Araba sevdalılarına özel!

Ford Courier Anahtar İşareti

0 16

Ford Courier anahtar işareti nedir? Aracımızı çalıştırdığımızda belli uyarı ışıkları yanmaktadır. Buna en basitinden, örnek verecek olursak, kemerleri bağlayın işaretini her araçta görmemiz mümkündür. Bazen aracımızda bu kadar basit olmayacak şekilde uyarı ışıkları ile karşılaşabiliriz. Bu anlamları bilmekte zorluk çekeriz. Günümüzde fazla karmaşık ve yanlış bilgilerin dolaşımı sebebiyle neye inanacağımızı da şaşırmış durumdayızdır.

Ford courier ana panelde sol orta kısımda beliren anahtar işareti, genellikle araçta güçaktarım sisteminin uyarı lambasının göstergesidir. Motor çalışır durumda yanarsa bu ışık, herhangi bir arıza vardır demektir. Yok, eğer sürüş esnasında yanıp sönerse, hızınızı ve yavaşlamasını anileştirmeyin.

Hafif yavaşlamayla sürmeye devam edin ve aracınızı en kısa sürede, kontrole götürün. Ford Courier anahtar işareti konusunda bilgi sahibi olmanız; bu tarz bir durumla karşılaştığınız zaman işinizi kolaylaştıracaktır. Muhtemelen güç paylaşımı motorda doğru şekilde aktarılmamaktadır. Olası durumlar şunlar olabilir. En basitinden en ciddi olanına kadar derledik hepsini.

  • En basiti sensör arızası olma ihtimali.
  • En kötü ihtimalle. enjektör ve ya enjektör contası arızalanmış olma ihtimali vardır.
  • Yakıt basınç regülatör arızası olma ihtimali, devamında ecu yazılım yenilenmesi gerekmektedir.
  • Vites kutusu, debriyaj, defransiyel, şaft ve şanzıman gibi, güç paylaşımı sistemlerinin parçalarından birinde olma ihtimali vardır.
  • Eğer güç paylaşımı ışığı beraberinde motorda arıza ışığı da yanıyorsa muhtemel sorun motorun güç paylaşımındadır. Ve en kısa sürede, kontrole götürmelisiniz.
Ford Courier Anahtar İşareti

Ford Courier İngiliz Anahtar İşareti

Ford Courier anahtar işareti farklı anlamlara gelebilir. Eğer ana panelde ingiliz anahtarı işareti yanıp sönüyorsa muhtemelen sorun tek bir kaynağa bağlı değildir. Beraberinden yanan başka ışıklara bakılmalıdır. Örneğin yağ ışığı beraberinde yanıyorsa, demekdir ki, motorun yağı oranı düşüktür. Yok, eğer yağ değiştirme göstergesi her iki gösterge de, mevcut ise motor da ki, yağ ömrü ciddi oranda tükenmiştir.

Hasar torku 70% e düşer ve yağı aynı gün içerisinde değiştirmelisiniz. Aksi motorun dökülmesine neden ola bilir. Unutmayın zamanında alınacak önlemler sizi daha ciddi masraflardan kurtarabilir.

Başka herhangi bir ışık beraberinde yanıyorsa, muhtemel sorunumuz beraberinde yanan ışığın arızasıdır. Bazen yinede tek kaynaktan olma ihtimali vardır. Şöyle söyleyelim motorda hafif sarsılmalar bile yoktur lakin beraberinde ingiliz anahtarı yanıp sönmektedir.

Her durumda yinede muhtemel tek tehlike arz etmeyen ışık ingiliz anahtarı ışığıdır. Araçta ingiliz anahtarının yanma sebeplerinden bir diğeride aracın servis kontrol zamanının gelmesi demektir.

Ford Courier İngiliz Anahtar İşareti

Ford Courier Sarı Anahtar İşareti

Ana panelde yanan anahtar simgesinde ki ışık sarı renkte yanmakta ise aracı mutlaka kontrole götürmelisiniz. Eğer kırmızı renkte ise hiç bir şekilde aracı kullanmayın. Yinede aracı kontrole götürmelisiniz. Her halükarda aracı kontrole götürmeniz gerekmektedir. Tabi internette bunun üzerine bir sürü doğru olmayan bilgi paylaşılmaktadır ve bu aracınızın donanımına, özellikle motor güç sistemine oldukça fazla zarar verme ihtimali demekdir.

Örneğin enjektörde olan tek basınç hatası, motorun doğru çalışmama nedeni demekdir. Enjektörle ilgili olan sıkıntıyı öğrenmenin en kolay yolu aracın çalışır durumda oynaması demekdir. Bazen ise yinede belli etmeden sorun oluşturabilir motorda ve ateşleme sorunu yüksüz olduğunda belli olmaya da bilir. Bu nedenle esas ve değişmez kuralımıza sahip çıkarak aracı kontrole götürmemiz kesindir.

Bazen şanzıman da oluşan tamiri oldukça zorlayıcı sorunlarda olabilir. Bazen ise denildiğigibi basit bir sensör hatası veya önemli sistem hatası da olabilir. Bunlar nasıl olsa aracı kontrol muayenesine götürdüğümüzde daha net belli olur. Her halükarda aracı kontrole götürmek kendi başımıza çare üretmekten daha mantıklı olanıdır.

YouTube video

Bu nedenle küçük masraflardan kaçarak benzeri uyarı ışıklarını hafife almadan ve internette karşınıza çıkan bilgileri, kendi başınıza denemeden. Aracınızı direk kontrol muayenesine götürün ki, ilerde karşınıza çıkacak daha fazla masrafları önleye bilesiniz. Unutmayın küçük masraflar atlatılabilir küçük harcamalarla.

Amma ve lakin motorun tamamen dökülmesi ise sıfırdan bir motor almanız anlamına gelir. İlki daha az masraflıdır! Araba arızalarında öncelik olarak arızayı çözmeliyiz çözülmeyen durumlarda mevcut arıza başka arızaların oluşmasına sebep olabilir. Böylece Ford Courier anahtar işareti sorusuna dair kapsamlı bilgilere yer verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.