Araba sevdalılarına özel!

Akü Takviye Kablosu Kaç Amper Olmalı?

0 29

Akü takviye kablosu kaç amper olmalı? Akü takviye kablosu her araçta kesinlikle olmalıdır. Bunun sebebi ise hiç aklınıza gelmedik bir anda akünüz boşalabilir ve aracınız çalışmayabilir. Peki, araçlar için kritik bir etkiye sahip olan akü takviye kablosu kaç amper olmalı? İşte bu soruya dair merak edilen ayrıntıların tamamı!

Aracınızda takviye kablosu olduğu takdirde çevredeki herhangi bir kişiden yardım istediğinizde geri çevirmeyecektir ve aracınızı zorluk çekmeden çalıştırabileceksinizdir. Özellikle soğuk havalarda, sıcaklığın eksi değerlerde olduğu yerlerde akünün deşarj olma ihtimali fazladır ve sabahları bir sürpriz ile karşılaşmanız muhtemeldir. Takviye kablonuz olduğu sürece zorluk çekmeyeceksinizdir.

Akü takviye kablosu kaç amper olmalı?

Bu kadar gerekli olan bu akü takviye kablosu nasıl olmalıdır? Boyutu, kalınlığı, amperi… Motosiklet benzeri daha küçük aküye sahip araçlarda 600 amper takviye kablosu işinizi rahatça görecektir. Araçlarda ise 1200 amper kablo bulundurmanızı tavsiye ederiz. Otobüs, kamyon, kamyonet, çekici benzeri ağır vasıtalarda ise daha yüksek amper kabloları (2400 amper) bulundurulmalıdır. Aksi takdirde takviye yetersiz kalabilir ve aracınız takviye yapsanız bile çalışmayabilir.

Akü Takviye Kablosu Alırken Neye Dikkat Edilmelidir

Takviye kablolarında birçok seçenek vardır. Amperi, malzeme kalitesi, uzunluğu gibi faktörler önemsiz gibi görünse de aslında oldukça önemlidir. En basitinden her aracın akü konumu aynı olmadığı için kısa bir kablo alırsanız takviye yapılan araçtan sizin aracınıza yetişmeme ihtimali vardır. Bu yüzden alacağınız kablonun en az 2 metre üzerinde bir kablo almanızı tavsiye ederiz. Tabii ki kablonun çok uzun olması da iyi değildir.

Akü Takviye Kablosu Alırken Neye Dikkat Edilmelidir

Uzunluk arttıkça elektrik taşıma işi zorlaşır sebebi ise uzunluk arttıkça direncinde orantılı bir şekilde artmasıdır. Bunun dışında kablonun kalın ve kalite olması son derece önemlidir. Ucuza kablo almak isterken incecik kabloyu plastik doldurmalar ile kalınlaştırıp satanların kurbanı olmamaya da dikkat etmelisiniz. Ucuz ve kalitesiz aldığınız bir kablo kısa süre sonra sizi yarı yolda bırakabilir çok da güvenmemek lazımdır.

Akü Takviye Kablosu Nasıl Olmalıdır

Akü takviye kablosunda en önemli şey kablonun kalınlığı ve kalitesidir. Bunun dışında ne tür bir araca kablo almak istediğiniz de önemlidir. Motor benzeri küçük araçlarda 600 amper çok rahat yeter, otomobil sınıfı araçlarda 600-1200 amper arası tercih edilir. 1200 en ideali olacaktır. Ağır vasıtalarda ise 1200-2400 arası kullanıma uygun olmaktadır. İki aracın aküleri arasında uzanabilecek uzunluğa sahip olmalı ancak çok da uzun olmamalıdır.

Fizik kuralları gereği uzunluk artması fazla direnç oluşmasına sebep olur. Elektrik aktarımında direncin fazla olması istenmeyen bir durumdur. Yani kablo ne çok kısa ne de çok uzun olmalıdır. Kalınlığın yanında yalıtım da önemlidir. Bu şartlara uygun bir akü takviye kablosu aldığınız takdirde uzun yıllar sizi yarı yolda bırakmayacak rahatlıkla işinizi görecektir.

Akü Takviye Kablosu Nasıl Olmalıdır

Akü Takviyesi Kablosunu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akü takviyesi özünde kolay bir işlem gibi görünse de sonuçta işin içinde elektrik olduğu için tehlikelidir. Bu yüzden takviye kablosu kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. İlk olarak aküsü boşalmış araca, başka araçtan nasıl takviye yapılır ondan bahsedelim.

Akü takviyesi nasıl yapılır?

Her iki aracın da artı ve eksi kutbunu tespit ettikten sonra kırmızı uçlu artı kutbu artı kutba, siyah uçlu eksi kutba eksi kutba bağlamalısınız. Aküsü dolu olan araç çalıştırılır ve akü takviye işlemi başlamış olur. Dolu olan aracın çalıştırılmasının ardından aküsü boşalan araç da çalıştırılır ve takviye işlemi için bir süre beklenir.

Araç takviye işlemi özünde bu kadar basittir. Tabii ki bu işlemi yaparken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Aracınızın ve sizlerin zarar görmemesi için bunlardan da bahsetmek istiyorum.

Akü takviyesinde nelere dikkat edilmeli?

Akü takviye işlemi yaparken iki aracın da akü voltaj değerlerinin aynı olması oldukça önemlidir. Kablonun tehlikeli bir yere temas etmemesi ve kıvrık olmaması da önemlidir. Üzerinizde kabloyla temas edecek iletken bir eşya olmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun sebebi sıkıntılı bir durumda doğrudan sizi elektrik çarpmasını engellemektir.

Son olarak da takviye işlemi sona erdikten sonra ilk olarak aküsü deşarj olan aracın aküsüne bağlı kablolar çıkarılmalı, daha sonra diğer araçtaki kablolar çıkarılmalıdır. Özetle dikkat etmeniz gereken olaylar bunlardır.

Akü takviye kablosu alım sürecinde ve takviye işleminde yazmış olduklarımızı dikkate aldığınızda sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Araçtan çok anlamasanız dahi adımları uygulayarak aracınızı sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Böylece akü takviye kablosu kaç amper olmalı? Sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıt vermiş olduk.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.