Araba sevdalılarına özel!

Ebs Nedir, Arıza Çözümü Nasıldır?

0 2

Ebs nedir? Açılımı elektronik fren sistemi olan Ebs ani fren yapıldığı sırada aracın çok daha kontrollü şekilde durmasını sağlayan bir sistemdir. Anti patinaj sistemi ile ABS sistemlerinin çok daha iyi çalışması için bu iki sistemle eşlenik şekilde çalışmaktadır. Bu sistem sayesinde aracın fren pedalına basıldığı anda ki tepkisi çok daha hızlı olur. Fren mesafesi düşmüş olur. 

  • Ebs sistemi aracın kontağı çevrildikten sonra çalışmaya başlar.
  •  Sensörler devamlı tekerlerden gelen verileri ana işlemci birimine gönderir.
  • Bu sayede aracın durumu anlık olarak kontrol edilmiş olur.
  • Aracın tekerlerinde ki olası bir dengesizlikte bu sistem anında devreye girer.
  • Aracın kaza yapmasına neden olabilecek pek çok senaryo bulunmaktadır.
  •  Bu senaryoların çoğunda tekerler savrularak etkin frenleme yapılmasının önüne geçer.
  • Ebs sistemi sayesinde sensörler yardımıyla tekerlerin durumu belirlenir.
  • Aracın savrulduğu yön tayin edilir.
  • Yaşanan duruma göre tekerlere uygulanan fren kuvveti yeniden kalibre edilir.
  • Böylece araç sorun olmadan durmuş olur.

Anlık olarak gerçekleştirilen elektronik frenleme sürecinin şoförlere katkısı oldukça büyüktür. Çünkü etkin frenleme tamamen şoförün deneyimiyle alakalıdır. Aracın yük altında, yüksüz şekilde, yağmurlu ya da sıcak havada verdiği tepki birbirinden farklıdır. Sürücü tüm bu durumları deneyimlememişse vereceği tepkiler yeterli olmayabilir. Bu gibi donanımlar sürücünün işini oldukça kolaylaştırmaktadır.

Ebs Nedir, Arıza Çözümü Nasıldır?

Ebs Arızası Nedir?

Ebs arızası çoğu araçta görülen bir durum değildir. Bu sistemler oldukça uzun ömürlüdür. Yıllarca sorun çıkarmadan sürücülere hizmet ederler. Fakat yaşlı araçlarda bu sistemler sorun yaratabilmektedir. Zaman içinde kablolar yıpranarak iletimi doğru şekilde gerçekleştirmeyebilmektedir. Yine görülen diğer bir sorunda sensörlerin arıza vermesidir. Teker sensörleri zamanla çevre koşullarından etkilenebilmektedir. Çamur ve tozla kirlenen sensörler doğur şekilde ölçüm yapmayabilmektedir.

Bu gibi durumlarda ön konsolda ki arıza ışığı yanmaya başlar. Bazı araçlarda ise yol bilgisayarında sorun olduğuna dair bilgilendirme çıkar. Bu durum sürücüleri hemen endişelendirmemelidir. Aynı anda ABS ya da ASR sistemi de hata vermediyse bu durumun araca etkisi düşük olacaktır. Çünkü bu sistemin ani durumlarda etki frenlemeyi sağlamaktır. Olası bir arıza durumunda sürücülerin sadece aracı daha dikkatli ve düşük hızlarda kullanması yeterli olacaktır. 

En kısa sürede de servise giderlerse hiçbir kazaya karışmadan araçları ile seyahat edebilirler. Ama acemi bir sürücüyseniz bu sistemin tamirini ihmal etmemenizi öneririz. Genelde bu tarz arızaların çözümü çok hızlı şekilde yapılabilmektedir. Deneyimli ustalarla çalışan servisler aynı gün içinde aracın teslimini gerçekleştirebilmektedir. İşçilik masrafları çok yüksek tutmamaktadır. Ama modele göre kullanılacak olan parçaların maliyetleri fazla tutabilmektedir. Özellikle ithal edilen ve yan sanayisi olmayan parçaların fiyatları oldukça yüksek olabilmektedir.

Ebs Arızası Nedir?

Ebs Arızası Çözümü Nasıldır?

Ebs nedir? Arızası, çözümü nasıl yapılmaktadır? Yeni üretilen birçok araçta standart olarak kullanılan Ebs sisteminin arızasının tespiti servislerde gerçekleşmektedir. Genelde araçlarda dijital bir kontrol sistemi bulunmaktadır. Olası arızalarda bu sisteme arıza ile ilgili kodlar yansımaktadır. Servisteki ustalar araçları Obd cihazına bağlamakta ve bu kodları görüntülemektedir. Ardından hata koduna göre gerekli işlemleri yapmakta ve hata kodunu silerek aracın tamirini bitirmektedir. 

YouTube video

Aracın sensörlerinde, kablolama sisteminde ya da servolarında bir arıza varsa bunlar yenileri ile değiştirilmektedir. Bazı sürücüler değişim daha maliyetli geldiğinden bu parçaların tamirini isteyebilmektedir. Bu gibi durumlarda parçalar servislerde yeniden programlanıp çalışıp çalışmadığı kontrol edildikten sonra araca geri takılmaktadır. Ama işinde yetkili birçok usta yapılan bu gibi tamir işlemlerini tasvip etmemektedir. Çünkü bu parçalar oldukça hassas bir dizi işlemin yürütülmesinde rol oynamaktadır.

Ebs Arızası Ne Demektir

Eğer parçalar çalışırken arıza verirse ya da eskisi kadar efektif çalışmazsa bu bütün sistemi etkileyecektir. Bu nedenle birçok usta parçaları yenileri ile değiştirilmesini önermektedir. Yine ustaların tasvip etmediği bir diğer konuda yan sanayi ürünlerdir. Bu ürünlerde kalibrasyon hataları olabilmekte ve verileri doğru iletmeyebilmektedir.

Servisiniz parçalarla ilgili sizden yüksek meblağlar istiyorsa bu gibi durumlarda doğrudan parça satan dükkanlarla iletişime geçebilirsiniz. Genelde perakende satan dükkanlarda bu parçalar çok daha uygun fiyatlara bulunabilmektedir. Böylece Ebs nedir? sorusuna detaylı bir şekilde yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.