Araba sevdalılarına özel!

Motosiklet Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır?

0 1

Motosiklet ehliyeti kaç yaşında alınır? Özellikle kendini özgür hissetmeyi sevenlerin ve adrenalin tutkunlarının hayallerini süsleyen bir taşıttır motor. Fakat bu araca binmek için bu taşıta özel ehliyet almak şarttır. Motor kullanmak isteyenler için birbirinden farklı ehliyet çeşitleri bulunmaktadır.

 • M sınıfı: 2,3 ya da 4 tekerli mopedleri kullanmak içindir.
 • A1 sınıf; 2 ya da 3 tekeri bulunan ve silindir hacmi 125 cc’yi geçmeyen araçlar içindir.
 • A2 sınıf; 35 kW’tan düşük hacimli motorları kullanmak içindir.
 • A sınıf; hacmi 35 kW üstü olan motorlar içindir.
 • B1 sınıf; 4 tekeri bulunan ya da motor sınıfına dahil olan araçları kullanmak içindir.

A sınıfı ehliyeti almak isteyen kimseler en fazla şartı yerine getirmek zorunda kalırlar. En az 20 yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Fakat bu yaşta A ehliyeti almak için en az 2 yıldır A2 motor ehliyetleri bulunmalıdır. A ehliyeti almak isteyenler şartsız bu ehliyete sahip olmak isterlerse en az 24 yaşında olmalıdır. A ehliyeti alan kimseler A1 ve A2 motor ehliyeti almak zorunda değildir. 

Motosiklet ehliyeti kaç yaşında alınır

A1 Motosiklet Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır

A1 motor ehliyeti en düşük yaşın istendiği ehliyetlerden biridir. 16 yaşına gelmiş olan kişiler bu ehliyeti almak için başvuruda bulunabilirler. Bu ehliyete sahip kişiler 11 kW ve motor gücü 14 hp olan motorları sürebilirler 

Kişilerin motor ehliyeti alması için belirli bir yaş sınırı bulunmaktadır. Kişilerin almak istediği ehliyet türüne göre en az 16 yaşında olmak gereklidir. B1, A1 ve M sınıfı ehliyetlerin hepsinde yaş sınırı 16 ‘dır. Ayrıca kişilerin ilkokul mezunu olması da şartlardan birisidir. Eğer özel bir sürücü kursunda eğitim almakta gereklidir. Kurs başvurusunda aşağıda ki belgeler ehliyet almak isteyen kişilerden talep edilecektir.

 • Kimlik fotokopisi
 • Diploma fotokopisi
 • Adli sicil kaydı
 • Araç kullanmaya uygun olduğunu gösterir sağlık raporu
 • Kişinin farklı ehliyeti varsa bunların fotokopisi
 • Fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş ve biyometrik olmalı)
 • Sınav giriş ücretinin yatırıldığını gösterir makbuz
 • 18 yaşından küçük kimseler için aile tarafından verilmiş muvafakatname

Kurslarda aldığınız eğitimle birlikte M.E.B. tarafından yapılacak olan sınavlara hazırlanmış olursunuz. Sınavlar teorik ve yazılı olmak üzere iki aşamada gerçekleşmektedir. Ehliyeti almak isteyen kimseler öncelikle yazılı sınava girerler. Sınavda karşılarına 50 adet soru çıkar. Soruların 27 tanesi trafik kurallarından, 13’ü ilkyardım bilgisinden, 10 soru ise motor bilgisinden çıkmaktadır. Bu sınavdan en az 100 üzerinden 70 puan almak gereklidir. Eğer sınavda başarılı olmazsanız 4 kere teorik 4 kere de yazılı sınava girebilirsiniz. Ama başarılı olmazsanız bu durumda yeniden eğitim alıp sınav ücretini ödemeniz gerekir.

A1 Motosiklet Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır

A2 Motosiklet Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır

A2 motor ehliyeti almak isteyen kimseler 18 yaşını doldurmalıdır. A2 motor ehliyeti almış olan kişiler 35 kW ve 47 hp motor gücüne sahip motorları kullanabilirler. Motosiklet ehliyeti için yazılı sınavda başarılı olduktan sonra teorik sınava gelecektir. Bu sınav yaklaşık 40 dakika sürmektedir. Sınavın bir kısmı özel parkurda geçer. Motor sürücüleri özel bir parkur içinde gözlemcilere maharetlerini gösterir. Önce slalom yaparlar, ardından 8 çizerler, sonra düz çizgi üzerinde giderler, panik fren yaparlar, hızlanırlar, kaçış manevraları yaparlar. Bu parkur bitince de trafiğe çıkıp bir süre de trafikte nasıl ilerlediklerini gözlemcilere gösterirler. Teorik sınavı da geçen ve eğitimle birlikte yaklaşık 3 ay süren bu zorlu programı tamamlayan sürücüler artık ehliyet almaya hak kazanmış olurlar. Sınav sonuçları genelde aynı gün açıklanmaktadır. Nadiren bir sonraki gün açıklanmaktadır. Bir hafta sonrada sürücü adayları kurstan dosyalarını alır ve harçlarını ödeyip ehliyetlerini emniyet trafik şubeden alırlar. 

Motosiklet ehliyeti almak için gerekli ücretler ne kadar merak edenler içinse ödenecek bedelleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kurs fiyatları 2022 yılı için ortalama; A1 ehliyeti için 2010 TL’dir.A2 ehliyeti için ücret 2400 TL’dir. A ehliyeti için 2900 TL’dir. B1 ehliyeti içinse 2900 TL’dir
 • Harç ücretleri ise 705 TL’dir
 • Sınav giriş ücretleri ise 280 TL’dir

Böylece motosiklet ehliyeti kaç yaşında alınır? Sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıtlar verdik! Siz de yorumlarınızla merak ettiklerinizi sorabilirsiniz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.