Araba sevdalılarına özel!

Frene Basınca Ses Gelmesi

0 435

Frene basınca ses gelmesi sorunu araç sahiplerini panikleten sorunların başında yer alır. Genel olarak frene basınca ses gelmesi, farklı nedenlere bağlı bir şekilde karşımıza çıkabilir. Özellikle frene bastığınız anda tiz bir ses çıkıyorsa böyle durumlarda akla ilk gelen seçenek balatalardır. Çünkü balatalarınız yıpranmış ve sertleşmişse diske baskı uygulayacaktır. Bu da siz frene bastığınız zaman ses çıkmasına neden olacaktır. Böyle durumlarda balatanızı değiştirmeniz, sorunuzu çözecektir.

Frene bastığınız zaman rahatsız edici bir sesle karşılaşıyorsanız; bunu fark ettiğiniz andan itibaren tamircinize gitmenizde fayda vardır. Çünkü genelde böyle durumlarda balatalar ilk akla gelse de kimi zaman kampana ya da fren disklerinden kaynaklı da olabilir. Dolayısıyla böyle bir sorun yaşıyorsanız; tamircinize giderecek daha isabetli bir şekilde teşhiste bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Frene bastığınızda, tekerleklerden bir ses duyabilirsiniz. Arabanızın frenleri, aracınızı durdurmak için birbirine sürtünen birçok hareketli parçadan oluştuğu için bu normaldir. Frenleme sırasında gıcırtı veya klik sesinin nedeni aşınmış fren balataları veya rotorları olabilir. Frene basarken olağan dışı sesler fark ederseniz, aracınızı profesyonel bir tamirciye kontrol ettirmelisiniz. Ancak bu sayede net bir şekilde arızanın kaynağını öğrenebilirsiniz.

Şayet frene basınca ses gelmesi sorunu yaşarsanız ve bir gıcırtı sesi duyarsanız, bunun nedeni aşınmış fren balataları veya rotorlar olabilir ve derhal profesyonel bir tamirci tarafından kontrol edilmelidir. Genel olarak bu tarz bir sorun yaşanıldığında hemen herkesin aklına ilk gelen yer, ya balatalar ya da fren diskleridir. Ancak kimi zaman kampanalarda frende ses gelmesine neden olabilir. Hatta nadir olsa da diske gelen bir taş kalıntısı dahi geçici bir süre de olsa ses yapabilmektedir.

Frene Basınca Ses Gelmesi

Otomatik Arabada Frene Basınca Ses Gelmesi

Özellikle Otomatik arabada frene basınca ses gelmesi sorunu yaşanıldığında tıplı manuel arabalarda olduğu gibi akla ilk gelen yer fren balatalarıdır. Ayrıca fren kaliperleri veya rotorlar birbirine sürtünüyorsa da ses duyabilirsiniz. Frenlerinizi uyguladığınızda gıcırdama sesi çıkarıyorsa, yeni balataların veya rotorların değiştirilmesi gerekebilir.

YouTube video

Frenlerden duyduğunuz ses muhtemelen fren balatalarından kaynaklanmaktadır. Fren balataları aşınacak şekilde tasarlanmıştır ve aşındıklarında çok fazla ses çıkarırlar. Yakın zamanda frenlerinizi değiştirmediyseniz, sesin nedeni bu olabilir. Şayet arabanızın garantisi devam ediyorsa, servisiniz ya da bayinizle görüşerek onlara baktırabilirsiniz. Böylece bu sorunu pratik bir şekilde halledebilirsiniz.

Otomatik Arabada Frene Basınca Ses Gelmesi

Frene Basınca Hava Sesi Gelmesi

Eğer frene bastığınız zaman hava sesi geliyorsa balata ayarları akla gelebilir. Ancak böyle durumlarda fren hidroliğini de dikkate almak gerekebilir. Fren hidroliğinizin seviyesin siz frene bastığınız anda ses yapabilir.  Bir de Westinghouse de meydana gelen bir arıza hava kaçağına neden olacağından siz frene bastığınız anda hava sesi duyabilirsiniz. Böyle durumlarda hızlı bir şekilde tamircinize gitmenizde fayda vardır.

Pek ilgili gibi durmasa da klima kompresörü de sese neden olabilir. Kayışla çalışan bir klimanız varsa, frene bastığınızda ıslık sesi duyabilirsiniz. Bu ses, fren pedalına bastığınızda devreye giren kompresörden kaynaklanır. Bu normaldir ve arabanızda bir sorun yoktur. Bir de fren takviye hortumu da hava sesine neden olabilir.

Frene Basınca Hava Sesi Gelmesi

Frene Basınca Ses Gelmesi Neden Olur?

Frene bastığınız zaman pek çok farklı nedenden dolayı ses duyabilirsiniz. Mesela; fren yaptığınızda, ön fren balataları ve diskleri diske kuvvet uygular ve bu kuvvet daha sonra kaliper pistonları tarafından dağıtılır. Bu, sert fren uyguladığınızda gıcırtı veya gıcırtı şeklinde duyulabilen bir titreşime neden olur. Frene basınca ses gelmesi söz konusu olduğu zaman aşağıdaki nedenler karşımıza çıkmaktadır;

  • Fren balatalarının eskimesi
  • Kampanada meydana gelen sorunlar
  • Fren diskinde meydana gelen sorunlar
  • Fren hidroliğinde ortaya çıkan sorunlar

Fren balataları frene basınca ses gelmesi sorunun en sık karşılaştığımız nedenleri arasında yer almaktadır. Kampana ve fren diskleri de kimi zaman frene bastığınız zaman sese neden olmaktadır. Bir de fren hidroliğindeki arızalar da sesin nedenleri arasında yer almaktadır.  Bu tarz bir sorun hissettiğiniz anda hızlı bir şekilde tamircinize gitmenizde fayda vardır.

Frene basınca ses gelmesi sorunu her zaman ciddiye alınması şart olan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira frenler aracınızı güvenli bir şekilde kullanmanızı sağlayan en kritik parçalardan oluşur. Burada meydana gelen bir arıza; sürüş güvenliğinizi doğrudan riske atacaktır. Böyle durumlarda tamircinize gittiğiniz zaman daha isabetli bir şekilde sorunun kaynağını öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.