Araba sevdalılarına özel!

Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

0 1

Ehliyet sınıfları nelerdir? Halk arasında sürücü belgesi de denilen ehliyet kişilere araç kullanma yetisi olduğunu kanıtladıklarında verilen bir belgedir. Aynı zamanda kimlik işlevi de görür. Kullanılacak araca göre ehliyet farklı sınıflara ayrılmaktadır. Çünkü her aracın kullanımını birbirinden farklıdır. Peki, Ehliyet sınıfları nelerdir? Günümüzde 16 farklı ehliye sınıfı bulunmaktadır. Bunlar

  • M
  •  A1, A2, A
  •  B1, B, BE
  •  C1,C1E, C, CE
  • D1, D1E, D, DE
  •  F

Şeklinde sayılabilir.

Sürücü belgesi almak için sınıflara göre farklı uygulamalar yapılabilir. Fakat temelde sürücü adayları bir yazılı bir de uygulamalı sınava girerler. Yazılı sınavda adaylara sürüş esnasında lazım olacak, bilmeleri gereken konulara haiz olup olmadıklarını gösteren sorular sorulur. Günümüzde sınavlar online olarak yapılmaktadır. Sürücüler kursa kayıt olup ders aldıktan sonra bu sınavlara girerler. Uygulamalı sınavlarda da sürücü adaylarından yeteneklerini göstermeleri beklenir. İstenilen görevleri sorunsuz şekilde yapabilen adaylar uygulamalı sınavı geçerler.

Ehliyet sınıfları nelerdir

Hangi Araç Hangi Ehliyetle Kullanılır?

Ehliyet sınıflarına baktığımızda en bilindik sınıfın B olduğu görülüyor. Ülkemizde ehliyete sahip olan çoğu kişi B sınıfı ehliyete sahiptir. Bu sınıfa tabi kişiler araç kullanabilirler. 50 cc altı motorları kullanabilirler. Bazı minibüsleri de kullanma yetkileri vardır. A sınıfı ehliyet ise motor kullanacak kişiler tarafından alınır. Alması en zor olan ise A2 sınıfıdır. Yüksek cc motorları kullanmak için alınan bu ehliyete sahip olmak için belirli bir yaş sınırını geçmiş olmak ya da 2 yıllık motor deneyimi olması şartı bulunur.

C sınıfı ehliyetler ise Kamyon gibi ağır tonajlı ve uzun araçlar ile çekici benzeri araçların kullanılması içindir. Bu ehliyete sahip olan sürücüler araçları hakkında geniş bilgiye sahip olurlar. Gerekli bakımları yapabilirler. C sınıfının altında Forklitf gibi bazı özel araçları kullananlar için verilen özel ehliyetlerde bulunmaktadır. D sınıfı ehliyet ise otobüs ve minibüs kullanacaklar içindir. Bu araçların bazı türleri farklı ehliyet sınıfları tarafından da kullanılabilir. Ehliyet sınıfları nelerdir? Dahası, araba ehliyeti hangi sınıftır? İşte detaylar!

Hangi Araç Hangi Ehliyetle Kullanılır?

Araba Ehliyeti Hangi Sınıf

Araba kullanmak isteyenler B sınıfı ehliyete sahip olmalıdırlar. 18 yaşından büyük herkes B sınıfı ehliyet alabilir. Bu ehliyet türünü almak sürücü adayları tarafından kolay olarak nitelendirilmektedir. Sürücü adayları yaklaşık 3 ay gibi bir süre içinde bu ehliyete sahip olabilirler. Adaylar öncelikle kursa yazılıp eğitim görürler. İlkyardım, motor bilgisi ve trafik kurallarını öğrenirler. Bu konulardan 50 soruluk bir sınava girerler. Adaylardan en az 70 puan almaları beklenir. 

Sınavı geçen adaylar ertesi gün uygulamalı sınava girerler. Bu sınavda da belirli bir güzergâh üzerinde aracı sürerek ehliyeti almaya yetkin olduklarını kanıtlarlar. Genelde adaylar eğer büyük hatalar yapmazlarsa bu sınavı sorunsuz geçebilirler. Büyük hatalar yapan adayların ise 4 kere daha sınava girme hakları bulunmaktadır. Eğer bu kadar süre içinde sınavları geçemezlerse bu durumda yeniden eğitim almaları gerekir. Haliyle sınava katılmak için ödemeleri gereken ücretleri de baştan ödemek zorunda kalırlar. Bu aşamada ehliyet sınıflarına dair bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Araba Ehliyeti Hangi Sınıf

Motor Ehliyeti Hangi Sınıf

Motor sürmek isteyen kimseler A sınıfı ehliyete sahip olmalılardır. A sınıfının altında A1, A2, M gibi farklı sınıflar bulunur. M sınıfı ehliyet almak isteyenler bunu 16 yaşından sonra yapabilirler. En düşük cc motorları sürmek için M sınıfı ehliyet yeterli olmaktadır. Daha yüksek cc motorları sürmek içinse A, A1, A2 motor ehliyetlerinden birisine sahip olmak gereklidir. A ve A1 sınıfı ehliyet için 18 yaşından büyük olmak gereklidir. A2 sınıfı için ise 2 senelik deneyim ya da 22 yaşından büyük olmak şartları aranır. Bu aşamada hemen her ehliyet türünün farklı motorlar için kullanışlı olduklarını ifade edebiliriz.

YouTube video
Motor Ehliyeti Hangi Sınıf

Motor ehliyeti almak isteyenlerde aynı B sınıfı ehliyette olduğu gibi yazılı ve uygulamalı iki ayrı sınava girerler. Yazılı sınavda genel ehliyet konularının aynısı sorulur. Bu nedenle B sınıfı gibi farklı ehliyeti olanlar yazılı sınavdan muaf olurlar. Uygulamalı sınav iki etaptan oluşur. İlk etapta adaylar parkurda yeteneklerini gösterir. İkinci etapta ise adaylar trafikte yetenekleri gösterir. Uygulamaları sınavlardan başarılı olan adaylar motor ehliyetini almaya hak kazanırlar. Bu yazımızda detaylarıyla Ehliyet sınıfları nelerdir? Sorusuna yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.