Araba sevdalılarına özel!

Kia Hangi Ülkenin Arabası?

0 2

Kia hangi ülkenin arabası? Seul’da kurulmuş olan Kia markası 44 yılından beri üretim yapmaktadır. Güney Kore’den çıkmış olan marka ilk başlarda bisiklet üretmektedir. Daha sonra otomobil üreticiliğine geçmiş ve 98 yılına kadar farklı modellerde araçlar üretmeye devam etmiştir. 98 yılından sonra ise konsorsiyum tarafından satın alınmıştır. Bu konsorsiyumda Daimler- Chrysler ve Hyundai Motor Company bulunmaktadır.  Bu satın alım sonrasında marka satışlarını artırmaya başlamıştır. Adeta şahlanan marka sponsorluk anlaşmalarına da imza atmıştır.

FİFA ile yaptığı sponsorluk anlaşması bunlardan birisidir. Marka üst sıralarda ki markaların arasına adını yazdırmak istemektedir. Bu amaçla da emin adımlarla yürümektedir. 2014 yılında sonra marka logosunu ve sloganını güncellemiş, yenilikçi tavrını bir kere göstermiştir. Ülkemize bakarsak markanın satışı 92 yılından sonra başlamıştır. O zaman markanın distribütörlüğünü İhlas Holding üslenmişti. İlerleyen dönemlerde Kia distribütörlük anlaşmasını yeniledi. 2001 yılından sonra marka Çelik Motor ile yoluna devam etme kararı almıştır. 

Kia Hangi Ülkede Üretiliyor

Markanın binek araçları, SUV tarzı modelleri ve Ticari modelleri bulunmaktadır. Binek modelleri arasında;

 • Picanto
 • Rio
 • Optima
 • Stinger

Bulunmaktadır. SUV modeller arasında ise;

 • Venga
 • Carnival
 • Sorento

Bulunuyor. Ticari modellerde ise;

 • Beste
 • Bongo
 • Ceres
 • Pregio

Bulunuyor. Kia model araçlar söz konusu olduğu zaman karşımıza farklı özellikleri yansıtan modeller çıkmaktadır. Bu durumun doğal sonucu olarak bu markaya ait çok sayıda araç tasarımından rahatlıkla söz edebiliriz. Peki, Kia hangi ülkenin arabası? Dahası Kia hangi ülkede üretilmektedir? İşte detaylar!

Kia hangi ülkenin arabası

Kia Hangi Ülkede Üretiliyor

Kia markası ilk olarak üretime Kore’nin Seul şehrinde başlamıştır. İlk üretim yaptığı dönemlerde markanın şöhreti şimdiki kadar yüksek değildir. Hyundai markası bir Koreli olarak Kia markasından çok daha üstündü. Bu iki marka üretim konusunda oldukça efektif olduklarından Kore’nin ekonomisine katkıları büyük olmuştur. Zayıf bir şekilde otomobil piyasasına giren marka her geçen yıl üretim sayılarını artırmıştır. İlerleyen zamanlarda Avrupa ve Amerika olmak üzere birçok noktada satışları başlamıştır.

Kia hangi ülkenin arabasıdır

Hyundai markasının yüzde 33 değerinde hisse alması markanın yükselmesinin önünü açmıştır. Şirketler bu hisse alımından sonra birlikte hareket etmeye başlamış ve hem üretimlerini hem de satışlarını artırmayı başarmışlardır. Bir zamanlar Asya markaları Avrupa ve Amerika pazarlarına girmekte zorlanıyordu. Bu piyasalarda Uzakdoğu firmalarının tutunması müşteri talepleri farklı olduğundan sorunlu oluyordu. Kia markası müşterilerinin isteklerine cevap veren ve modellerini alıcılara beğendiren öncü markalardan birisi olmuştur.

Şu an markanın Almanya, Japonya, Fransa gibi birçok ülkede fabrikası bulunmaktadır. Hatta geçtiğimiz yıllarda marka Slovakya’da bulunan firmasında 3 milyonuncu aracını üretmiş ve bunu kutlamıştır. Ürettiği kaliteli ve çağı yakalayan araçları markanın oldukça fazla sevilmesini sağlamıştır. Ülkemizde fiyatları pahalı olsa da özellikle Avrupa’da marka orta gelir grubu için ideal bir araçtır. Günlük kullanım için aileler bu markanın aracını tercih edebilmektedir.

Kia Nasıl Araba, Alınır Mı

Kia Nasıl Araba, Alınır Mı

Birçok markanın arasından sıyrılmayı başarmış olan Kia için fiyat ve performans konusunda optimum bir araç diyebiliriz. Ülkemizde sıfır araç almak isteyenler markanın sunduğu modellere bakabilirler. Ülkemizde markanın imaj değeri çok yüksek değildir. Çünkü zamanında markayı ülkemize tanıtan yüklenici firma hakkında oldukça olumsuz yorumlar bulunmaktadır. Fakat marka yüklenici firma değişikliğine gittikten sonra bu olumsuz imajını atmaya başlamıştır. Günümüzde birçok sürücü markanın kalitesinden memnundur.

Modelden modele değişmekle birlikte yenilikçi bir marka olduğunu söyleyebiliriz. Araçlarının üzerinde sürücülere destek olan park sensörü, hız sabitleme özelliği gibi pek çok güncel özellik bulunmaktadır. Dayanıklı ve sağlam bir araçtır. Uzun kilometreler boyunca sorunsuz kullanabileceğinizden emin olabilirsiniz. Araçlarda birçok farklı motor seçeneği de bulunmaktadır. Sürücüler isteklerine göre seçim yapabilirler. Düşük motor hacimli modeller seçilirse şehir içinde uygun yakıt fiyatları elde edilebilir.

YouTube video
Kia hangi ülkenin arabası?

B segment ve SUV gibi farklı tasarımlara sahip marka için herkese hitap edebilir diyebiliriz. Geniş aileler SUV seçebilirken şehir içi kullanım için kompakt araçlar isteyenler B segment modeller seçebilirler. Sürücüler özellikle son modellerin performans konusunda başarılı olduğunu söylemektedir. Aracın hızlanma sorunu olmadığını belirten sürücüler ayrıca aracın sessiz olduğunu belirtiyorlar. Yani araçlar için konforlu demekte mümkün. Araç güvenlik konusunda da oldukça iyidir. 6’lı hava yastığı gibi gelişmiş önlemlere sahiptir. Böylece Kia hangi ülkenin arabası? Sorusuna detaylarıyla yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.