Araba sevdalılarına özel!

Bayanlar İçin Araba Kullanma Teknikleri

0 1.811

Bayanlar araba kullanma konusunda erkeklere göre daha tedirgin olmaktadırlar. Bu noktada tedirginliğin getirdiği tecrübesizlik nedeniyle birçok kadın araç kullanma hususunda geri planda kalmayı tercih etmektedir. Özellikle araç kullanmak mecburiyetinde kalan kadınların bu süreçte yaşadıkları tedirginlik kendilerine zorlu bir süreci de getirdiğinden oldukça eziyet hali söz konusu olmaktadır.

YouTube video

Aynı zamanda bu panik nedeniyle trafikte birtakım önlenemez kazalar da söz konusu olmaktadır. Ancak bayanlar için araba kullanma teknikleri sayesinde bu sürecin daha eğlenceli ve zevkli geçmesi mümkündür.

Böylece ehliyeti bulunan tüm bayanlar erkekler kadar ve hatta erkeklerden çok daha iyi araba kullanabilmektedirler. Bu noktada tuşların ilk olarak sakinliğini korumaları ve mümkün olduğunca rahat davranmaları gerekmektedir.

Bayanlar için araba kullanma teknikleri genel olarak şöyle sıralanabilir;

  • bayanlara araba kullanmayı öğretecek olan kişilerin ilk olarak aynaların nasıl kullanacağını öğretmesi ve bu durum hakkında bilgi vermesi gerekmektedir.
  • daha sonra bayan sürücünün emniyet kemerini takarak koltuk ayarını yapması öğretilmelidir.
  • bayanların arabayı çalıştırmadan önce gerçekleştirilmesi gereken tüm hazırlıkların kendisine arabanın pasif konumunda bulunması halinde öğretilmesi gerekmektedir.
  • ilk olarak aracın durur pozisyonundan hareket eder pozisyona nasıl getirileceğinin öğrenilmesi oldukça önemlidir.
  • araba hareket ettirildikten sonra sürücünün yol içerisinde dikkat etmesi gereken ve ihtiyaç duyacağı bir takım bilgiler kendisine öğretilmelidir.
  • bu noktada özellikle solama yaparken oldukça dikkat etmesi hususunda gerekli tüm bilgilerin verilmesi gerekmektedir.
  • ve son olarak genellikle kadınların en çok zorlandığı sorunlar arasında vites geçirme problemi yer aldığından vitesin daha kolay nasıl geçirileceği yönündeki püf noktalarında kendisine uygulamalı olarak öğretilmesi gerekmektedir.

Tüm bu bilgilerin düzeni iyi ve doğru şekilde verilmesi halinde bayanlar çok rahat bir şekilde araba kullanabilirler ve birçok kaza ihtimali en aza indirilmiş olabilir.

İlgini Çekebilir  Citroen Hangi Ülkenin?

Genellikle kadınların araç kullanmada en çok sıkıntı yaşadıkları sorun eşleri tarafından eğitilmeleri olduğundan bu süreçte eşlerinin kendilerine karşı gösterdiği sabırsız davranışlar performanslarında düşüşlere sebep olmaktadır.

Araba Kullanmak Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

ehliyeti bulunan sürücülerin temelde tüm sürüş eğitimleri tamamlandığı anlamına gelmektedir. Ancak kişilerin teorik bilgileri bilmesi trafikte araç kullanacağı anlamına gelmemektedir.

Bu noktada araba kullanmaya yeni başlayacak kişilerin mutlaka bol bol pratik yapması gerekli özellikle kadınların kendisine panik yaptırmayacak kişiler ile çalışmalarını gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Park Etme Teknikleri

Özellikle bayanlar tarafından en çok korkulan durum park etme olmaktadır genellikle ehliyet kurslarında bayanlara veya diğer sürücü adaylarına 2 duba arası park etme gösterildiğinden park etme süreci çok daha kolay olmaktadır.

Ancak canlı yani fiziksel olarak var olan 2 araca çarpmadan fark etmek kadınların korkulu rüyası olmaktadır.

Bu noktada ilk olarak bayanlara dikey araç nasıl park edilir? ve yatay araç nasıl park edilir? hususlarında bizzat pratik yaparak eğitim verilmesi oldukça önemlidir.

Araba Kullanırken Stresi Azaltma Yolları Nelerdir?

Bayanların en sık yaşadığı problem araç kullanırken stres yaşamaları olmaktadır bu durumda araba kullanırken stresi azaltma yolları arasında ilk sırada aracın yeterince tanınması yer almaktadır. Hemen her konuda olduğu gibi insanlar bilmedikleri ve hakim olmadıkları şeylere kullanırken stres yaşamaları oldukça normaldir.

Bunun yanı sıra koltuk veya aynı ayarının kişisel olarak doğru şekilde ayarlanması da kişilerin trafiğe ve araca daha rahat hâkim olmasına yardımcı olduğundan stres önemli ölçüde azaltılmış olmaktadır.

Son olarak ilk pratik dönemlerinde mümkün olduğunca bayanların trafiğin az aktığı yerlerde pratik kazanmaları oldukça önemlidir.

İlgini Çekebilir  Araç Muayene Cezası 2023
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.