Araba sevdalılarına özel!

CVT Şanzıman Hangi Araçlarda Var?

0 7

CVT şanzıman hangi araçlarda var? Otomatik şanzıman türlerinden birisi olan CVT şanzıman diğer otomatik şanzıman türlerinden farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Genelde bu şanzıman türünü Uzak Doğu markalarının kullandığı görülmektedir. Genelde otomatik vitesli araçlarda hidrolik sıvısının kullanıldığı bir tasarım vardır. Dişliler ve senkromeçlerle vitesler büyütülür veya küçültülür. CVT şanzımanlarda ise bunun yerine tork konvertörü kullanılır. Bu sayede motor gücü çok daha verimli şekilde harcanmış olur. Peki, CVT şanzıman hangi araçlarda var? Dahası bu tarz şanzımanlar hangi fırsatları sunar? İşte bu sorulara dair merak edilen ayrıntıların tamamı!

Ayrıca aracın yakıt tüketimi de daha düşük olmaktadır. Performans seven kişiler genelde bu şanzıman tipini sevmemektedir. Çünkü çok seri bir şanzıman tipi değildir. Planet dişlisi kullanan sistem aracını daha sakin şekilde kullanmayı sevenlerin hoşuna gidecektir. Şehir içinde yüksek hızlar yapılmadığından dolayı yine şehir içinde kullanmak için bu şanzıman tipini barındıran araçlar seçilebilir. Şanzımanın tasarımının geleneksel tasarımların oldukça uzak olduğunu söyleyebiliriz. 

Normalde motorun devri yükseldikçe aracın hızı artmaktadır. Bu motorda kullanılan kasnaklar standart otomatik şanzımandan farklı çaplarda kullanılmıştır. Bu sayede motor devri düşükken bile sürücü aracı hızlandırabilmektedir. Ayrıca bu şanzıman yarı otomatik viteslerde de kullanılmaktadır. Çünkü fiziki olarak olmasa da bir tür vites geçişi bulunmaktadır. Fakat vites geçişleri oldukça yumuşak bir şekilde gerçekleşmektedir. Sürücü aracın vites küçülttüğünü ya da büyüttüğünü fark etmeyecektir. CVT şanzıman üst düzeyde bir performansı ortaya koyabilme kabiliyetine sahiptir.

CVT şanzıman hangi araçlarda var

Cvt Şanzıman Kullanan Araçlar

Standart bir otomatik vitesten çok daha farklı olan CVT şanzımanda farklı sürüş tipleri de bulunmaktadır. Normal bir viteste D, R, N, P seçenekleri bulunmaktadır. Bu şanzıman türünde iki farklı konum daha bulunmaktadır. Bunlardan birisi S diğeri ise L dir. Sürücülerin ihtiyacına göre aracın performansını yükseltmesi veya düşürmesi için bu iki seçenek daha eklenmiştir. Çünkü bu şanzıman tipinde kullanılan dişliler birçok farklı vites aralığı seçmeyi mümkün kılıyor.

YouTube video
CVT şanzıman hangi araçlarda var?

Sürücüler trafiğin yoğun olduğu ve sürekli durup kalktıkları bir yolculukta yüksek performansa ihtiyaç duymamaktadır. Böyle bir senaryoda aracı hızlandırıp yavaşlatmak gereksiz yere yakıt harcanmasına sebep olmaktadır. İşte böyle bir durumda araç L konumuna getirilebilir. Bu konum seçildiğinde araç hızlanmaz. Sanki birinci viteste araç kullanıyormuş gibi düşünebilirsiniz. Böylece araç daha az yakıt tüketir. Sürücünün daha yüksek performansa ihtiyaç duyduğu noktalarda ise S yani spor modu seçilebilir.

Bu modda araç oldukça seri bir hale gelmektedir. Devir düşük bile olsa yüksek hızlara çıkma imkânı olmaktadır. Vites geçişleri çok daha hızlı şekilde gerçekleşmektedir. CVT şanzımanlı araçları seçen sürücülerin oldukça mutlu olabileceklerini söyleyebiliriz. Dayanıklı ve kullanışlı bir şanzıman desek abartmış olmayız. Tabi kusursuz bir şanzıman olduğunu söyleyemeyiz birçok dezavantajı da mevcut. Ama sürücüler bu olumsuz durumlara kısa sürede alışabiliyorlar. 

Cvt Şanzıman Kullanan Araçlar

Cvt Şanzıman Nedir

Verimli bir şanzıman çeşidi olan CVT şanzıman şu markalarda bulunmaktadır.

  • Nissan Pulsar
  • Honda Jazz
  • Honda City
  • Nissan Micra
  • Toyota Yaris
  • Toyota Auris
  • Renault Koleos
  • Subaru İmpreza
  • Toyota Corolla
Cvt Şanzıman Ne Demek

Bu markaları kullanan sürücüler şanzımanın performansının ve kalitesinin markadan markaya değişiklik gösterdiğini söylemektedir. Bu nedenle sürücüler araçlar arasında seçim yapmadan önce mutlaka araştırma yapmalılardır. Genelde sürücüler Toyota belirli bir kilometreden sonra bozulabildiğini belirtiyorlar. Yine Nissan markasında bu şanzımanın kronik sorunlar çıkartabildiğinden söz eden birçok yorum mevcut.

Kullanıcılar Audi markasının araçlarından daha fazla övgü ile söz ediyorlar. Bu şanzıman çeşidinde ECU sisteminin önemi oldukça büyük. Şanzıman ve ECU eşlenik bir şekilde çalışmazsa sorunlar oluşabildiğini söyleyebiliriz. Anladığımız kadarı ile kendine has ECU programlaması ile Audi markası sorunların üstesinden gelmeyi başarmış. Bunun haricinde vites geçişleri hissedilir olmadığı için sürücüler yolculukların zevksiz geçtiğini belirtiyorlar.

Cvt Şanzıman Nedir

Şanzımanın övgü aldığı noktalardan birisi yokuş freni oluyor. En sevilmeyen noktası ise çıkardığı sesler. Alışkın olmayan sürücüler bunun aracın bozulduğuna dair bir belirti olduğunu bile düşünebiliyorlar. Ayrıca sürücülerin sevmediği bir diğer noktada aracın gaza çok daha yavaş tepki vermesi oluyor. Bunlara alışabilen sürücüler şanzımandan memnun olduklarını söylüyorlar. CVT şanzıman hangi araçlarda var? Sorusuna detaylarıyla yanıtlar vererek; merak ettiklerinizi yanıtladık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.