Araba sevdalılarına özel!

Taşıt Kredisi Herkese Çıkar Mı?

0 7

Taşıt kredisi herkese çıkar mı? Araç alabilmek isteyen kişiler artık araç fiyatları çok arttığından doğrudan kredi paketlerini incelemeye başlamaktadır. Paketler arasından şartları uygun olanlara başvuran ret cevabı aldıklarında ise büyük bir karamsarlığa düşmektedir. Bu kişilere müsterih olmalarını söyleyebiliriz. Çünkü bir bankanın kredi vermemesi kişinin hiç kredi alamayacağı anlamına gelmez. Her bankanın şartları birbirinden farklıdır. Kişi nerde yanlış yaptığını bulup bir sonraki kredi talebini bu açığını kapatarak yapmalıdır. Bu sayede kolayca kredi alabilir.

Bankaların kredi vermeme sebeplerinden birisi eksik belgelerin olmasıdır. Özellikle özel sektör ve serbest meslek çalışanlarının düzenli gelirleri olduğunu açıkça beyaz etmeleri gerekmektedir. Bunun için bordro, düzenli ödeme alınan bir kurum varsa buradan alınacak bir belge çok işe yarayacaktır. Yine çekilecek kredi haricinde ödenen bir kredi varsa bunun kapatılması da kredi alma şansını yükseltecektir. Ayrıca kefil getirmek, başvuran kişinin üzerine kayıtlı taşınmaz varsa bunları beyan etmekte oldukça işe yarayacaktır.

Bu durumlar haricinde bankanın kredi vermemesinin sebebi kredi notu düşüklüğü olabilir. Eğer düşük not sebebiyle kredi çıkmıyorsa otomatik ödeme talimatı verilebilir. Kredi kartı açtırılabilir. Birde bankaların kara listelerine giren kişiler bulunmaktadır. Bu kişilerin ne yazık ki yapabileceği bir şey yoktur. Bu listeden çıkmadığı sürece hiçbir banka faaliyetinden yararlanamazlar. Bu kişilerin onları kara listeye alınan bankalar ile anlaşma yoluna gitmesi gereklidir.  Peki, Taşıt kredisi herkese çıkar mı? Dahası bir araca ne kadar kredi çıkar? işte detaylar!

Taşıt kredisi herkese çıkar mı

Araca Ne Kadar Kredi Çıkar

Kredi miktarları belirli yönetmeliklerle sınırlandırılmıştır. Sıfır araçlarda;

 • Değeri 400.000 TL’ye kadar araçlarda değerin yüzde 70’i kadar kredi çekilmektedir.
 • Değeri 400.000 üzerinde olan araçlarda ise fiyat ikiye bölünür.
 • 400.000 TL’yi aşmayan kısmın yüzde 70’ alınır.
 • 400.000 TL’yi aşan kısmın ise yüzde 50’si alınır.
 • Bu iki miktar birleştirilerek çekilecek kredi tutarı bulunur.

İkinci el araçlarda ise;

 • Değeri 400.000 TL’ye kadar olan araçların değerinin yüzde 70’i kadar,
 • Değeri 400.000 TL ile 800.000 TL arasında olan araçların değerinin yüzde 50’si kadar,
 • Değeri 800.000 TL ile 1.200.000 TL arasında olan araçların değerinin yüzde 30’u kadar,
 • Değeri 1.200.000 TL ile 2.000.000 TL arasında olan araçların değerinin yüzde 20’si kadar,

Kredi çıkacaktır.

Araca Ne Kadar Kredi Çıkar

Araç Kredisi En Fazla Kaç Ay

Bankaların verdikleri kredilerin taksit oranları sıfır araçlarda fatura değeri üzerinden hesaplanmaktadır. İkinci el araçlarda ise kasko değeri üzerinden vade hesaplanması yapılmaktadır. Buna göre;

 • 400.000 TL altı araçlar için 48 vade imkânı tanınmaktadır.
 • 400.000 TL ile 800.000 TL arasında ki araçlarda 36 ay vade imkânı,
 • 800.000 TL ile 1.200.000 TL arasında ki araçlarda 24 vade imkânı,
 • 1.200.000 TL ile 2.000.000 TL arasında ki araçlarda ise 12 ay vade imkânı,

Tanınmaktadır. Verilen vade imkanları indirim dönemlerinde değişiklik gösterebilmektedir. Sürücüler daha geniş vade imkanları isterlerse indirim dönemlerini bekleyebilirler. Ayrıca bazı bankalar özel kredi paketleri çıkarabilmektedir. Aylık taksit oranlarını düşürmek isteyen alıcılar özel paketleri beklemeyi deneyebilirler.

Araç Kredisi En Fazla Kaç Ay

Hangi Araca Ne Kadar Kredi Çıkar

Bir araç için çıkacak olan kredi miktarı tamamen yapılan incelemeler sonunda belli olmaktadır. Her bankanın şartları birbirinden farklı olduğu için alıcıların tek bir bankaya bağlı kalmaması önerilmektedir. Bankalar her ne kadar cazip teklifler sunsalar da taşıt kredisinde araç fiyatının hepsini karşılamamaları alıcıları memnun etmemektedir. Bu nedenle alıcılara yıl sonlarında banka kredisi çekmeleri tavsiye edilmektedir. Çünkü kotalarını tamamlamak isteyen bankalar taşıt kredisi çekecek kişilere çok daha uygun paketler önerebilmektedir. 

Hangi Araca Ne Kadar Kredi Çıkar

Ayrıca sürücülerin genç arabalar için araç kredisi çekmeleri tavsiye edilmektedir. Çünkü yaşlı araçlara kredi çıkması daha zor olabilmektedir. Birçok banka 10 yaşından büyük araçlara kredi vermeyebilmektedir. Ayrıca alıcıların bankaların istediği ekstra masrafları da değerlendirmeleri gerekmektedir.  Özellikle kredi çekilmesi için aracın ipotek edilmesi gerekiyorsa burada masraflar yüksek olabilmektedir. Yine bankalar araçlara sigorta yapmadan kredi vermemektedir. Bu nedenle kredi masrafları oldukça fazlalaşmaktadır. Kredi çekerken bu noktaya da dikkat edilmesi şarttır. Taşıt kredisi herkese çıkar mı? Konusunda merak ettiklerinize detaylarıyla yer verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.