Araba sevdalılarına özel!

Tesla Model 3 İyi Mi?

0 3

Tesla Model 3 adından sıklıkla söz ettiren bir model olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Elektrikli otomobil denildiğinde akla ilk gelen markalardan biri şüphesiz Tesla’dır. Markanın gösterdiği başarılar elektrikli otomobil sektörünün de gelişmesine katkı sağlamıştır. Markanın en bilinen modellerinden biri olan Tesla 3’baktığımızda insanların bu markaya neden hayran oldukları anlaşılabiliyor. Araç teknik olarak sedan sınıfına girse de iddialı ve fütüristik görünümüyle öne çıkıyor. Elon Muska ait olan marka ilk olarak 2017 yılında lanse edildi.

Aracın içinde yer alan 15 inçlik ekran markanın adeta imzası haline geldi. İlk başta bu ekran yadırganmış olsa da daha sonra pek çok marka benzer sistemler kullanmaya başladı. Bu ekran üzerinden aracın her türlü ayarına ulaşılabilmesi firmaya iç mekânı sade bir şekilde tasarlama imkânı verdi. Tasarımcılar kompakt ve minimal bir dizayn ortaya koyabildiler. Araçta bulunan otonom sürüş sistemi de insanların araca ilgi göstermesine sebep oldu.

Tesla Model 3

Tesla Model 3 Türkiye Fiyatları

Ülkemizde resmi olarak satışa sunulmamış olan Tesla’nın birçok modelinin ilerleyen yıllarda ülkemize geleceği konuşuluyor. Henüz resmi distribütörü olmadığından markanın satış fiyatları ile ilgili net bir şey söylemek zor. Ama fiyatların 3 milyondan aşağı olmayacağı gelen bilgiler arasında. Modelin 3 farklı batarya paketi bulunmakta. Long range paketinin çok daha yüksek fiyatlara satılacağı tahmin ediliyor. 

Ülkemizde satılan ikinci el Tesla fiyatlarına baktığımızda ise

  •  2020 model standart pakete sahip modellerin fiyatı 1,7 milyondan başlıyor.
  •  2022 model olanlarına baktığımızda ise fiyatların 2 milyon liranın üzerine çıktığı görülüyor.
  • Standart paketlerin fiyatı 2,4 milyondan başlıyor.
  • Long Range paketinin fiyatı 2,8 milyondan başlıyor.

Tesla’nın ülkemize giriş yapmasıyla beraber ikinci el fiyatlarının düşebileceği de konuşuluyor.  Tesla Model 3 menziliyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

Tesla Model 3 Türkiye Fiyatları

Tesla Model 3 Menzili

Tesla markasının araçlarına verdiği değer oldukça yüksektir. Bu nedenle şirket sadece araçlarını makyajlamamaktadır. Her sene araçlarının menzili artırmakta ve yazılımını güncelleyerek aracı daha da mükemmelleştirmektedir. 2021 yılında aracın standart paketinin menzili 50 kilometre daha artırılmıştır. Şu an araç 423 kilometre menzile sahiptir. 100 kilometreye ise 5 saniye gibi kısa bir süre de çıkabilmektedir. 

YouTube video
Tesla Model 3 iyi mi?

Tesla 3 modelinin uzun mesafe paketinin menzili ile 602 kilometreye kadar çıkmıştır. Araçta bulunan çift motor ve aracın elektrik tasarrufu konusunda ki becerileri bir kere daha kendine hayran bırakmıştır. 75 kWh bataryaya sahip olan araç 440 beygir güç üretebilmektedir. Menzil konusunda adeta dünya rekoru kıran Tesla’nın daha ne kadar ileri gidebileceği ise tartışma konusudur.  Tesla Model 3 şarj özelliğiyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

Tesla Model 3 Menzili

Tesla Model 3 Kaç Saatte Şarj Olur

Menzil konusunda rekorlar kıran Tesla şarj konusunda da oldukça başarılıdır. Aracı özel şarj ünitesi ile 40 dakika kadar şarj ederseniz 50 kilometre gidebilirsiniz.  Eğer prizle şarj ederseniz 10 saat kadar sürecektir. Super Charge istasyonlarında şarj ederseniz de 15 dakikalık şarj 300 kilometrenin üzerinde menzil verecektir. Markanın bu konuda da birçok farklı projesi mevcuttur.

En son geçtiğimiz aylarda marka devrim niteliğinde bir şarj ünitesini tanıttı. Üçüncü versiyon olarak adlandırılan bu istasyonlarda aracı 5 dakika şarj etmenin 120 kilometre menzil sunacağı öne sürüldü. Yeni istasyonların kablolarında sıvı soğutma sistemi kullanıldığı söyleniyor. Bu sayede kablolar taşıyabilecekleri maksimum yükü bataryalara aktarabiliyor. Ayrıca istasyonlarında kullanılan ünitelerinde geliştirildiği ve depolama ünitelerinin geliştirildiği de söyleniyor.

Tesla Model 3 Kaç Saatte Şarj Olur

Tesla Model 3 Batarya Fiyatları

Elektrikli araç bataryalarında en büyük sorunlardan birisi ısınmadır. Batarya ne kadar çok ısınırsa ömrü de o kadar kısalmaktadır. Bu nedenle elektrikli araç üreticileri soğutma sistemlerini bataryaları optimum ısıda tutmak için geliştirmektedirler. Araçlarda kullanılan standart bir batarya 10 sene kadar kullanılabilmektedir. Bu süreden sonra ömrü yavaş yavaş tükenmeye başlar. Aynı durum Tesla markasında da olduğundan alıcılar batarya tamiri için bir araç parası vermekten korkmaktadır.

Batarya tamiri ile ilgili marka olabildiğince uygun fiyatlar sunmaya çalışmaktadır. Aracın modeline göre fiyatlar birbirinden farklıdır. Tesla 3 modelinin ve Tesla Y modelinin batarya tamir ücreti 11.000 dolar ile 16.000 dolar arasında değişmektedir. SUV sınıfında yer alan Tesla X modelinin batarya tamir ücreti ise 21.000 dolara kadar çıkabilmektedir. Fiyatlar pandemi döneminde artmış olsa da firma yeniden fiyatları düşürmeye başladı. Tesla Model 3 farklı fiyat seçenekleri halinde karşımıza çıkıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.