Araba sevdalılarına özel!

Fiat Hangi Ülkenin?

0 35

Fiat hangi ülkenin? Ülkemizde sürücülerin uzun yıllardan beri severek kullandığı marka olan Fiat sunduğu şehir içi kullanımına uygun araçlarla öne çıkıyor. Araçlarının düşük yakıt tüketimine sahip olması da sürücülerinin bu markayı tercih etmesinin başlıca sebeplerinden bir tanesi. Marka 11 Temmuz 1899 yılında kurulmuştur. Kuzey İtalya’nın en güzel şehirlerinin biri olan Torino kentinde ilk fabrika açılmıştır. Peki, Fiat hangi ülkenin, dahası Fiat nasıl bir marka? İşte bu sorular hakkında merak ettiğiniz her şey!

Markanın kurucusu ise Giovanni Agnelli’dir. Fiat ismi aslında bir kısaltmadır. Açılımı Fabricca İtaliana Automobili Torino’dur. Bizim bildiğimiz Fiat aslında bir markadan çok bir gruptur. Birçok alt markanın sahibi Fiat S.P.A. ‘dır. Bu markalar arasında Alfa Romeo, Lancia, Jeep, Dodge, Yamaha Motor bulunmaktadır. Bu haliyle marka en büyük otomobil sanayisi grupları arasında üst sıralardadır. 

Torino şehrinde hayatına başlamış olan şirket 1909 yılında Amerika’da bir fabrika açmıştır. İngiltere de ise çok tutunamamıştır. İlerleyen zamanlarda bu pazarı kaybetmiştir diyebiliriz. Avrupa için farklı kasa tiplerinde araçlar çıkarsa da markaya olan talep oldukça düşüktür. 1922 yılından sonraysa orta gelirli ve üst gelirli kişiler içinde araçlar üretmeye başlamışlardır. Sadece araç üretimiyle sınırlı kalmayan firma ilerleyen dönemlerde farklı araçlar için motorlar da üretmiştir. Mottosu herkes için otomobil olan şirket gerçekten de her ekonomik sınıfa göre araç üretmektedir.

İlerleyen zamanlarda yönünü Amerika’ya çeviren şirket burada oldukça önemli bir satış başarısı elde etmiştir. Şirket ilk ticari aracını 1975 yılında çıkarmıştır. Bu şekilde birçok farklı kesim için üretime giren bir markadır. Böylece herkes Fiat markası altında kendine uygun aracı bulabilmektedir. Ayrıca marka farklı ülkelere göre de araçlarında değişikliğe gidebilmektedir. Bu sayede marka birçok farklı pazara girebilmeyi başarmış ve kâr marjını oldukça yükseltmiştir.

Fiat hangi ülkenin

İçerik Tablosu

Fiat Hangi Ülkenin Arabası

Araçlarının kasalarını ve özelliklerini neredeyse her sene makyajlayarak yoluna devam eden şirket çağı yakalamak konusunda da oldukça başarılıdır. En çok sevilen markalarına bakacak olursak;

  • Fiat Fiorino
  • Fiat 500
  • Fiat 500X
  • Fiat Tipo
  • Fiat X1

Sayılabilir. Fiorino ülkemizde bulunan Bursa fabrikalarından çıkmaktadır. Oldukça güçlü bir motora sahiptir. Bu özelliğiyle ticari araç olarak da kullanılabilir. Fiat 500 ise kompakt bir araçtır. Şehir içinde kullanım için en uygun araçlardan birisidir. Fiat500x ise hem görüntüsüyle kendine hayran bırakmakta hem de güçlü motoruyla dikkatleri üzerine çekmektedir. 500 ibaresi yüzünden Fiat’ın kompakt aracıyla oldukça karıştırılmaktadır. Fakat bu araç için SUV sınıfı demek yanlış olmaz. 5 kişilik bir araçtır. 160 beygir güç üretebilmektedir. 

Fiat denilince akla gelen araçlardan birisi de Tipodur. Bir dönem dinamik modellerden hoşlanan gençler bu aracı oldukça beğenmekteydi. Keskin hatlara sahip olması aracı görüntüsünü ilgi çekici hale getirmekteydi. İlk kez 200 yılında tanıtılan araç Fiat Doblo ve Fiat XP modellerine de ilham olmuştur. Hatta Fiat’ın bir alt markası olan Citroen ’in Jump modelinin de bu araçtan esinlendiği söylenmektedir.   

Son olarak ismi çok bilinmese de sportif bir model olması, ilklere imza atmasıyla X1 Fiat’ın öncü modeli olmuştur. Araç 270 kilometre hıza ulaşmış ilk araçtır. Bu araç için özel bir yakıt enjeksiyon ve vites sistemi tasarlanmıştır. Heybetli bir araç olmasına rağmen çıktığı hızlar insanları oldukça şaşırtmıştı. Yine aynı model daha sonra bir ilke daha imza atıp 320 kilometrenin üzerine çıkmıştır. Bu modeller haricinde Fiat yıllar için birçok ikonik tasarım yapmıştır.

Fiat Hangi Ülkenin Arabası

Fiat Hangi Ülkenin Markası

Fiat markasının üretim tarihi oldukça geçmiş yıllara dayandığından birçok ilke imza atma şansı da olmuştur. Markanın ilk modeli Aristide Faccioli tarafından tasarlanmıştır. Bu modelin motoru arka kısımdaydı. Buda Fiat’ın ilklerinden biriydi. İkinci üretilen modeli olan Corsaise 24 beygir güce çıkabilen bir modeldi. Marka 1908 yılında 1F modelini ürettir. Bu model motorla şanzımanı bir noktada toplamayı başarmıştı. Bu tasarım daha sonra Avrupa ve Amerika’da sıkça kullanıldı.

Firma Amerika’da fabrika açtıktan sonra ise daha büyük araçlar üretmeye başladı. Zero modeli firmanın 4 kişilik ilk tasarımıydı. Daha sonra bu model Avrupa’da da satışa sunulmuştur. 1912 yılından sonra Fiat Zero’nun 4 kişilik bir modeli piyasaya sunuldu. Bu modelde alıcılara 4 ya da 6 silindirli motorlar arasından seçim yapma şansı da verildi.

Fiat Hangi Ülkenin Markası

1914 yılından sonra marka Rusya’da bir şube açtı. O yıllar birinci dünya savaşı yaşandığından dolayı sivil araçlar yerine ağırlığını askeri araçlara verdi. 1919 yılında piyasaya sunduğu 501 modeli oldukça fazla sattı. Aynı şekilde 502 modeli de dayanıklılığıyla oldukça beğenildi. Sahra Çölünü aşabilen model büyük taktir kazandı. 1920 yılından sonra şirket yeni bir şanzıman tasarladı. 4 vitesli bu tasarım motor verimliliğini de büyük ölçüde artırıyordu. 1922 yılında şirket İtalya’nın Lingotto şehrinde oldukça büyük bir fabrika açtı. 

Bu fabrikada üretile 519 modeli 6 silindirli bir motora sahipti. Valfleri motor silindirinin üst kısmında yer alıyordu. Frenleri yenilenmiş ve motor tasarımı daha kompakt bir hale getirilmişti. Bu haliyle 70 kilometreye kadar çıkabilen araç insanları heyecanlandırmıştı. Bu şekilde araçlarını değiştirerek ve yenileyerek yoluna devam eden marka kompakt modelleriyle sevildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.