Araba sevdalılarına özel!

MPİ Motor Nedir?

0 151

MPİ motor nedir? Buharlı motorlar ile başlamış olan devrim gün geçtikçe çok ileri noktalara vardı. İçten yanmalı motorların bulunması mesafelerin kısalmasını ve yolculukların çok daha konforlu geçmesini sağladı. Mucitler içten yanmalı motorlarla yetinmedi bu sistemi çok daha verimli hale getirmek için yeni tasarımlara imza attı. 90’lı yıllarda aracın yanma odalarına gönderilecek olan benzin ve hava karışımını karbüratör iletiyordu. Ama bu sistem çok verimli değildi. Bu nedenle karbüratör yerine alternatifler düşünülmeye başlandı.

Bunlardan birisini Hyundai markası buldu. Motorlarında enjeksiyon sistemlerini kullanmaya başladı. Bu sisteme MPİ adı verildi. Bu aslında bir kısaltma Multi Point İnjection isminin kısa halidir. Bu terim Türkçeye Çok noktalı enjeksiyon sistemi olarak çevrildi. Sistem ilk başlarda oldukça beğenilmiş olsa da daha sonra ortaya çıkan problemleri motora karşı eleştiriler oluşmasına sebep oldu. Sistem Hyundai ve Kia markasının pek çok modelinde kullanıldı. Peki, performans konusunda iddialı bir model olarak karşımıza çıkan MPİ motor nedir? Dahası bu motorun özellikleri nelerdir? İşte detaylar!

Özelliklerine bakacak olursak motorda 4 adet enjektör bulunuyor. Bunların hepsi emme manifoltuna bağlanmış. Sistem ECU’ya göre çalışıyor. Aracın beyni diyebileceğimiz bu sisteme bağlı olan yakıt enjektörleri ve hava sistemleri doğru miktarlarda hava ve yakıtı manifolta gönderiyor. Burada oluşan karışım emme supaplarından yanma odalarına püskürtülür. Benzinli araçlarda bu karışımı bujiler, dizel araçlarda ise basınç tutuşturur. Bu şekilde araç hareket kabiliyeti kazanır. Peki; MPİ motor nedir, ne demektir? İşte bu soruya dair kapsamlı yanıtlar!

MPİ motor nedir

MPİ Motor Ne Demek

Hyundai markası 1.4, 1.2, 1,6 litre hacme sahip motorlarında bu sistemi kullanmaktadır. Aracın çok daha az yakıt tüketmesini sağladığından tercih edilen bir özelliktir. Şehir içi kullanımda bu motor çeşidi bu özelliği nedeniyle sürücüler tarafından beğenilerek kullanılmaktadır. 1,2 litrelik MPİ motor 84 beygire yakın güç üretebilmektedir. 1,4 litrelik MPİ motor ise 100 beygir güç üretilme özelliğine sahiptir. Bu motorun kullanıldığı bazı modeller ise şunlardır;

  • Hyundai İ20
  • Hyundai Elentra
  • Kia Cerato
  • Hyundai Accent
YouTube video
MPİ Motor Ne Demek

MPİ motorlar için dayanıklı diyebiliriz. Sürücüler bakımlarını aksatmadığı sürece motor uzun yıllar boyunca çalışacaktır. Ama bakımları aksatıldığı zaman enjektör sisteminde tıkanmalar meydana gelebilir. Bunun haricinde sistemin bazı kronik sorunları da bulunmaktadır. Motorda ki boğaz kelebeği en çok şikâyet edilen parçalardan birisidir. Pislikten dolayı tıkanabilir ve işlevsiz hale gelebilir. Bunun sonucunda araçta titremeler baş gösterebilir.

Genelde sürücüler bu sorunu parçayı aynı işlevi yerine getiren farklı bir parça taktırarak çözmektedir. Bunun haricinde aracın şikâyet edilen bir kısmı bulunmamaktadır. Verimlilik açısından oldukça iyi puanlara sahip bir motordur. Ayrıca bu motorun çok daha çevreci olduğu da iddia edilmektedir. Çünkü ECU sistemi sayesinde motor gerektiğinde çok daha yüksek devirlerde çalışmakta gerektiğinde devrini otomatik olarak düşürmektedir.

MPİ motor ne demek

 MPİ Motor Özellikleri Nelerdir?

MPİ motorun özelliklerine baktığımızda her şeyden önce dayanıklı olduğu görülmektedir. Bakımı aksatılmazsa 300.000 kilometreye kadar dayanabildiği söylenmektedir. 92 oktan ve üstünde benzinler ile rahatlıkla çalışabilir. Motorun onarıma gerek olmadan çalışması için özel olarak tasarlandığını söylemek yanlış olmaz. Çünkü tasarımı mümkün olduğunca basit tutulmuştur. Çok karmaşık olmadığı için tamiri kısa sürmektedir. Onarım fiyatları da nispeten daha düşük olmaktadır. Basınç pompası ve turbo şarj özelliği sayesinde motor çok daha az ısınmaktadır.

Fakat bu olumlu özelliklerinin yanında bu motor performans isteyenlere çok hitap etmemektedir. Yakıt ve hava farklı bir noktada karıştığı için motorun gücü sınırlı olmaktadır. Uzun yollar için çok tercih edilebilecek bir araç değildir. Çünkü yüksek performanslara çıkamaz. TSİ motorlar ile MPİ motor sık sık karşılaştırılmaktadır. Ama MPİ motorlar yakıt odalarına doğrudan enjeksiyon yaptığından dolayı daha çok tercih edilmektedir. Hatta enjektör özelliği LPG ile daha uyumlu çalışmaktadır.

 MPİ Motor Özellikleri Nelerdir?

LPG sistemi ile MPİ motor daha çok yakıt verimliliği sağlamaktadır. Şehir içinde bu sistem 8,5 litre tüketim yapmaktadır. Sürücüler depolarını doldurup 400 kilometrenin üzerinde yol kat edebilirler. Motorun kullandığı D segment araçlar aileler için oldukça uygun olacaktır. Hem uzun süre olarak kullanabilirler hem de yakıt için yüksek bedeller ödemek zorunda kalmazlar. Böylece MPİ motor nedir? Sorusuna detaylarıyla yer verdik! Siz de yorumlar yazarak, fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.