Araba sevdalılarına özel!

Ford Fiesta Arıza Lambaları

0 214

Ford fiesta arıza lambaları, kritik bir öneme sahiptir. Ford fiesta markası ülkemizde çok yaygın kullanımı olan bir ford modelidir. Ford markasına duyulan güven model araçlarına olan ilgiyi ve satışı gün geçtikçe artırmaktadır. Günümüzde ülkemiz trafiğinde ford markalı araçlara birçok yerde karşılaşırız.

Ford fiesta marka arabalarda arabayı çalıştırdığınız zaman gösterge ekranında bulunan uyarı ışıklarının hepsi aynı anda yanar. Yanan gösterge ekranı yaklaşık bir saniye içinde söner. Gösterge ekranında kırmızı yanan gösterge varsa bu durum bir arızanın habercisidir.

Ford fiesta marka arabalarda gösterge panellerinde bulunan bu uyarı sistemi iki aşamalı olarak bize hata bildirimi sunmaktadır.

 • Birinci aşamada arıza lambaları sarı renkte yanar.
 • İkinci aşamada arıza lambaları  kırmızı renkte yanar.

Sarı renkte yanan ikaz arızanın çok önemli olmadığını ama bir teknik serviste arızanın sebebini gözden geçirilmesi gerektiğini anlatır. Kırmızı renkte yanan ikaz ise arızanın önem durumunu gösterir ve aracın acilen teknik servise gösterilmesi gerektiği durumunu belirtir.

Aracın ekran göstergesinde yanıp sönen arıza lambası yanıp sönmeye devam ettikçe sorun davam ediyor anlamını çıkarabiliriz. Arıza lambası kırmızı yanan araçlarda ileri dönemlerde geri dönülemez sorunlarla karşılaşmak istemiyorsak bir an evvel sorunu çözmemiz gerekmektedir. Ford fiesta arıza lambaları farklı ekran işaretleriyle karşımıza çıkmaktadır.

Ford Fiesta Arıza Lambaları

Ford Fiesta Ekran İşaretleri

Ford fiesta marka araçlarda ekran göstergelerinde bulunan işaretler şunlardır.

 • Check engine uyarı işareti
 • Abs uyarı işareti
 • Şarj uyarı işareti
 • Sis lambası işareti
 • Buzlanma işareti
 • Eğik çizgi işareti
 • Benzin pompası işareti
 • Emniyet kemeri işareti
 • Araç far işareti
 • Yuvarlak içinde ünlem uyarı işareti
 • Direksiyon yanında ünlem işareti

Ekran işaretlerinden bir diğeri ise buzlanma göstergesidir. Bu durumda yolda buzlanma olduğunu ve soğuk hava şartlarına karşı alınması gereken önlemler olduğunu ifade eder. Ekran işaretlerinden bir diğeri ise eğik çizgi göstergesidir. Arabayı çalıştırdığınız zaman sürekli yanıyorsa denge konusunda arabada arıza olduğunu ifade eder.

Ekran işaretlerinden bir diğeri ise benzin pompası işaretidir. Bunun anlamı araçta yakıtın tükenmek üzere olduğunu ifade eder. Ekran İşaretlerinden bir diğeri ise emniyet kemeri işaretidir. Bunun anlamında araç ön koltuğunda emniyet kemerinin takılı olmadığını gösterir.

Ford Fiesta Ekran İşaretleri

Ekran işaretlerinden bir diğeri ise araç far göstergesidir. Araç farları yandığı zaman yanmaktadır. Ekran işaretlerinden bir diğeri yuvarlak içinde ünlem işaretidir. Bunun anlamı araç çalıştığı durumlarda el freni indirilmezse yanar ve uyarı verir. El freni inik durumdayken uyarı veriyorsa fren sıvı seviyesinin düşük olduğu ve ya fren sisteminde bir arıza olduğu anlamına gelir.

Ford Fiesta Gösterge Paneli İşaretleri Anlamları

Ford fiesta marka araçlarda beyin bölümüne bağlı kontrolü ile gerçekleşen bir aksamda arıza olması durumunda check engine uyarısı verebilir. Bu tarz olası durumlarda ilk akla gelen bozulmaları şöyle sıralayabiliriz. Ford fiesta arıza lambaları gösterge panelinde farklı işaretlerden oluşmaktadır.

Motor kontrol lambası uyarısı varsa fabrika kodlarından farklı bir değer sapması olduğu için aracınızı teknik serviste aracınızı bilgisayara bağlayarak sorun tespiti yapılabilir. Aracınızın motor kontrol lambası yanıp sönüyorsa arıza o an için ortaya çıktığı anlamına gelir.

YouTube video

Aracınızın motor kontrol lambası kırmızı yanıyorsa aracınız bu fabrika değerlerinden sapan durumu fark etmiş ve araç beynine kaydettiği anlamına gelmektedir. Motor arıza lambasının genel olarak yanma sebebi ateşleme ve yakıt sistemi arızasından kaynaklanmaktadır.

Ford fiesta marka araçlarda ekran işaretlerinden bir diğer ise abs uyarısıdır. Bu durumda aracın abs fren sisteminde bir arıza oluştuğunu anlamamız mümkündür. Ford Fiesta marka araçlarda ekran işaretlerinden biri şarj işaretidir. Bu işaretin yanması durumunda aracın aküsünde bir problem olduğunu anlarız. Bu durumda en yakın teknik servise aracımızı götürmemiz gerekmektedir.

Ford Fiesta Gösterge Paneli İşaretleri Anlamları

Ekran işaretlerinden bir diğeri sis lambası göstergesidir. Bu işaret arkada bulunan sis lambalarını kullandığınız zaman uyarı işareti vermektedir. Ford fiesta arıza lambaları anlamlarını biliyor olmanız; aracınızda olası hataların önüne geçmenizi mümkün kılar.

Ekran işaretlerinden bir diğeri ise direksiyon yanında ünlem işaretidir. Bunun anlamı hidrolik direksiyon uyarı lambası ikaz uyarı ışığı anlamına gelir. Elektrik destekli direksiyon (EPS) sistemi uyarı ışığı varsa bu gösterge ışığı, kontak anahtarı “ON (AÇIK)” konumuna getirildiğinde yanacak ve sonra motor çalıştıktan sonra sönecektir. Bu ışık, eps’de arıza olduğunda da yanar. Sürüş sırasında yanarsa, aracınızı kontrol edilmesi amacıyla yetkili servisine götürmenizi öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.