Araba sevdalılarına özel!

Elektrikli Traktör 2023 Modelleri

0 1

Elektrikli traktör modelleri son zamanlarda sıklıkla gündeme gelmeye başladı. Binek araçları modernleşirken zirai araçların modernleşmemesi düşünülemezdi. Öncelikle tarımda en çok kullanılan traktörler çok daha konforlu kabinlere kavuştu. Ayrıca kabinlere kullanan kişilerin aracı daha iyi kontrol etmeleri için ekranlar eklendi. Bu ekranlardan sürücüler sensörler aracılığı ile gelen bilgileri okuyabilir, kameralardan yapılan işleri takip edebilirler. Günümüzde ise traktörlerin de elektrikli motorlara sahip olması konusu sık sık gündeme geliyor. Yurtdışında bu konu hakkında birçok şirket çalışıyor.

Hatta ufak traktör modellerinden bazılarında elektrikli motorlar kullanılmaya başlamış durumda. Ülkemizde ise bu konu hakkında bazı firmalar çalışmalar düzenliyorlar. Önder Yol firması ile Ziraat Girişim ’in ortaklığı ile kurulan ZY elektrikli traktör firmasından oldukça güzel haberler geliyor. Tamamı Türk firması olan şirket artık son aşamaya geldiklerini açıkladı. Önümüzde ki sene traktörlerini tanıtacaklarına dair sosyal medyadan haberler geliyor. Şirket oldukça hummalı bir çalışma ile üretime geçecek prototipi hazırlıyor.

İlk üretilen prototipin tork ve güç değerleri çok yüksek olmadığı için ortaya çıkacak prototipin ne kadar yararlı olacağı tartışma konusu olmuştu. Hatta şirketin vazgeçeceğine dair birçok haberde çıkmıştı. Fakat şirket pes etmedi. Bu konuda çalışmalarını sürdüren şirket tork ve güç değerlerini oldukça arttırdıklarını da duyurdular. Birçok çok güvenlik testinden geçen traktör hepsinden de yüksek notlar almayı başardı. Üç farklı modele sahip olacak traktörün seri üretime geçmesi merakla bekleniyor.

Elektrikli traktör

Elektrikli Traktör Ne Zaman Çıkacak

Çiftçilerin şikâyet ettiği konulardan bir tanesi mazot fiyatları oluyor. Üretim masraflarını artıran yakıt fiyatlarının önüne geçmek için elektrikli traktörler güzel bir alternatif olacağa benziyor. ZY markasının elektrikli traktörler çiftçilerin adeta imdadına yetişecektir. Modelin özelliklerine baktığımızda

  • 290 beygir güce sahip olacağını görüyoruz.
  •  İçerisinde 95 kWh batarya yer alacak.
  •  Kullanım süresi 12 saatin üzerinde olacak.
  • Arkasında ek aparat takıldığında ise bu sürenin 5 ile 7 saat aralığına düşeceği düşünülüyor.
  • Araçta iki adet elektrikli motor yer alacak.
  • Doğru akımla birlikte 1 saatte bataryaların yüzde 80’lik kısmı doldurulabilecek.

 Firma bataryalar konusunda da oldukça iddialı. Yıllık 750 saat kullanım yapılırsa bataryanın 20 yıl tükenmeyeceğini söylüyorlar. Ayrıca traktörlerde ikaz sistemi de bulunacak. Aracın bataryası yüzde 15 civarına geldiğinde kullanıcı uyarılacak. Böylece aracın yolda kalmasının da önün geçilecek. Çiftçiler 1 saat mola verdikten sonra tam gaz işlerine devam edebilecekler.

Tabi şarj noktasına gelince bazı sorunlar ortaya çıkıyor. Traktörlerin efektif şekilde kullanılması için şarj istasyonları kurulması gerekecek. Şarj noktası olmadan traktörün bataryalarını doldurmanın uzun süreceği aşikârdır. Fakat atılan bu kadar adımdan sonra bu konuda da çözümler gelecektir. Elektrikli traktör ile birlikte çiftçiler birçok avantaja kavuşacak. Araçlar çevreci olacağı için kırsalda emisyon oranlarını da büyük oranda düşüreceği söyleniyor. Üretim masrafları da büyük oranda azalacaktır.

Elektrikli Traktör Ne Zaman Çıkacak

Elektrikli Traktör Fiyatı

Üretilecek traktörlerin henüz ne kadar fiyattan alıcıya sunulacağı konusunda net bilgiler bulunmuyor. Özellikle iç piyasalarda ki çalkantılar fiyatın yükselmesine de düşmesine de sebep olabilecekken ortaya konulacak her fiyat farazi kalacaktır. Firmanın planlarına baktığımızda öncelikle en büyük boy traktörü piyasaya sürmek isteklerini görüyoruz. 2023 yılında 1200 adetle üretime başlamayı düşünen firmanın ilerleyen yıllarda talebe göre miktarı artırarak devam edebileceği gelen bilgiler arasında.

Sosyal medyada yer alan bilgilere göre traktörlerin 1 milyon liradan satışa sunulma ihtimali olduğu belirtiliyor. Eğer devletten bir destek gelirse fiyatlar düşecektir. Yüzde 50 oranında bir hibe gelmesiyle fiyatları 500.000 TL bandına kadar düşecektir. Bu fiyatı da yüksek bulanlar olmakla birlikte birçok kişi bu fiyatın oldukça yeterli olduğunu belirtiyor. Uygun faizli bir kredi ile çiftçilerin bu traktörlere rahatlıkla ulaşabileceği söyleniyor. 

Henüz çiftçiye şarj masrafının ne kadar yansıyacağı ve olası tamir masraflarının ne kadar olacağı bilinmiyor. Ama mazot masraflarıyla karşılaştırıldığında ortaya çıkacak masrafların oldukça düşük olacağı söyleniyor. Bu traktörleri kullanan çiftçilerin iki yıl gibi kısa süreler içinde traktörün masrafını çıkarabileceği iddia ediliyor. İki deneyimli firmanın birleşmesiyle ortaya çıkan elektrikli traktörlerin seri üretime geçmesi merakla bekleniyor. Yüzde yüz yerli üretim olması da ülkemiz açısından ayrı bir gurur kaynağı oluyor.  Özetle elektrikli traktör modelleri bundan sonraki yıllarda çok daha etkili bir performans ortaya koyabilecek bir kabiliyete sahip olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.