Araba sevdalılarına özel!

Lastik Numaraları Neyi İfade Eder?

0 13

Lastik numaraları neyi ifade eder? Sürücüler araçlarının lastiklerine baktıklarında harf ve sayılardan oluşmuş bir kod dizisi göreceklerdir. Bu dize sürücüye aracın lastiklerinin özelliklerini anlatmaktadır. Sürücüler araçları için lastik seçerken bu özellikleri ciddiye almalıdır. Aksi taktirde araç etkin bir şekilde frenleme yapamayacaktır. Aracın yakıt kullanımı da daha yüksek olacaktır. Bu kod dizisini okumak için hangi sayı ve harfin ne anlama geldiğini bilmek gerekiyor. Dizinin soldan sağa doğru eğik çizgi ile ayrılmış ilk üç hanesi tabanın genişliğini göstermektedir. Burada genişlik ölçüsü milimetre üzerinden verilmektedir.

Lastik numaraları neyi ifade eder

Lastik Numaralarında Son 2 Hane Neyi İfade Eder?

Eğik çizgiden sonra ki iki hane ise yanakların genişliğinin taban genişliğine yüzde olarak oranını vermektedir. Bu hanenin ardından gelen harf lastiğin özelliğini ifade eder. R harfi lastiğin telli olduğunu ifade eder. TL yazıyorsa Tubeless yani iç lastiği yok anlamına gelir. Bu lastik çeşidi için dubleks lastik tabiri de kullanılır. RF yazan lastikler güçlendirilmiş lastiklerdir. Yük taşıyan araçlar için uygundur. XL ise Extra Load yani yüksek yük değerlerinin yaratacağı basınca dirençli lastik demektir. 

Harften sonra ki iki hane jantın ölçüsünü ifade eder. Genelde inç cinsinden ölçü değeri yazılmaktadır. Son iki hane ise lastiğin taşıyabileceği yük miktarını gösterir. Bu dizinin yanında birde semboller olabilir. Çünkü lastikler yaz, kış ve dört mevsim olarak ayrılmaktadır. Kar tanesi kış lastiklerinde kullanılır. Dört mevsim lastiklerde M+S ibaresi olabilir. Ya da 3 tepeden oluşan bir dağ ve karı ifade eden bir sembolde bulunabilir.

Lastik Numaralarında Son 2 Hane Neyi İfade Eder?

Lastik Numaralarındaki Harfleri Neyi İfade Eder?

Dizinin bitiminde harflerde bulunmaktadır. Bu harfler ise lastiğin ne kadar hıza dayanıklı olduğunu ifade eder. Harflerin tekabül ettiği sınırlar şu şekildedir;

 • J hafi 100 kilometre
 • K harfi 110 kilometre
 • L harfi 120 kilometre
 • M harfi 130 kilometre
 • N harfi 140 kilometre
 • P harfi 150 kilometre
 • Q harfi 160 kilometre
 • R harfi 170 kilometre
 • S harfi 180 kilometre
 • T harfi 190 kilometre
 • U harfi 200 kilometre
 • H harfi 210 kilometre
 • V harfi 240 kilometre
 • Z harfi 240 kilometre üstü
 • W harfi 270 kilometre
 • Y harfi 300 kilometreye kadar dayanabileceğini ifade eder.

Bu harften sonra devamında bulunan 4 haneli dizi ise lastiğin üretim tarihini gösterir. İlk iki hane yılın hangi haftasında üretildiğini belirtir. Son iki hane ise üretim yılını gösterir. 

Lastik Ebatları Ne Anlama Geliyor

Lastik Ebatları Ne Anlama Geliyor

Lastik ebadı sürücülerin araçlarına en uygun lastiği seçmek için önemsenmesi gereken değerdir. Bu değerler sayı dizisi şeklinde lastiğin yanağında yazmaktadır. Sürücüler kendileri için doğru lastiği bulmak için internette ki ücretsiz programları kullanabilirler. Ayrıca servislerden de bu konuda yardım alabilirler. Güvenli bir şekilde seyahat etmek isteyen sürücülerin lastik seçimine dikkat etmeleri gereklidir. 

Lastiklerde Taban Genişliği Nedir?

Lastiklerde Taban Genişliği Nedir?

Taban genişliği dediğimizde sürücü yan duvarlar arasında kalan mesafeyi anlamalıdır. Geniş olan lastiklerin yol tutuşu çok daha yüksektir. Özellikle bu lastiklerin kuru yollarda sergilediği performans oldukça yüksektir. Ama karlı ve yağmurlu havalarda bu lastik türü kazalara sebebiyet verebilir. Çünkü lastiğin içine giren su miktarı da fazla olacaktır. Ayrıca geniş lastiklerin çıkaracağı ses miktarı da dar lastiklere çok daha fazla olacaktır. Görünüm olarak heybetli durduğu için sürücüler estetik kaygılar güderek bu lastikleri seçebilirler.

Lastiklerde Yanan Kısmı Neyi İfade Eder?

Lastiklerde Yanan Kısmı Neyi İfade Eder?

Yanak denilen kısım ise lastiğin yan taraflarıdır. Kısaca bu kısım için lastiğin yüksekliğini belirten alanda diyebiliriz. Yanak genişliği ne kadar artarsa aracın yol tutuşu o kadar bozulacaktır. Geniş yanaklı lastiklerle sürücü kendini konforlu hissetmeyecektir. Ayrıca arazi gibi kötü şartlara sahip yollarda geniş yanaklı lastikler daha düşük performans vermektedir. Sürücüler dikkat etmezlerse aracın akslarına zarar verebilirler.

YouTube video
Lastik numaraları neyi ifade eder?

Lastiğin önemsenmesi gereken en büyük değer ise lastiğin çapıdır. Aracın aerodinamik özellikleri için lastiğin çapı oldukça önemlidir. Ayrıca aracın yaktığı yakıt miktarına da etkisi büyüktür. Yakıt tasarrufu isteyen sürücüler daha küçük çaplarda lastikler seçebilirler. Lastiğin çapını yüzde 3 oranında artırmak ya da eksiltmek araca büyük bir etki yapmayacaktır. Böylece Lastik numaraları neyi ifade eder? Sorusuna detaylarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.