Araba sevdalılarına özel!

Kızdırma Bujisi Göstergesi Yanıp Sönüyor

0 3

Kızdırma bujisi göstergesi yanıp sönüyor uyarısı sıklıkla karşımıza çıkar. Kızdırma bujisinin diğer ismi ısıtma bujisidir. Dizel motora sahip araçlarda bulunur. Soğuk havalarda dizel araçların motorları çalışmayabilmektedir. Kızdırma bujisi ise ön ısıtmayı sağlayarak motorun kolayca çalışmasını sağlar. Ara sistemleri ısıtır. Bununla birlikte motor ısısı normal değerlere kadar çıkana kadar çalışmaya devam eder. Marşa basılmasından sonra kızdırma bujisi harekete geçer. Her silindirin içinde bir tane kızdırma bujisi bulunmaktadır. Silindir kapaklarının üzerinde bulunabilir.

Otomobilde bulunan ateşleme sisteminin bir parçasıdır kızdırma bujileri. Ateşleme sisteminde normalde yakıt ve hava karışımı tutuşuncaya kadar yanma odasında sıkıştırılır. Ama soğuk havalarda bu tepkimenin gerçekleşmesi çok daha zor olmaktadır. Kızdırma bujileri yanma odasının içini ısıtır. Böylece tepkime çok daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleşir. Kızdırma bobinin çalışmaya başlamasının ardından iç silindir ısınmaya başlar. Böylece yanma odası da ısınmış olur.

YouTube video

Bujiler genelde en az 150.000 kilometre boyunca sorunsuz şekilde çalışırlar. Fakat sürücünün aracı kullanma yoğunluğuna bağlı olarak bu süre çok daha azalabilir. Genelde kızdırma bujileri ömrü doldurduktan kısa bir süre sonra diğer bujilerde efektif şekilde çalışma yetilerini yitirebilir. Bu nedenle sürücüler kızdırma bujileri için servise gittiklerinde diğer bujileri de göstermeyi ihmal etmemelidir. Bu sistem sürücüler tarafından oldukça yararlı bulunmaktadır. Özellikle sıcaklıkların eksilerde seyrettiği ülkeler için bu sistem paha biçilmez bir nimettir. Kızdırma bujisi göstergesi yanıp sönüyor uyarısını her zaman dikkate almak gerekiyor.

Kızdırma bujisi göstergesi yanıp sönüyor

Kızdırma Bujisi Yanıp Sönüyor

Kızdırma bujilerinin yanıp sönmesi genel olarak bir sorun teşkil etmeyecektir. Fakat yanmış bujiler bir süre sonra akünün ya da marş motorunun arızalanmasına sebep olabilir. Ayrıca çalışmayan bujiler motorunuzun çalışma güçlüğü yaşamasına sebep olabilir. Bu nedenle kızdırma bujileriniz tamir edilene kadar aracı dikkatli şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz. Soğuk havalarda aracınızı durdurduktan sonra tekrar çalıştıramayabilirsiniz. Bujilerinizi kontrol edeceğiniz zaman bunu motorunuz soğukken yapmanız daha doğru olacaktır.

Motor sıcakken kızdırma bujileri çalışmasa bile araç sorunsuz çalışacaktır. Bujilerinizin arızalanıp arızalanmadığını şu belirtilerden anlayabilirsiniz.

  • Aracı çalıştırdığınızda yoğun bir egzoz dumanı görebilirsiniz
  • Motorunuz soğukken aracı çalıştırmakta güçlük çekiyorsanız
  • Gösterge panelinizde bununla ilgili uyarı varsa ve yanmaya başladıysa
  • Motorunuz soğuk havalarda çalışmıyorsa

Kızdırma bujilerinizin ömrünün bittiğini anlayabilirsiniz. Bu durumda aracı servise götürdüğünüzde ustalar öncelikle bujileri kontrol edecek ve arızalı olanları tespit edeceklerdir. Genelde ustalar bir buji arızasında bile bütün bujilerin değiştirilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Çünkü diğer bujilerde kısa süre sonra ömrünü tamamlayabilir. Tekrar tekrar servise gitmektense tek seferde hepsinin değişikliğini yapmak en doğrusu olacaktır.

Değişiklik işleminde öncelikle elektrik konnektörleri çıkarılır. Daha sonra bujiler yerinden çıkarılır. Konnektörler tekrar yerine takılır. Bujiler kontrol edilir. Eğer sorunsuz çalışıyorsa sorun giderilmiş demektir. Kızdırma bujisi göstergesi yanıp sönüyor uyarısı sonrasında tamircinize uğramanızda da fayda var.

Kızdırma Bujisi Yanıp Sönüyor

Ön Isıtma Göstergesi Yanıp Sönüyor

Sıfırdan alınan araçlar bile kullanım sıklığına bağlı olarak bir süre sonra arıza verebilir. Bunun sebebi parçaların zamanla yıpranması ve eskisi gibi düzenli çalışamamasıdır. Sürücülerin yaşadığı sorunlardan bir tanesi ön ısıtma ya da kızdırma buji göstergesinin yanmasıdır. Bu işaret düzenli şekilde yanabilir. Bazı durumlar yanıp belli bir süre sonra sönebilir. Her iki durumda da sürücülerin yapması gereken araçlarını bir servise götürmeleridir. Çünkü bu işaretin yanması sistemde bir sorun olduğunun delilidir.  Kızdırma bujisi göstergesi yanıp sönüyor uyarısını dikkate almak; bu sorunun tamir edilmesini mümkün kılmak; aracınızın diğer parçalarını da koruyacaktır.

Eğer işaret zaman zaman yanıyor ve tekrar sönüyorsa bu elektriksel bir arıza veya sensör bozukluğunu işaret eder. Sensör bozuklukları olası arızalardan birisidir. Zamanla sensörler çevre koşullarından etkilenebilir. Bunun sonucunda kızdırma bujileri sorunsuz çalışsa bile bunu algılayamayıp yanlış uyarılar gönderebilir. Elektriksel bir arıza olması durumunda da bujilere yeterince güç gitmeyebilir. Bu durumda bujiler gerektiği gibi çalışmayacağından arıza lambası yanabilir. Güç gitmeye başlayınca da bujiler yeniden çalışır ve lamba söner.

Ön Isıtma Göstergesi Yanıp Sönüyor

Bu durumlarla karşılaşmamak için aracınızın bakımlarını eksik etmemelisiniz. Özellikle yaşlı bir aracınız varsa elektrik kablolarını ve bağlantı noktalarını kontrol ettirmeyi ihmal etmemelisiniz. Aracınızı çalıştırdığınızda da hemen hareket ettirmemelisiniz. Araca ısınması için bir miktar süre tanımalısınız. Ayrıca aracınız için kullandığınız yakıtı da kaliteli seçmelisiniz. Ayrıca kızdırma bujisinin çalıştığını gösteren ikaz lambaları bulunan araçlarda bu lamba sönmeden araç hareket ettirilmemelidir. Bu kurallara dikkat ettiğiniz sürece kızdırma bujisi görevini sorunsuz yapacaktır. Kızdırma bujisi göstergesi yanıp sönüyor uyarısının çözümü gündeme geldiği zaman karşımıza titiz bir süreç çıkar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.