Araba sevdalılarına özel!

Motor Arıza Lambası Turuncu Yanıyor

0 3

Motor arıza lambası turuncu yanıyor hatası hemen her sürücüyü telaşlandıran bir uyarıdır! Motor aracın adeta kalbidir. Bu parçanın arızalanması diğer parçaların zarar görmesine sebep olabilir. Bu nedenle motor arızaları ciddiye alınmalıdır. Aksi halde araç çalışmaz hale gelecektir.

Motorda bir sorun oluştuğunda motor arıza ışığı yanmaya başlar. Bazı araçlarda bu ikaz lambası iki farklı renkte yanmaktadır. Motor ışığı sarı renkte yanıyorsa bu şoförün aracı servise götürmesi gerektiğini ifade eder. En kısa sürede araç sahibi tamir servisi ile iletişime geçmelidir.

Motor ışığının kırmızı yanması ise acil bir durumu ifade eder. Bu durumda araç daha fazla çalıştırılmamalıdır. Çünkü aracın motorunun ağır zarar görme ihtimali bulunmaktadır. En kısa sürede araç kenara çekilmeli ve çekici çağrılmalıdır. Motor ışığının yanmasının sebepleri şunlardır;

  • Ateşleme sistemi bozulmuş olabilir.
  • Hava akış sistemi bozulmuş olabilir.
  • Egzoz sistemi bozulmuş olabilir,
  • Yakıt sistemi bozulmuş olabilir.

Bu durumlar aracın kronik bir sorunundan kaynaklanabileceği gibi şoförün kullanım hatalarından da kaynaklanabilmektedir. Özellikle araçların bakım zamanlarının geciktirilmesi bu tarz sorunların çıkmasına sebep olmaktadır. Bazen bir sistemde oluşan hata bir diğer sistemin arızalanmasına sebep olabilmektedir.

Sonucunda motor arızalanmaktadır. Havalandırma sistemlerin de genelde bakımsızlıktan dolayı tıkanmalar sıklıkla yaşanmaktadır. Silindirlerin içine yeteri kadar hava girmeyince sağlıklı şekilde ateşleme gerçekleştirilememektedir. Bu dengesizleşme sonucunda da aksaklıklar ortaya çıkmaktadır.

Motor Arıza Lambası Turuncu Yanıyor

Motor Arıza Lambası Turuncu Yanıyor Neden?

Farklı durumlardan kaynaklı olarak Motor arıza lambası turuncu yanıyor! Uyarısı alabilirsiniz. Mesela, ortaya çıkan sorunlardan birisi yakıt sisteminin gerektiği gibi motoru besleyememesidir. Sürücülerin aldıkları yakıtın kalitesinin düşük olması tıkanmalara yol açabilmektedir. Yakıt filtresinin bakımının ve temizliğinin yapılmaması yakıtın motora ulaşmamasına ya da yanmanın doğru şekilde oluşmamasına neden olabilir.

YouTube video
Motor Arıza Lambası Turuncu Yanıyor Neden?

Yakıt aktarım borularının üzerinde oluşan çatlaklar ve yıpranmalarda gereken yakıtın motora ulaşmasına engel olabilir. Motorda doğru şekilde yanmanın gerçekleşmemesinin sebeplerinden birisi de ateşleme sisteminin bozulmasıdır. Eğer bujiler ömrünü tamamlamışsa ateşleme gerçekleşmeyecektir.

Aküde oluşan sorunlarda bu duruma yol açabilir. Çünkü akülerden gelen güçle bujiler çalışmaktadır. Akünün tükenmesi ya da bağlantı kablolarının yıpranması da bujilerin doğru şekilde ateşleme yapmasına engel olabilir. Tüm bu durumlarda sensörler gereken değerlerde verilerin gelmediğini fark edecektir. Sonunda sürücünün sorunu anlaması için motor ikaz ışığı yanmaya başlayacaktır.

Motor Arıza Lambası Turuncu Yanıyor Neden?

Motor Işığı Yanıyor

Motor ışığının yanması önemli bir durumdur. Motorun için yanma odaları bulunmaktadır. Farklı bir noktada karışan yakıt ve hava karışımı yanma odalarına aktarılmakta ve burada ateşlemektedir. Dizel araçlarda bu ateşleme işlemi basınç tarafından gerçekleştirilmektedir.

Benzinli araçlarda ise bu işlem bujilerden gelen kıvılcım sayesinde olmaktadır. Modern araçlarda motorun içinde oluşan yanma işlemi ECU denilen bir merkezi beyin tarafından kontrol edilmektedir. Bu sistem aynı zamanda oluşan sorunları da tespit etmekte ve sürücüye bildirmektedir.

İkaz lambasının araç çalıştırılınca bir kere yanıp sönmesi normaldir. Araçlar çalıştırıldığında ikaz lambalarının yanıp yanmadığını kontrol edebilmektedir. Motor ikaz lambası hareket halinde yanıp bir süre sonra sönüyorsa bu durum sensörlerde bir arıza olduğunu işaret etmektedir.

Motor Işığı Yanıyor

Motor ikaz lambası hareket halinde sürekli olarak yanmaya başladıysa bu bir sorun olduğunu işaret eder. Bu durumda sürücüler aracı dikkatli şekilde kullanmalıdır. Sorunun oluşmasının ardından bazı sorular gözlenebilir. Bunlar;

  • Araçta hızlanma sorunları görülebilir
  • Aracın çekiş gücü düşebilir
  • Motor teklemeye başlayabilir
  • Motor stop edildikten sonra tekrar çalışmayabilir
  • Araç rölantide çalışırken aniden stop edebilir
  • Sürücü aracı çalıştırmakta zorlanabilir.

Bunların hepsi motorda ki dengesizlikten kaynaklanmaktadır. Bu durumlarda motor daha fazla zorlanmamalıdır. Çünkü zorlanan aracın diğer parçaları da zarar görebilir. En kısa sürede servise gitmek daha doğru olacaktır.

Servislerde öncelikle araç OBD cihazlarına bağlanır. Daha sonra motor ikaz ışığı dışında bir arıza kodu olup olmadığına bakılır. Genelde araçta yaşanan soruna göre mutlaka bir arıza kodu üretilir. Bu kodlar servis ustalarına arızanın nerde olduğunu görmeleri konusunda yardımcı olacaktır. Daha sonra buna göre parçalar kontrol edilir.

Motor Işığı Yanıyor Neden?

Arızalandığı belli olan parçalar değiştirilir ve arızanın düzelip düzelmediğine bakılır. Ayrıca yan parçalarda kontrol edilip zarar görmediklerinden emin olunur. Özetle; motor arıza lambası turuncu yanıyor uyarısı olduğu zaman mutlaka bu uyarıyı dikkate alıyor olmanız gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.