Araba sevdalılarına özel!

İnsp Ne Demek?

0 23

İnsp ne demek? Aracın ön konsolunda bulunan yol bilgisayarında çıkan bir uyarıdır İnsp. İngilizce in service period tanımının kısaltılmışıdır. Türkçe ise servis periyodu gelmiş demektir. Sürücülerin bu uyarıyı gördüğünde endişelenmesine gerek yoktur. Bu uyarı acil bir durum olduğunu belirtmez. Fakat önemsenmeyecek bir uyarıda değildir. Sürücülerin uygun zamanda servise gitmesi ve araçlarının kontrollerini yaptırması gerektiğini gösterir. Bu uyarı Opel araçlarda ortaya çıkar. Araçların sorunsuz bir şekilde çalışması için belirli dönemlerde bakımının yapılması gereklidir.

Sürücüler bazen bakım süresinin geldiğini unutabilir. Bu durumlarda bakımı yapılmamış olan parçalar yıpranmaya başlar. Ömrü kısalır. Bu uyarı sürücülere bakım zamanı geldiğini göstererek onların işini oldukça kolaylaştırır. Sürücüler bu uyarı sayesinde bakım dönemlerini atlamamış olurlar. Böylece araçlarını güvenle kullanabilirler. Ayrıca bakımları düzenli şekilde yapılan araçlar uzun süreler arıza çıkarmazlar. Opel marka araçlarda İnsp uyarısı 4 farklı şekilde görülebilmektedir. Sürücüler çıkan farklı İnsp uyarılarına göre araçlarının neye ihtiyacı olduğunu çok daha iyi anlarlar.

Yanında herhangi bir rakam olmadan görünen İnsp uyarısı sadece bakım zamanı geldiğini gösterir. Sürücüler kendileri silebilecekleri gibi bakım sonrası servislerde de silinebilir. İnsp2 şeklinde görülen uyarı ampullerden birinde arıza olduğunu gösterir. İnsp3 şeklinde görülen uyarı ise kilit sistemini yöneten kumandanın pilinin zayıf olduğunu ifade eder. Bu durumda sürücülerin pili değiştirmesi yeterli olacaktır. İnsp4 şeklinde görülen uyarı ise dizel yakıt filtresinde su olduğunda ortaya çıkar. Filtredeki su boşaltıldıktan sonra sorun giderilmiş olur. Peki, İnsp ne demek? Oprl İnsp uyarısı nedir? İşte detaylar!

 İnsp ne demek

Opel İnsp Uyarısı

Günümüzde araçlar sensörlerle donatılmıştır. Bu sensörler araç hakkında bilgi toplar ve bu bilgileri ECU’ya yani aracın beynine gönderir. Burada bilgiler karşılaştırılır. Nominal değerinden düşük ya da yüksek değerler ortaya çıktığında bu bilgiler arıza kodu haline getirilip sürücüye bildirilir. Opel markasının araçlarında bu şekilde gelişmiş sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemler sürücülerin işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Normalde sürücüler yağ kirlenmesi, akü tükenmesi gibi sorunlar meydana geldiğinde bunu anlamak için gözlem yapmalıdır.

Bu sistemler sayesinde ise gözlem yapma gereksinimi ortadan kalkar. Sürücülerin tek yapması gereken uyarılar çıktığında anlamlarını öğrenmek ve gerekli durumlarda servise gitmektir. Sürücülere yardımcı olan uyarılardan birisi İnsp uyarısıdır. Araçlar yağ değişimi gibi rutin bakımlardan sonra belirli bir süre tutar. Bu süre ortalama olarak yağın kullanılmaz hale geleceği zamandır. Daha sonra zamanı gelince İnsp uyarısını yol bilgisayarında çıkarır. Böylece sürücüler önemli bir zaman olan bakım zamanını atlamamış olurlar.

İnsp uyarısı tek bir şekilde görülmez. Ayrıca araçta ortaya çıkan başka sorunlarda da görülebilir. Uyarının cinsine göre İnsp uyarısının yanına bir harf olur. Genelde İnsp uyarısı basit sorunlarda ortaya çıkar. Bu sorunların üstesinden sürücüler kolaylıkla gelebilirler. Sürücüler bu uyarıyı kolaylıkla sıfırlayabilirler. Fakat bakım yapılmadığı durumlarda bu uyarı silinmemelidir. Çünkü uyarının silinmesi ilerde çıkacak sorunlarda aracın garanti dışı kalmasına sebep olabilir.

Opel İnsp Uyarısı

Opel İnsp Uyarısı Nasıl Silinir

Opel aracınızda görülen İnsp uyarısını silmek için şu aşamaları izleyebilirsiniz;

  • Anahtarı kontağa takın
  • Kilometre saatinin resetleme tuşuna basın
  • Elinizi resetleme tuşundan çekmeden anahtarı kademe iki konumuna getirin
  • 10-15 saniye bekledikten sonra kilometre saatinde bazı semboller çıkacaktır
  • Semboller çıktıktan sonra başarılı şekilde resetleme yapmış olursunuz

Bu uygulamanın dışında ayrıca araçlar servislerde OBD cihazlarına bağlanır. Bakım yapıldıktan sonra ustalar aracın sistemine girip uyarıyı silerler. Uyarılar yıllık olarak ortaya çıkar. Bir kere uyarıyı sildikten sonra 1 yıl boyunca ortaya çıkmaz. Bu uyarının dışında İnsp uyarısının yanında sayı çıkıyorsa bu uyarılar herhangi bir sorunda ortaya çıkabilir. Bu aşamada mutlaka aracınızı alanında uzman olan bir tamirciye götürmeniz gerekir.

Opel İnsp Uyarısı Nasıl Silinir

Aracınızın kendiniz bakımını yapacaksanız dikkatli olmanız gereklidir. Yapacağınız hatalar sizin daha büyük sorunlarla uğraşmanıza sebep olabilir. Far ampulleri değiştirilirken üzerinde el izi ve leke oluşturmamaya dikkat edilmelidir. Aracınızın kumanda pilleri değiştirilirken de pilin doğru takılıp takılmadığına bakılmalıdır. Eğer pili doğru taktığınız halde uyarı çıkmaya devam ediyorsa bu durumda servise başvurulmalıdır. Çünkü bazı durumlarda sistemde çıkan sorunlardan dolayı da pil zayıf uyarısı çıkabilmektedir. Yazımızda İnsp ne demek? Sorusuna detaylarıyla yanıtlar verdik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.