Araba sevdalılarına özel!

ZF Şanzıman Kullanan Araçlar

0 99

ZF şanzıman kullanan araçlar uzunca süreden bu yana gündemde yer alıyor. Özellikle Alman firmaları bu tarz şanzımanlarla ön plana çıkıyor. Alman firmaları araç üretimi konusunda oldukça gelişmiştir. Yenilikçi bir bakış açısıyla üretim yapan bu firmaların bazıları yüzyılı devirmiştir. Bu firmalar arasında bulunan ZF firması birçok sürücü tarafından bilinmektedir. Çünkü zamanında oldukça ses getirmiş bir şanzıman tasarımını ortaya koymuşlardır. Peki; ZF şanzıman kullanan araçlar nasıldır? İşte ayrıntılar!

ZF firmasının isminin açılımı Zahnard Fabriktir. Türkçeye çevirdiğimizde Dişli Firması gibi anlama gelmektedir. Firmanın geçmişine baktığımızda otomobillerle ilgisi olmadığını görüyoruz. Firma esasen uçaklar için dişli üretimi gerçekleştirmekteydi. Daha sonra sektör değiştirmeye karar veren firma uzmanlık alanından çok şaşmadan neler yapabileceğini araştırmaya başladı. Ve dişli sistemlerine sahip olan şanzımanlar üzerine çalışmaya başladı.

ZF şanzıman kullanan araçlar

ZF Şanzıman Kullanan Araçlar Nasıldır?

ZF şanzıman kullanan araçlar üst düzeyde bir performans ortaya koyabiliyor. ZF firması dünya genelinde ün yapan bir marka olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Bu firma ilk önce bir motor üretme denemesi yaptı. Bu motor 8 beygir güç üretebilen zamanına göre oldukça iyi bir üründü. Firmanın tanınmasını sağlayacak olan şey ise motor değil 65 ‘li yıllarda ürettikleri şanzıman oldu. Bu tamamen otomatik sisteme sahip bir üründü. İlk olarak BMW ve Peugeot markalarının bazı modellerine entegre edildi. Şanzımanın verimliliğini ve kalitesini gören diğer firmalarda bu ürünü araçlarında kullanmak istediler. Aston Martin gibi lüks markalar imza modellerinde bu şanzımanı kullandılar.

YouTube video
ZF şanzıman kullanan araçlar

Ürün sağladığı performansın yanında oldukça uygun yakıt tüketimi sunması ile beğenileri kazandı. Şanzımanın temel çalışma mantığına baktığımızda çok kompakt bir ürün olmadığı görülüyor. Firmanın yaptığı asıl yenilik normal şanzımanlara kıyasla daha fazla dişli içeren bir tasarım yapması oluyor. Böylece çok daha fazla vites geçişi yaratılabiliyor. Araç bu sayede yüksek devirlere çıkmadan da hızlanabiliyor. Bu özellik aracın daha az yakıt tüketmesine olanak veriyor. Ayrıca vites geçişleri daha az aralıklı oluyor.

Hatta bazı sürücüler aracın seri vites geçişlerinden, sürüş hissi yok diye şikâyet bile edebiliyor. Sunduğu özelliklerle ünlenen şanzıman sayesinde firma adını dünya çapında duyuruyor. Günümüzde firma hala faaliyetlerine devam ediyor. Bilindik birçok firma ekonomik olması ve sürüş güvenliğine önem vermesi nedeniyle markanın şanzımanlarını araçlarında kullanıyor. ZF şanzıman kullanan araçlar yeni nesil çözümler konusunda da iddialı bir konumda yer alıyor.

ZF Şanzıman Kullanan Araçlar Nasıldır?

ZF Şanzımanlı Arabalar

ZF markasının sunduğu şanzımanlar birkaç farklı versiyona ayrılıyor. Bunlardan birisi çift kavramalı otomatik şanzımanlar. Diğer ise içerisinde tork konvertörü bulunan ve 8 ileri vitesi bulunan şanzımanlar. Sonuncusu ise 9 ileri vitesli ve tork konvertörü bulunan şanzımanlar. Bunların kullanıldığı modeller ise şu şekildedir.

  • Porsche
  • Alfa Romeo
  • Volkswagen
  • BMW
  • Maserati
  • Rolls Royce
  • Honda
  • Fiat
  • Jeep

Çift kavramalı şanzımanlar genelde spor araçlarda kullanılmaktadır. 8 ileri vitesli olan şanzımanlar ise arazi araçlarında ve arkadan çekişli modellerde kullanılmaktadır. 9 ileri vitesli olan şanzımanlar ise önden çekişli araçlarda kullanılmaktadır. Ülkemizde de şubesi bulunan bu şanzımanın tercih edilme sebeplerinden birisi de yaygın bayi ağıdır. Olası bir arıza durumunda sürücüler zorlanmadan yedek parça ve tamir imkânı bulabilmektedir. Şanzımanlarının uzun süre bozulmadan çalışabileceğini iddia eden firma ayrıca müşterilerine ücretsiz bakım gibi bazı hediyelerde sunuyor.

ZF Şanzımanlı Arabalar

Sürücüler bakıma gittiklerinde öncelikle araç cihazlara bağlanarak olası sorunlarının neler olduğuna bakılıyor. Eğer herhangi bir sorun varsa parça değişimi ile ilgili sürücüye bilgi veriliyor. Araçta herhangi bir arıza yoksa balatalar gibi önemli parçaların kontrolü gerçekleştiriliyor. Böylece sürüler araçlarının bozulma ihtimalinden endişelenmeden rahatlıkla kullanabiliyor. ZF şanzıman kullanan araçlar performans konusunda da ideal bir etkiye sahiptir.

Ayrıca farklı versiyonlarının bulunması ise farklı tasarımlarda ki araçlara uyarlanmasını kolaylaştırmaktadır. Alman araç üreticileri ile çalışmaya başlayan firma günümüzde Honda ve Dacia gibi farklı markalara bile ürün temin etmektedir. Buna rağmen şanzımanların sevilmeyen bazı yönleri de bulunmaktadır. Bunlardan birisi vites geçişlerinin şiddetli olmasıdır. Özellikle araç hızı yüksek değilken sarsılabiliyor. Bu duruma alışana kadar sürücüler oldukça rahatsız oluyor. Ama alıştıktan sonra birçok sürücü şanzımandan duydukları memnuniyeti dile getiriyorlar.

ZF Şanzımanlı Arabalar Hangileri

Şanzıman teknolojinin nimetlerinden fazlaca yararlandığı için ilerleyen yıllarda bu sorunun da çözüleceği düşünülüyor. Kısaca şanzıman sarsıntılarına alışabileceğini düşünen sürücüler ZF şanzımana sahip araçları tercih edebilirler. Uzun süreler sorunsuz şekilde çalışabilecek dayanıklılığa sahip olan şanzıman sürücüleri yarı yolda bırakmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.