Araba sevdalılarına özel!

HP Ne Demektir?

0 1

HP ne demektir? Kabaca motorun performansını tanımlamak için kullanılan HP terimi Horse Power sözcüklerinin kısaltılmış halidir. Dilimizde de beygir gücü olarak bilinir. Tarihe baktığımızda bu tabirin ilk olarak James Watt tarafından kullanıldığını görüyoruz. Araçların henüz yeni piyasaya çıktığı yıllarda insanlara bu araçların gücünün ne kadar yüksek olduğunu anlatabilmek için bir terim gerekiyordu. Bu nedenle insanların en rahat şekilde kafalarında kıyaslama yapabilmesi için beygir gücü terimi seçildi.

Günlük hayatta 1 HP ‘nin 1 atın gücüne eşit olduğu düşünüldü. İnsanlara 100 HP motor gücü denildiğinde akıllarına 100 tane atın çektiği bir taşıt geldi. Fakat HP’ninde aslında matematiksel bir formülü bulunmaktadır. James Watt 1 HP ‘nin neye denk geldiğini ise 75 kilogramlık yükü bir atın 1 saniyede 1 metre uzağa taşımak için ne kadar güce ihtiyaç duyduğunuhesap ederek formülize etmiştir.  Bütün bu bilgiler ışığında HP ne demektir? Dahası neden önemlidir? İşte detaylar!

Yine bilinen yanlışlardan birisi de aracın performansı ile HP değerinin arasında doğrusal bir ilişki yoktur. Aracın performansı tamamen;

  •  Aktarım parçalarının seriliğine
  • Dişlerin kullanımına
  • Yakıt türüne
  • Lastiklerin kalitesine göre değişiklik göstermektedir.
HP ne demektir

Arabalarda Hp Ne Demek

Hangi araç olursa olsun hepsinde motorun gücünü ifade etmek için kullanılan HP oldukça önemli bir kavramdır. Bu kavram hem reklam ve pazarlama açısından büyük önem arz eder. Hem de firmaların motor dizaynının ne kadar başarılı olduğunun bir göstergesidir. Aldığı aracın performansına önem veren sürücülerin ilk baktıkları özellik motorun HP değeridir. Profesyonel sürücüler ise bu değerin yanında aracın yürüyen aksamının özelliklerine de dikkat ederler.

Genelde araçlarda ki HP değerleri yükseldikçe araçların fiyatları da bununla orantılı olarak yükselir. HP değeri yüksek bir aracın çok daha hızlı şekilde şoförün komutlarına cevap vereceği düşünülür. Kısa sürelerde hızlanacağı ve yüksek performans vereceği zannedilir. Eğer aracın yürüyen aksamının dizaynı bu gücü destekleyecek şekilde yapıldıysa şoför yukarda saydığımız tüm bu özelliklere sahip olabilir. Ama profesyonel olmayan bir firma sadece aracın değerini artırmak için yüksek güce sahip bir motor koyduysa aracı kullanan kişi bu özelliklerin hiçbirini kullanamaz.

100 Hp Motor Gücü Ne Demek?

Motorda Hp Ne Demek

Sürücülerden bazıları araçlarda tork ve hp değerlerini birbirine karıştırabilmektedir. Bu iki değerde aracın performansının bir parçasıdır fakat iki değerde bu performansın farklı uçlarını ifade eder. HP daha çok hızla alakalıdır. Tork ise kabaca motorun devir gücünü ifade eder. Sürücüler araçtan beklentilerine göre tork ve HP değerleri arasında seçim yapmalıdır. Aracınızın hız kadranına baktığınızda ibrenin en sonlara kadar vurması hoşunuza gidiyorsa HP değeri yüksek bir araç seçebilirsiniz. Ama aracın diğer aksamlarına da dikkat etmeyi unutmamalısınız.

YouTube video

Ama aracınızın zorlu yolculukları hiç zorlanmadan tamamlanmasını istiyorsanız. Devir göstergesi yükselmeden aracım hızlansın diyorsanız. Aracım eğimli yollarda duraksamadan devam etsin istiyorsanız bu durumda da tork değerleri yüksek araçları seçmelisiniz. Her iki değerinde araç için önemi büyüktür. Eğer bu değerleri değerlendirmekte zorlanıyorsanız tavsiyemiz aracı değerlendirip almanız olacaktır. Deneme sürüşünde imkân bulursanız araç ile hız yapın. Bu sırada devir ve hız göstergelerini kontrol edin. Aracın hızı yükseliyor ama devir göstergesi yükselmiyorsa torku yüksek demektir. Araç hızlıca yüksek hızlara çıkıyor devirde aynı zamanda yükseliyorsa HP yüksek bir araç demektir.

Arabalarda Hp Ne Demek

100 Hp Motor Gücü Ne Demek?

100 beygir araç denildiği zaman kabaca 100 atın çektiği bir aracı düşünebilirsiniz. Genelde 100 HP güce sahip araçlar güçlü olmamaktadır. 1.0 motora sahip araçlar 100 beygir kadar güç üretebilmektedir. Genelde bu araçların gücü yüksek olmadığından dolayı da şehir içinde kullanıma uygun olduğu söylenmektedir. Sürekli hızlanması gereken kişiler 100 HP araçlardan çok memnun olmamaktadır. Aynı şekilde hız yapıldığında da bu araçların yakıt tüketimi yükselebilmektedir.

Fakat hız yapmayı sevmeyen kişiler düşük performanslı bu araçlardan memnun olacaklardır. Genelde motor hacimleriyle orantılı olarak araçların yaptıkları hızlarda değişiklik göstermektedir. 2000 cc motor hacmine sahip 100 beygir bir araç 200 kilometrenin üzerine çıkabilmektedir. Daha düşük motor hacmine sahip 100 beygirlik araçlar ise 100 kilometrenin üzerinde değerlere kadar hızlanabilmektedir. Bu araçların torku ise 280 Nm civarlarında olmaktadır. Eğer turbo besleme yoksa bu değer sadece şehir içi kullanım için yeterlidir.  Böylece HP ne demektir? Sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.