Araba sevdalılarına özel!

Kışın Arabanın Donmaması İçin Ne Yapılır?

0 2

Kışın arabanın donmaması için ne yapılır? Soğuk havalara kendimizi hazırladığımız gibi arabamızı da hazırlamalıyız. Bu yazımızda donmuş bir arabanın nasıl çalıştırılacağına dair merak ettiklerinize yanıtlar vereceğiz. Ayrıca kışın arabanın donmaması için neler yapılır? Sorusuna yanıtlar vereceğiz. İşte bu ve benzeri sorulara dair merak ettiğiniz sorular konusundaki tüm ayrıntılar!

Sıcaklık sıfırın altına düşerse, uygun şekilde hazırlanmadığı takdirde aracınız donabilir. Bu sorunu önlemenin birkaç yolu vardır. Ancak en iyisi hiç olmasını önlemektir. Peki, soğuk havalarda arabanızı nasıl çalışır durumda tutarsınız? Arabanızı kış boyunca iyi durumda tutmanıza yardımcı olacak ipuçlarını bir araya getirerek sizlerle paylaştık;

 • Akünüzün şarjına dikkat etmelisiniz
 • Aracınızın kışa hazır olduğundan emin olmalısınız
Kışın arabanın donmaması için ne yapılır

Akünüzün şarjına dikkat etmelisiniz

Gece dışarıda park halindeyken farlarınızı açık bırakırsanız, büyük olasılıkla akünüz sabaha kadar tamamen boşalacaktır! Işıklarınızı gece boyunca açık bırakmasanız bile, aküler yıl boyunca düzenli kullanımla tam olarak dolu tutulmazlarsa soğuk havalarda yine de boşalabilir. Bu nedenle, motorunuzu düzenli olarak çalıştırdığınızdan ve her hafta en az bir kez şehirde dolaştığınızdan emin olmanız gerekir. Ancak bu sayede sabah aracınızın başına geçtiğiniz zaman herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Aracınızın kışa hazır olduğundan emin olmalısınız

Soğuk havaya çıkmadan önce yapmanız gereken ilk şey, aracınızın soğuk hava için hazır olup olmadığını kontrol etmektir. Bu, yağ seviyesinin kontrol edilmesini ve gerekirse doldurulmasını ve ayrıca lastiklerin yeterince şişirilmiş olup olmadığını ve ıslak koşullarda güvenli sürüş için yeterli diş derinliğine sahip olup olmadığını kontrol etmeyi içerir.

Kışın Arabanın Donmaması İçin Yapılacaklar

Kışın Arabanın Donmaması İçin Yapılacaklar

Kışın, özellikle açık bir alana park edilmişse, araba donabilir. Kışın, sıcaklık sıfır derecenin altına düştüğünde ve hava çok soğuk olduğunda araba donabilir. Bunun nedeni havadaki nemin hava giriş valfinden aracın motor bölmesine girmesidir. Su daha sonra donar ve motorunuzun valflerini tıkar. Kontağı açıyorsun ama hiçbir şey olmuyorsa bu can sıkıcı bir sorundur. Bu noktada, arabanızı tekrar çalıştırmayı denemek için bazı basit şeyler yapabilirsiniz:

 • Yüksek oktanlı yakıt veya alkol bazlı yakıtlar kullanmayın
 • Motorunuzu birkaç saatte bir dışarısı hala soğukken çalıştırın

Yüksek oktanlı yakıt veya alkol bazlı yakıtlar kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Bu tür yakılar; düşük sıcaklıklarda diğer yakıt türlerine göre daha az buhar basıncı içerdiklerinden sıfırın altındaki sıcaklıklarda kullanıma uygun değildir. Bu türden bir yakıt kullanmak sadece işleri daha da kötüleştirecektir!

Motorunuzu birkaç saatte bir dışarısı hala soğukken çalıştırmanız, motorunuzu donmaması için işe yarayacaktır. Bu en iyi şekilde motoru önceden rölantide birkaç dakika çalıştırarak ısıtarak yapılır. Daha sonra tekrar çalıştırmadan önce tekrar soğumasını beklemelisiniz. Bu şekilde daha sonra donmuş parçalarla ilgili sorun yaşamazsınız!

Kışın Arabanın Donmaması İçin Yapılacaklar

Donmuş Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çoğumuz için kış, zamanımızın çoğunu kapalı mekanlarda geçirdiğimiz mevsimdir. Ancak bu aynı zamanda işe ya da okula gitmek için dışarı çıkıp araba kullanmamız gereken zamandır. Böyle zamanlarda aracınızın donması can sıkıcı olacaktır. Donmuş bir arabayı çalıştırmak için oluşturduğumuz aşağıdaki önerilerimiz işinize yarayacaktır;

 • Aracınızı gölgelik bir alana park edin
 • Motoru devirlendirmeden çalıştırın
 • Harekete geçmeden önce motoru birkaç dakika çalıştırın
 • Elektrikli marşlı otomatik şanzımanınız varsa buz çözücüyü açın

Günümüz itibariyle kendinizi sokakta arabanızı çalıştıramaz halde bulmanız alışılmadık bir durum değildir. Belki hava soğuk, belki işe geç kaldınız, ama büyük ihtimalle biri gelip size yardım edene kadar orada mahsur kalacaksınız. Ancak, arabanızın donmaması için sıcaklık çok düşmeden önce yapılabilecek şeyler vardır. Aşağıdaki seçenekler işe yarar çözümleri sunacaktır;

 • Arabanızı hızlı çalıştırın
 • Akünüzü kontrol edin
 • Sigortaları ve röleleri kontrol edin
 • Akü terminallerini ve kablolarını kontrol edin
 • Marş motorunu değiştirin – Şayet gerekiyorsa
YouTube video
Kışın Arabanın Donmaması İçin Ne Yapılır?

Şayet aracınız donmuş ve çalışmıyorsa; yapmanız gereken ilk şey, temiz ve sıkı olduklarından emin olmak için akü terminallerini ve kablo konektörlerini kontrol etmektir. Kirli veya paslanmış bir bağlantı, akımın aküden kablolar aracılığıyla marş motoruna akmasını zorlaştıracak ve bu da arabanızın çalışmamasına neden olacaktır. Donmuş bir aracınız varsa ve dizel yakıt kullanıyorsanız; yakıtınıza antifriz katmanız işe yarayabilir. Tabi ki bunu aşırıya kaçmadan yapmalısınız. Böylece Kışın arabanın donmaması için ne yapılır? Sorusuna detaylı bir şekilde yanıtlar verdik!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.