Araba sevdalılarına özel!

Motor Yatak Sarması

0 46

Motor yatak sarması sorunu ciddi bir sorundur! Motor yatağı hassas ölçümler yapılarak tasarlanan özel bir kısımdır. Amacı sürtünme ve aşınmayı azaltmaktır. Ayrıca motor sesinin mümkün olduğunca sürücü kabinine gelmesini de engeller. Ana yatak, yatak kolları gibi farklı kısımları bulunmaktadır. Motor yataklarının bu işlevini yerine getirebilmesi için sürekli olarak yağlanması gereklidir. Aksi halde işlevini yerine getiremez ve yatak sarması olarak tabir edilen arıza meydana gelir. Yağlanma işlemi genelde sızıntılar sebebiyle sekteye uğrar.

Yağ pompasında ya da aktarım borularında oluşan bir kaçak sonucu yağ miktarı giderek azalır. Yataklarda ki yağ miktarı yetersiz kalınca da sürtünmeler ve haliyle motor parçalarında aşınmalar görülmeye başlar. Bu durumun haricinde motor sıvısının ısının yükselmesinden dolayı da yatak sarması sorunu yaşanabilir. Böyle bir durumda yağ pompası sağlıklı şekilde çalışamaz. Sonunda yağlama işlemi sekteye uğrar. Her iki durumda da yataklarda başlayan bir sürtünme ısı değerlerinin artmasına sebep olur.

Isıdan dolayı krank mili, piston kolları gibi pek çok önemli parça zarar görecektir. Bir süre sonra motor parçaları hareket edemez hale gelir. Araç stop eder ve bir daha çalıştırılamaz. Yapılabilecek tek şey çekici çağırıp aracı servise götürmektir. Sürücü yatak sarması durumundan şüphelendiği anda aracı durdurmalıdır. Yatak sarmaya başlamış olan aracı kullanmak tehlikeli olacaktır. Ayrıca bu şekilde çalışan aracın motoru her geçen saniye hasar görür. Sonunda motorun tamamen değiştirilmesi bile gerekebilir. Motor yatak sarması konusunda farklı tamir seçenekleri karşımıza çıkmaktadır.

Motor yatak sarması

Motor Yatak Sarması Nasıl Anlaşılır?

Geçmiş dönemlerde üretilmiş analog şekilde çalışan araçlarda bu sorunu anlamak için dikkatli ve gözlemci olmak gerekiyordu. Günümüz araçları sensörlerle donatıldığından sürücü bu durumu kolaylıkla anlayabilir. Yağ miktarı azalmaya başladığı anda göstergede yağ uyarı lambası yanmaya başlar. Bu uyarıyı sürücü gördüğü anda aracı durdurmalı ve kaputu açıp sorun olup olmadığını gözlemlemelidir. Yağ miktarının azalması norma bir durum değildir. Eğer sızıntı görülüyorsa araç hareket ettirilmemelidir.

Servisi aramak ve çekici çağırmak en doğru çözüm olacaktır. Eğer araç yatak sarıyorsa;

  • Yağ lambasının yanmasından kısa süre sonra motordan olağan olmayan sesler gelmeye başlayacaktır.
  • Bu sesler daha çok metalik sesler olacaktır.
  • Arızanın son aşamasında ise motordan duman yükselmeye başlar.
  • Bu görüntü birçok sürücüyü korkutmaya yetecektir.
  • Dumanlardan kısa bir sonra ise araç bir anda durur ve hareket edemez hale gelir.
YouTube video
Motor Yatak Sarması Nasıl Anlaşılır?

Sürücülerin böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için araçlarının bakımını ihmal etmemesi gerekmektedir. Çünkü bu durum hem maliyetli olmakta hem de tamiri uzun zaman almaktadır. Özellikle yağ değişim zamanları aksatılmamalıdır. Ayrıca sürücü aracına hâkim olmalıdır. Araçtan gelen sesleri iyi analiz etmelidir. Göstergeyi sık sık kontrol etmeli ve burada yanan ikaz lambalarını dinlemelidir. Eğer bu tarz durumlar önemsenmezse sonunda yolda kalacaklarından emin olabilirler.

Motor Yatak Sarması Nasıl Anlaşılır?

Motor Yatak Sarması Ne Kadara Tamir Olur

Motoru yatak sarmış bir aracın ne kadar tamir olacağını kestirmek güçtür. Çünkü aracın motorunun aldığı hasara göre fiyatlarda değişecektir. Aracın marka ve modeline göre parçaların fiyatları da birbirinden farklı olacaktır. Tüm bu nedenlerle fiyatlar konusunda net bir şey söylemek mümkün değildir. Sürücü isterse bazı parçalar tamir edilerek yeniden kullanılabilir. Fakat çoğu tamirci bu şekilde çalışmaktan kaçınmaktadır. Çünkü zarar görmüş parçalar tamir edilse bile yeniden sorun çıkarma ihtimali yüksektir.

Tamir isteyen sürücülerin yatak muyluları taşlanarak yeniden kullanılabilmektedir. Piston kolu da durumuna göre yeniden torna edilebilmektedir. Böylece yeni bir motor yatağı sipariş ederek diğer parçaları kullanmak çok daha ucuza aracın kullanılabilir hale gelmesini sağlayacaktır. Ama krank mili oldukça kötü durumdaysa ne yazık ki bu işlem yapılamamaktadır. Aynı şekilde piston kollarını sarar kol yatakları zarar görmüşse bunlarında tamiri mümkün değildir. Parça fiyatlarına birde usta maliyetleri eklenmektedir. Motor yatak sarması tamiri gündeme geldiği zaman profesyonellerden destek alıyor olmak şarttır.

Motor Yatak Sarması Ne Kadara Tamir Olur

Hasara göre ustanın 1 haftadan uzun süre motor üstünde çalışması gerekebilir. Ustanın emeği fazlalaştıkça alacakları fiyatlarda artacaktır. Tabi kaliteli işçilikte fiyatı artırmaktadır. Aracı yatak saran kişilere özellikle işçilikten kısmamaları tavsiye edilmektedir. Çünkü ucuz işçilik aracın kısa sürelerde yeniden bozulmasına sebep olabilir. Aynı tamir işlemi için iki kere para vermemek isteyen sürücülerin işçiliğine güvendiği ustalara gitmesi en doğrusu olacaktır. Son olarak yatak sarması durumu sürücüden kaynaklıysa bu maliyetleri kasko karşılamamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.