Araba sevdalılarına özel!

Krank Sensörü Arızası

0 124

Krank sensörü arızası genellikle araç kullanan kişilerin sık sık başına gelen arızalar arasında yer almaktadır. bu arızada genel olarak krank devir sensörü çalışmamakta ve buna bağlı olarak da araç sağlıklı bir şekilde çalışamayacağı için krank sensörü arızasının bir an önce ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Temelde krank devir sensörü motor devrini ya da krank milinin açısal pozisyonunu motor kontrol ünitesine bildiren bir uyarıcıdır.

YouTube video

Krank Devir Sensörü Nedir?

Günümüzde neredeyse üretilmekte olan birçok araç elektronik aksama sahip olmaktadır. bu nedenle araçlarda elektronik ortamın veri alışverişini bazı sensörler kontrol etmektedir. Bu sensörler arasında yer alan krank devir sensörü motorun anlık devir bilgisini birinci silindir de bulunan pistonun hangi konumda olduğunu belirler ve elektronik kontrol ünitesine bildirir.

Bu sayede araç çok daha sağlıklı bir şekilde çalışır ve pistonların ileri veya geri bir şekilde hareketi doğru şekilde sağlanır. Motor kısmının arkasında yer alan bir dişli üzerinde bulunan krank sensörü bazı araçlarda motorun şanzıman bölgesinde de bulunabilmektedir.

Krank Devir Sensörünün Çeşitleri Nelerdir

Krank devir sensörü aracın motorunda bulunan önemli aksam sensörleri arasında yer almaktadır. bu sene sonra aynı zamanda üst ölü nokta sensörü veya krank mili pozisyon sensörü isimleri de verilmektedir.

Temelde aynı işleve sahip olan bu sensörün 2 farklı çeşidi bulunmaktadır. Krank devir sensörünün çeşitleri şöyledir;

 • Hall Etkili Tip Krank Sensörü
 • manyetik tip krank sensörü

Hall etkili tip krank sensörü, içerisinde yer alan yarı iletken bir plaka sayesinde değişimleri elektronik kontrol ünitesine aktarmaktadır. Manyetik tip krank sensörü ise yapısında bulunan doğal mıknatıs sayesinde manyetik bir değişim söz konusu olduğunda bunun sinyalini elektronik kontrol ünitesine aktarmaktadır.

İlgini Çekebilir  Araba Nasıl Vurdurulur

Krank Devir Sensörü Arıza Belirtileri

Krank devir sensöründe meydana gelebilecek birçok arıza söz konusu olmaktadır. Bazı araçlarda araç modeline göre uyarı yapmakta olan krank devir sensörü gösterge ekranında arıza lambası şeklinde yanmaktadır.

Elektronik araçlarda bu arıza meydana geldiği zaman birtakım arıza kodları kullanıcıya bildirilmektedir. Krank devir sensörü arıza kodları şöyle sıralanabilir;

 • P0336
 • P0338
 • P0335
 • P0339
 • P0337

Bu noktada sürücülerin araçlarında krank devir sensörü ile ilgili bir arıza söz konusu olup olmadığını nasıl anlayabilir olduğu oldukça önemlidir. Krank devir sensörü arıza belirtileri ise şöyledir;

 • Bir kez marşa basıldığında araç çalışmıyor veya zorlanarak çalışıyorsa
 • çalışmasına rağmen hareket halindeyken herhangi bir neden olmadan stop ediyorsa
 • çalışır pozisyondayken devir kendi kendine dalgalanmalar meydana getiriyorsa
 • Motor arıza lambası yanıyorsa
 • motor gürültüsü şekilde çalışıyorsa
 • araştır boğulmalar görülüyorsa
 • egzozdan çiğ gaz atışı meydana geliyorsa bunlar krank devir sensöründe arıza söz konusu olduğu anlamına gelmektedir.

Krank Devir Sensörü Değişim Fiyatları

Krank devir sensörü araç üzerinde oldukça önemli bir işleve sahip olması nedeniyle herhangi bir problem söz konusu olduğunda değiştirilmesi gerekmektedir.

krank devir sensörü değişim fiyatları özellikle araç markalarına göre değişiklik gösterse de temelde sadece parçanın değil parçayla birlikte bazı bölümlerin de değişmesi gerekebileceği için 150 TL ile 500 TL arasında bir işçilik talep edilmektedir.

Ancak krank devir sensörü içinde bir ücret ödenmesi gerektiğinden bu tamamen aracın segmentine bağlı olarak değişiklik gösterip 500 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir.

Bu noktada aracınızı yetkili servise götürmeniz ve yetkili servisin yaptığı kontroller sonucunda değiştirilmesi gerekiyorsa değiştirilmesi oldukça önemlidir. Böylece aracınıza uygun şekilde bir tamir yaptırmanız ve net bir fiyat öğrenmeniz mümkündür.

İlgini Çekebilir  Frene Basınca Direksiyon Titremesi
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.