor. Araç telefonu bir kere tanıdıktan sonra sorunsuz şekilde bağlanabiliyor.

Bluetooth ile bağlanma sürecinde telefonunuza girip ayarlar kısmından geneli seçmelisiniz. Daha sonra genel kısmından Carplay menüsüne geçmelisiniz. Burada kullanılabilir araçlar kısmına girip aracınızı seçmelisiniz. Ayrıca buradan size bağlantıyı unut unutmama seçeneği sunulacaktır. Aracınızla sürekli bağlantı halinde kalmak istiyorsanız burada bağlantıyı unutmama seçeneğini seçmelisiniz. Yoksa daha sonra araca bindiğinizde tekrar bağlanmanız gerekecektir. Aracınızda Siri özelliğini kullanma otomatik olarak aktif olmamış olabilir.

Böyle durumlarda telefonunuzda Ayarlar kısmına girmelisiniz. Buradan Siri ile arama kısmına gidip bu seçeneği aktif hale getirirseniz sorun düzelecektir. Artık eller serbest şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bazı telefonlarda navigasyon ayarı yapmakta gerekebilmektedir. Bunun için haritalar uygulamasına girmeniz yeterli olacaktır.

Birçok sürücü aracında bu sistemin olmasını istediğinden internette bu sistemin her araçta kullanılmasını sağlayan antenler ve aparatlar satılmaktadır. Eğer aracınızda Carplay kullanmak istiyorsanız bu tarz ürünlere de göz atabilirsiniz.  Özetle Carplay nedir? Araç sürücülerine konforlu bir şekilde iletişim kurma fırsatı sunan uygulamaya Carplay denir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.