Araba sevdalılarına özel!

Hurda Belgeli Ne Demek?

0 6

Hurda belgeli ne demek? Hurda belgeli araç terimini birçok sürücü duymuştur. Bu işlem bir dizi bürokratik sürecin tamamlanması ile yapılabilmektedir. İşlem sonrasında araç için trafiğe çıkarılamaz belgesi alınmış olur. Böylece araç sahibi artık aracı muayeneye götürmek zorunda kalmaz. Vergi verme ve sigorta yaptırma zorunluluğu da ortadan kalkar. Fakat bu belge her araç için alınamaz. Bunun için aracın 16 yaşından büyük olması gereklidir.  Peki, hurda belgeli ne demek? Ayrıca, hurda belgeliyle çekme belgesi aynı mıdır? İşte detaylar!

Birçok kişi hurda belgesi ile çekme belgesini karıştırmaktadır. Bu noktada şunu söylememiz gerekir ki çekme belgesi geçici bir şeydir. Kişiler istedikleri zaman araçlarının muayenesini yaptırıp çekme belgesini iptal edebilirler. Fakat hurda belgesi kalıcıdır. Bir kere bu belge alındıktan sonra artık iptali mümkün değildir. Hakkında bu belge alınmış olan araç kalıcı olarak trafikten men edilir.

Bir kere hurda belgesi alınmış araç bir daha trafiğe çıkamaz. Aracın tüm kusurları giderilse hatta araç en baştan sıfırdan yapılsa bile bu durum değişmez. Eğer hurda belgeli bir araç trafikte tespit edilirse cezai işlem uygulanır. Araç kazaya karışırsa alacağı ceza daha da artar. Karıştığı kazanın büyüklüğüne göre para cezası yerini hapis cezasına da bırakabilir.

Hurda belgeli ne demek?

Fakat bu araçların alım satımı yapılabilmektedir. Çünkü araç hurdaya çıksa da parçalar hala değerini koruyabilmektedir. Ayrıca hurdaya çıkmış antika değeri olan araçları restorasyon hobisi olan kimseler almaktadır. Bu araçları ilk hallerine getirip sergileyebilmektedirler. Hurda araçların alım satımında da bazı kurallar bulunmaktadır. Bu araçların motorun üstünde bulunan şasi numaraları satılamaz.

İçerik Tablosu

Hurda Belgeli Araç Ne Demek

Ülkemizde ki araçlarının yüzde 40’ı artık 16 yaşını geçtiği için hurda belgesi alabilme statüsüne sahiptir. Fakat bu araçlar yürüyen aksamları ve fren sistemleri eski olmasına rağmen hala trafikte kullanılmaktadır. Çevre dostu olmaktan uzak bu araçların hala trafikte olmasının sebebi de araç fiyatlarının yüksek olmasıdır. Birçok sürücü hurdaya çıkması gereken araçlarını hala kullanımda tutmak için ısrar etmektedir.

Aracını hurdaya çıkarmak isteyen sürücüler;

  • Öncelikle bulundukları ilde ki şoförler odasına gidip başvuru yapmalıdır.
  • Bu başvuru sırasında ruhsatın beyan edilmesi gerektiğinden yanınızda bulunması gerekmektedir.
  • Ayrıca başvuru esnasında başka belgelere de ihtiyaç olabilmektedir.
  •  Bu nedenle aracınıza ait muayene evraklarını ve sigorta poliçelerini de götürmeyi unutmamalısınız.

Buradan sonra ki durak vergi dairesi olacaktır. Aracınızın ödemediğiniz vergi borcu varsa hurdaya çıkaramazsınız. Bu nedenle vergi dairesine gidip borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir. Ardından vergi borcu yoktur yazısı almalısınız. Daha sonra bu belgeyi de Şoförler odasına götürüp beyan etmeniz gerekmektedir. Bundan sonra sadece verdiğiniz belgelerin incelenmesini bekleyeceksiniz. Kısa süreler içerisinde aracınızın hurda belgesi çıkarılacaktır. Bu noktadan sonra aracınızı bir noktaya çektirebilir ya da hurdacılara satabilirsiniz.

Hurda Belgeli Araç Ne Demek

Genelde birçok devlet insanları araçlarını hurdaya çıkarma konusunda teşvik etmektedir. Çünkü eski araçlar trafikte olduğu sürece hem çok yakıt tüketmekte hem de çevreye zararlı olmaktadır.  Ülkemizde de zaman zaman hurda aracını getiren kimselere ÖTV indirimi yapılabilmektedir. Böylece kişiler 10.000 TL gibi yüksek meblağlarda indirim alarak yeni araçlarına kavuşabilmektedir. Eğer hurda aracınız varsa böyle bir fırsatı değerlendirmeyi düşünmenizi öneririz.

Hurda Belgeli Araç Alınır Mı

Hurda belgeli bir aracı almanın temel olarak bir faydası olmayacaktır. Fakat yedek parça alım satımı yapıyorsanız bu tarz hurda araçların parçalarını alabilirsiniz. Hurda araç alacak kimseler bilmelidir ki her hurda aracında parçaları para etmemektedir. Bu nedenle yedek parça piyasasını zaman zaman kontrol edip buna göre markalar arasından seçim yaparak hurda araç alabilirsiniz. Böylece yedek parça satışını kendinize bir iş olarak değerlendirebilirsiniz.

Özellikle kendine ait deposu bulunan kimseler ve gerekli ekipmanlara sahip olan insanlar bu tarz alım satım işlemlerinden para kazanabilmektedir. Ayrıca eski arabaların parçalarının yanında kalıntıları da para edebilmektedir. Araç üzerinde ki çelik parçaları ve somunları satabilirsiniz. Yine araç içinden geçen elektrik aksamının içinde fazlaca bakır bulunmaktadır. Bu bakırları da değerlendirebilirsiniz. Bu süreç zahmetli olsa da size emeğinizin karşılığını verecektir.

Hurda Belgeli Araç Alınır Mı

Son olarak antika değeri olan araçları alana kişiler hobi sahibi de olabilmektedir. Kendi garajları olan kimseler bu tarz araçları alıp orijinal parçalarla birleştirerek ortaya ilk gün ki kadar güzel araçlar çıkarabilmektedir.  Birçok zengin kimsenin bu şekilde oluşturduğu insanları kıskandıracak garajlarının olduğunu internetten görebiliyoruz. Yıllarca uğraşarak hurda araçları yeniden eski görkemli haline getiren bu kimselerin hobisi birçok araba severin hayalidir.

Bu durumların dışında hurda araçları almanın bir faydası olmayacaktır. Çünkü hurda araçların artık trafikte yeri kalmamıştır. Ne yazık ki eski arabalardan hoşlanan kimseler ne kadar isteseler de bu araçlarla artık trafikte gezemezler. Bu araçlar artık sadece görsel olarak değerlendirilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.