Araba sevdalılarına özel!

Araç Klima Kompresörü Ses Yapıyor!

0 488

Araç klima kompresörü ses yapıyor! Klima kompresörü farklı nedenlerden dolayı ses yapabilir. Bu tarz bir sorun her şeyden önce araç konforunu olumsuz yönde etkiler. Dolayısıyla hızlı bir şekilde klima kompresöründen ses gelme sorununun giderilmesi gerekir. Araç klima kompresörü ses yapıyor sorunu gündeme geldiği zaman karşımıza farklı teknik sorunlar çıkar. Bu yazımızda teknik konulara yer vererek; size yardımcı olmayı istedik!

Araç klima kompresörünün normal sesi bir uğultu sesidir. Araç klima kompresöründe bir sorun varsa ses değişebilir. Araç klima kompresörü takırtı veya gıcırtı sesi çıkarırsa, hasar görmüş olabilir. Aracınızın klima sisteminden bu tür sesler duyarsanız aracınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Sorunlu bir klima sisteminin belirtileri şunlardır:

  • Sürüş sırasında sürekli bir uğultu
  • Klimayı açarken veya kapatırken gıcırdama veya çarpma sesleri
  • Motoru çalıştırırken veya durdururken gıcırdama veya şakırtı sesi

Arabanızın motorunu çalıştırdığınızda ön panelin arkasından veya kaputun altından gelen bir tıkırtı sesi geliyorsa bu araç klima kompresöründe bir arıza anlamına gelebilir. Bu genellikle aracınızın klima sistemindeki aşınmış parçalardan kaynaklanır. Ayrıca, aracınızın klima sisteminin parçalarını tutan gevşek vida ve cıvatalardan da kaynaklanabilir.

Arabanızın motorunu kapattığınızda ön panelinizin arkasından veya kaputunuzun altından gelen bir takırtı veya tıkırtı sesi varsa da bu işareti mutlaka dikkate almanız gerkeir. Buna genellikle aracınızın klima sistemindeki aşınmış parçalar neden olur. Ayrıca aracınızın klima sisteminin parçalarını tutan gevşek vidalar ve cıvatalar neden olabilir. Böyle bir durumda hızlı bir şekilde tamircinize gitmenizde fayda vardır.

Araç Klima Kompresörü Ses Yapıyor!

İçerik Tablosu

Klima Kompresörü Neden Ses Yapar?

Araç klima kompresörü ses yapıyor sorunu araç sahipleri açısından her zaman can sıkıcı bir sorun olarak tanımlanır. Arızalı bir klima kompresörünün en yaygın belirtisi ses çıkarmasıdır. Gürültü, bir çıngıraktan bir hırıltıya kadar değişebilir. Bu sesi duyarsanız, hemen sürmeyi bırakın ve aracınızı durdurun. Hızlı hareket etmezseniz bu sorun aracınızın motor veya şanzımanında ciddi hasarlara neden olabilir. Bundan dolayı şayet Araç klima kompresörü ses yapıyor hatası alıyorsanız mutlaka tamircinize gitmenizde fayda vardır.

Bir klima sistemini onarmak zor olabilir. Çünkü düzgün çalışması için aynı anda değiştirilmesi gereken birçok parça vardır. Ancak, bir klima sistemini sizin yerinize yapması için başkasına ödeme yapmak zorunda kalmadan kendi başınıza nasıl tamir edeceğinize dair talimatlar bulabileceğiniz birçok yer vardır. Klima kompresörünün nasıl değiştirileceğine ilişkin talimatları izleyerek yapabilirsiniz. Burada tamirat işleminin derece titiz bir süreci beraberinde getirdiğini de unutmamanız gerekir.

Klima Kompresörü Neden Ses Yapar?

Klimalar, soğutucu akışkanı sistemden geçirmek için bir kompresör kullanır. Kompresör, soğutucu akışkanın dış üniteden iç serpantine pompalanmasından sorumludur. Burada soğutulur ve bir sıvıya yoğuşturulur. Daha sonra yeniden ısıtıldığı ve tekrar gaz haline geldiği kondenser serpantininden geçer. Bu işlem, kompresör kapanana kadar devam eder ve bu noktada klima soğutmayı durdurur. Kompresörde bir arızanın ortaya çıkması; klimanın doğru çalışmasına engel olur.

Klima Kompresörü Tamiri

Klima Kompresörü Tamiri

Klima sisteminizden bir ses duyuyorsanız, bunun nedeni birkaç farklı şey olabilir. Araba AC kompresör gürültüsünün en yaygın nedeni kompresörün kendisidir. Arabanızın klima ünitesinden gelen bir gıcırtı veya tıkırtı sesi duyarsanız, bu kompresörde bir sorun olduğunun göstergesi olabilir. Bu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sorunlardan kaynaklanabilir:

  • Soğutucu akışkan hatlarında sızıntı
  • Kompresör mahfazasında kötü bir conta
  • Kompresör mili veya kasnak sisteminde aşınmış yataklar
Klima Kompresörü Tamiri

Aracınızın klima sisteminde bir sorun olabileceğinden şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bir tamirciye götürmek en iyisidir. Bütün bir AC sisteminde birçok farklı parça ve bileşen vardır ve tüm mağazalar bu tür sorunları doğru ve hızlı bir şekilde teşhis etmek için gerekli donanıma sahip değildir.

Düzgün çalışmayan bir klimanız varsa, klima kompresörü onarımı şarttır. Bu, aşınmış veya hasar görmüş bir kompresör, soğutucu akışkan sızıntıları veya gevşek bağlantılar gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Klimanızı nasıl tamir edeceğinizden emin değilseniz ve kendi AC kompresörünüzü nasıl tamir edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, takip edebileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

Klima Kompresörü Tamiri Nasıldır

Öncelikle, ünitenizin güç kaynağını kontrol etmelisiniz. Düzgün bağlandığından ve açık olduğundan emin olun. Daha sonra sistemde herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Herhangi bir sızıntı varsa, O-ringleri veya contaları yenileriyle değiştirerek bunları gidermelisiniz.

Sistemde kaçak yoksa ve klimanız hala çalışmıyorsa, bileşenler ve motorlar arasındaki elektrik bağlantılarını kontrol etmenizde fayda vardır. Kopan kablolar varsa bunları yenileriyle değiştirmelisiniz. Ancak bunların makinenizin diğer kablolarıyla ve motor ve kompresörlerdeki ilgili terminalleriyle eşleştiğinden emin olmanız gerekir. Böylece her şey birbirine zarar vermeden veya yangın tehlikesi oluşturmadan birlikte düzgün çalışır.

YouTube video
Araç Klima Kompresörü Ses Yapıyor!

Tüm bu kontroller yapıldıktan sonra, sisteminizi tam kapasitede açarak tekrar test etmeniz gerekiyor. Böylece çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz. Sonuç olarak araç klima kompresörü ses yapıyor sorununu her zaman önemsemek durumundasınız. Ancak bu sayede aracınızdan istediğiniz performansı elde etmeniz mümkün hale gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.