Araba sevdalılarına özel!

Egea Motoru Kontrol Ettirin

0 3.288

Egea motoru kontrol ettirin hatası, can sıkıcı bir sorundur. Yıllardır ülkemizde şoförlerin severek kullandığı markalardan biri olan Fiat markası zamanla araçlarını güncellemiştir. Araçları her geçen gün daha da dijitalleştiğinden dolayı içinde hasarları tespit eden sensörler barındırmaktadır. 96 yılından beri araçların içimde ECU denilen bir tür beyin bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde aracın içindeki tüm aksamlar sürekli olarak kontrol edilir. Olası bir sorunda da durum daha da kötüleşmeden ön konsolda arıza uyarısı çıkar.

İşte araçlarda motor sembolünün yanında ki ışık yanıyorsa bu motorda bir sorun olduğu anlamına gelmektedir. Daha gelişmiş modellerde de yol bilgisayarında bu uyarı çıkmaktadır. Bu durumda en yakın servise başvurmak gereklidir. Çünkü motor araçta ki en önemli parçaların başında gelir. Bu parçada oluşan arıza kazalara sebep olabilir. Durum o kadar büyük olmasa da parça değişimi bile yüksek bedeller tutabilmektedir. Bu aşamada aracınızı kontrol ettirmenizde fayda vardır.

Serviste genelde uyarı sonrası net bir hasar görünmüyorsa hasar uyarısı silinebilmektedir. Araç konusunda uzman kimseler bunun oldukça yanlış bir davranış olduğunu belirtmektedir. Çünkü bu uyarı önemsenmesi ve ihmal edilmemesi gereken bir ikazdır. Bütün bu bilgiler ışığında egea motoru kontrol ettirin hatasını ciddiye almanızda fayda vardır. Diğer türlü beklemedik sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır!

Egea Motoru Kontrol Ettirin

Fiat Motoru Kontrol Ettirin Uyarısı

Fiat Grubunun çıkardığı modellerin bazıları malzeme kalitesi düşük tutularak daha uygun fiyatlara indirgenmiş şehir içi kullanıma uygun araçlardır. Bu araçlarda her ne kadar gelişmiş sistemler bulunsa da malzeme kalitesi yeterli olmadığından sistemler zamanla kısa devre yapabilir. Buna motorda kullanılan sensörlerde dahildir. İnternette kısa bir araştırma yaptığınızda sürücülerin sensörlerin zaman zaman arıza yaptığından şikâyet ettiğini görebilirsiniz.  

Böyle durumlarda genelde sürücülere servise gitmeleri tavsiye edilmektedir. Serviste araçlar OBD cihazlarına bağlanır ve arıza kodlarına bakılır. Arıza kodlarının işaret ettiği kısımlar gözden geçilir. Eğer bir sorun bulunmazsa bu durumda aracın sensörlerinde sorun olduğuna kanaat getirilir. Arıza ikazı silinir ve müşteriye teslim edilir. Eğer müşteri tekrar aynı arıza koduyla gelirse bu durumda da yeniden araç OBD cihazlarına bağlanır. Aynı arızayı vermişse bu durumda sensörlerin değişimi yapılır. Arıza kaydı yeniden silinir ve müşteriye teslim edilir. 

Genelde Fiat müşteri dostu bir marka olduğundan bu tarz sorunlarda kontrol için ek ücret talep etmemektedir. Ama tekrar eden sorunlarda ve değişim gerektiğinde işçilik ücreti talep edebilmektedir. Egea motoru kontrol ettirin uyarısı belirdiği an kontrolleri yaptırmak üzere tamircinize gitmelisiniz.

Fiat Motoru Kontrol Ettirin Uyarısı

Motor Arıza Lambası Sarı Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Motor ışığının sarı yanması mekanizmaların çalışmasında bir problem olduğunu gösterir. Problem olabilecek parçalar ise şunlardır;

  • Akü
  • Buji
  • Buji Kabloları
  • Hava Akış Sensörü
  • Katalitik Konvertör
  • EGR Valfi
  • Yakıt Enjektörleri
  • Yakıt Kapağı
  • Termostat

Eğer motor ışığı sarı yanıyorsa motorun içinde zarara sebep olabilecek bir sorun olduğu anlamına gelir. Genelde sarı ışık yanmaya başladıktan sonra motor çok dayanmayıp stop edebilir. Bu nedenle trafikte bu işaret yandığında trafikteyseniz kazaya sebep olmamak için dikkatli olmalısınız. Eğer ışık yandıktan sonra kırmızıya döndüyse durum daha da ciddi demektir. Yanık kokusu ya da plastik kokusu geliyorsa bir an önce aracı durdurmanızı tavsiye ederiz. Servise haber verip aracınızı çektirmeniz en doğru karar olacaktır.

Araç Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Aracınızın motor arıza lambası sarı yanıyorsa aracınızı servise kadar kullanabilirsiniz. Fakat dikkatli olmanız gereklidir. Eğer sistemde bir arıza olmuşsa bazen ışık kendiliğinden sönebilir. Bunun haricinde motorda ateşleme problemi olabilir. Akü bitiyor olabilir ya da kablolarında sorun olabilir. Yakıt boruları kirlendi ya da tıkandıysa motora yeterli yakıt gelmez. Bu durumda da motor arıza ışığı sarı yanabilir. Motor çalışırken yeterli hava giremiyor olabilir. Egzoz devir daim valfi arıza yapmış olabilir.

YouTube video

Bazı araçlarda yakıt kapağının kapalı ya da açık olduğunu bildirir bir ışık ön panele yerleştirilmemiştir. Bu araçlarda eğer yakıt kapağı açıksa motor arıza ışığı yanmaya başlar. Bu nedenle aracınızda yakıt kapağı ile ilgili ikaz ışığı yoksa ve motor arıza ışığı yanmışsa kapağı kontrol edebilirsiniz. Sorun kapaktansa düzgün kapatıldıktan sonra arıza ışığı sönecektir. Motor bir sebepten aşırı ısınmış olabilir. Bu durumda hararet ışığı da yanmaya başlayacaktır. Bu öylece Egea motoru kontrol ettirin soruna dair kapsamlı bir yanıt vermiş olduk! Siz de yorumlarınızla bize katkıda bulunabilirsiniz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.